Gladyatörler-sırtlanlar-leş kargaları

A+A-
Altemur KILIÇ

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 102 emekli Kuvvet Komutanları, Ordu komutanları ve muvazzaf komutanlar hakkında,  “yakalama” kararı verdi. “Görüldükleri yerde” yakalanacaklar... Hatta şu sırada dağlarda PKK’ya karşı savaşanlar da yakalanacaklar! Eğer aralarında halen yurtdışında olanlar bulunsaydı, “kırmızı bültenle” aranacak ve yabancı devletten “iade-i mücrimin” kapsamında, iadeleri talep edileceklerdi! Yüksek rütbeli komutanlar, Mahkemenin Merkez Komutanlığına gönderdiği müzekkere ile inzibatlar tarafından yakalanacaklar, Hasdal Cezaevine sevk edilecekler, sonra Mahkeme huzuruna çıkarılıp karar yüzlerine okununca Silivri koğuşlarına! Duruşmalar 13 Aralık’ta! Adalet Bakanı bile söylüyor: 5 ay çok anormal bir süre, mantığı da yok, eziyetten başka. Ama YAŞ’dan çok sonralara bırakılması manidar!
Türk ordusunun onurlu emekli ve muvazzaf subaylarının sürek avında gibi, düşman subaylarıymış gibi  “yakalanmaları”! Bunu düşünmek ve yazmak benim ağrıma gidiyor.
Bu olanlar “sağır sultanları” bile şaşırtıyor ama Çankaya’da, Atatürk’ün kutsal mekânında şimdilik mukim ve şu sırada Tarabya’da, “Huber Köşkünde”, seyahat yorgunu, hali istirahatta sultanımız hiç ilgilenmiyor, fakat 35. Maddenin, kaldırılmasına -TSK’nın Cumhuriyeti “korumak- kollamak” görevinin kaldırılmasına- destek veriyor. 
Ve medyamız. Bir zamanlar, Cumhuriyet Bayramlarında hele 30 Ağustoslarda birinci sayfalarını “kahraman” orduya tablolu destanlarla donatan gazetelerimiz, bu acı haberleri, adeta tasvip edercesine manşetlerinden veriyorlar. Mâlum gazeteler de bu haberleri, sevinç nidalarıyla manşetlerden taşıyor, yazarları vecd içinde bayram ediyorlar; sanki düşman ordusu mağlup edilmiş gibi... Bu zafer çığlıkları ordumuza karşı kinin ve oyunların kanıtı!
Aslında, bu “yakalamaların”, “maşeri vicdanı” rencide etmesi gerekirdi, oysa  “mahşeri vicdansızlar” bayram ediyorlar... Yasalar, yargılamalar her zaman “adalet”  demek olmuyor! Savaşlarda düşmanlara yenilmeyen Türk Ordusu içeriden yenilmekte, hem de gözlerimizin önünde!


Gladyatörler
Eski Roma’daki “Gladyatörleri” hatırladım. Gladyatörler; “Gladyo” Latince kılıç, kullanan da “gladyatör” (Aman zamanımızdaki Gladyo- “Derin devletle” karıştırılmasın.)
 Roma’nın Colliseum Arenasında, aslanlar ve vahşi hayvanlarla veya mahkûmlarla, dövüşen “paralı” muhariplerdi... Bu dövüşler Roma halkının başlıca eğlencesi idi. Dövüşün sonunda, gladyatör,   karşısındakini yere sermişse veya kendisi yenik düşmüşse, karar halkın başparmaklarını yukarı veya aşağıyı göstermesiyle, nihai karar “yaşasın mı -yaşamasın mı?” kararı İmparatorun başparmağını, aşağıya veya yukarıya kaldırmasıyla, belli olurdu...
Bugün Türkiye, koca bir “arena”. Bu meydanda  “gladyatörler”, tutuklular, aslanlar var ama acizlere saldıran ölülerden beslenen sırtlanlar ve leş kargaları da var! Biz, bu ölümcül oyunları kimimiz dehşetle, kimimiz aldırmazlıkla, kimimiz de sevinç nidalarıyla izliyoruz... Ve İmparatorun parmağına bakıyoruz. Bu  “Arena” er meydanı değil... Ama İmparator kim, “gladyatörler” kim, aslanlar, vahşi hayvanlar kim? Sırtlanlar belli! Bir kör dövüşüdür gidiyor; renk körleri, açıkgözlüler bulduklarını yerlere seriyorlar! Bu, silahları eşit olmayan kör dövüşü sonunda halkımız, Referandumda akıllı olup olmadığını, sağduyusunu gösterecek... “EVET”  kazanırsa, başparmaklar aşağıyı gösterecek; aslanların hatta gladyatörlerin sırtlanlara feda edilmesi kesinleşecek!  
Bu “kör dövüşü”, nerede, ne zaman ve nasıl duracak? Milletimin büyük çoğunluğu gibi, şaşırmaktan öte, içim yanıyor, canımdan canlar kopuyor! Gene tekrar ediyorum: “Düşmanlar kavi” ama “kaderimiz zebun mu”? Kadere, “mâkus talihimize” razı mı olacağız? Barbarlar kapılara dayandı. Gladyatörler yenik düştü; “Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini”?
AMENTÜ: Ambalaja “Hayır”. AKP iktidarı yıkılmalı. T.C. yaşamalı!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları