Gizli anlaşma

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

ABD ile AKP arasında yapılan gizli anlaşmanın bir miktar cila ile açıklanması kimin işine yarıyor? Kimileri bunun Erdoğan ile Gül arasındaki saman altında yürüyen mücadelesinin ortaya çıkması olduğunu iddia etse de on yılda adım adım uygulamaya konan anlaşmanın Türkiye’ye neler kaybettirdiğini tartışmak lazım.
1 Mart tezkeresi sonrası yapılan anlaşmayı önce özetleyelim. 1) TSK, Irak’ın kuzeyinden çekilecek, PKK’ya askeri harekat için ABD’den izin alacak. “Nitekim çekildi. Irak’a harekat yapan generaller ve subayların çoğu hapiste”. 2) Ankara yönetimi, anlaşmaya uymazsa ambargo ve askeri yaptırım uygulanacak. “İlk yaptırım şüphesiz çuval geçirme sonrası malum Amerikan karşıtı olan personelin tasfiyesi..” 3) ABD’nin İran ve Orta Doğu harekatlarına aktif destek ve katılm sağlanacak. “İran ile ilgili AKP hükümetinin tutumu malumunuz.”
Ergenekon savcısının Mehmet Bedri Gültekin’e yönelttiği “ABD’nin bölgedeki çıkarlarına aykırı hareket ettiğiniz tespit edilmiştir” ve diğer sorulaıı çabuk unutuldu. Bu arada füze kalkanı ve Patroit’lerin konuşlanması, İsrail güvenliğinin sağlanması vs. 4) Türk Ordusunun asker ve silah gücünde indirim yapılacak. “Ergenekon, Balyoz vs davaları ile profosyonel ordu adı altında küçülme yaşanırken başvurular iyice azaldı.” 5) Irak’ın kuzeyinde kurulan kukla devlet tanınacak, Irak’ta Türkmenlerin göçüne itiraz edilmeyecek. “Barzani yönetimi resmen tanındı.Türkmenlerin direnişini sağlayan Türk subayları teker teker avlanıp hapse gönderildi.” 6) PKK ya geniş kapsamlı af getirilecek. PKK yasallaşacak. “Terör örgütü meşrulaştırıldı. Apo neredeyse peygamber ilan edilecek Açılım mavalı adıyla ülke bölünme aşamasında.” 7) Belediyelere özerlik sağlanacak, kademeli olarak federasyona gidilecek. “Özerklik fiilen devreye girdi bölünme anayasası yolda” 8) Kıbrıs’ta Denktaş, devre dışı bırakılacak Annan Planı uygulanacak. “Denktaş cumhurbaşkanılğından uzaklaştırıldı. Annan Planını Rumlar bozup bizi korudu.” 9) Ermenistan’a yönelik kısıtlamalar kaldırılacak. “Hazırlıklar tamam hava koridoru zaten açık gizli gizli iş tutmalar devam.”
 Söz konusu anlaşmada gözlerden kaçan ya da Milliyet’in cilası ile kamufle edilen diğer husus “gizli sevkiyat”tır. 1 Mart’ta geçmeyen tezkereyi gizli anlaşma ile icra safhasına getiren hükümet, resmen anayasal suç işlemiştir. Kamer Genç, bunun vatana ihanet ile yargılanması yönünde görüş bildiriyor. Onur Öymen de uluslararası hukukun çiğnendiğini dolayısı ile savaş suçu sayılacağını vurguluyor. Fikret Bila’nın “İşte On Yıllık Sır” manşetiyle duyurduğu haber aslında hiç de yeni değil. Doğu Perinçek, Silivri’deki mahkemelerde haykırarak bunu ifşa ettiği için duruşmalardan men cezası almıştı. Vekili Hasan Basri Özbey yıllardır “ihanet belgesini açıklayın” diye bas bas bağırıyor. Bu vesile ile bu hakkı da teslim edelim.
Bu arada, Gül ile Erdoğan arasında kısa vadede rekabet beklemek eşyanın tabiatına aykırı görünüyor. Gül’ün siyasi parti kurma gayretlerinden söz ediliyor. Hem zamanı yok hem bu riski göze alamaz. AKP içinde zaten kuvvetli bir damarı var. Raf ömrü dolmuş olan Erdoğan’ın yerine yeni bir siyasi parti ile değil, Erdoğan’sız AKP’yi düşünmektedir.
Bu oyunu bozabilmenin yolu Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerden
geçmektedir.
Bugünkü ortamda AKP’nin ciddi puan kaybettiği doğrudur. Lakin Erdoğan kendisini ayakta tutan en önemli gücün belediyeler olduğunu içinden geldiği için bilir. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere büyük illeri kaybetmeyi göze alamaz. Kabinedeki bakanlarının tamamını gözden çıkarma pahasına seçimlere yüklenecektir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları