Gökalp'ten Obama'ya

A+A-
Altemur KILIÇ

Amerika Birleşik Devletleri’nde yarın yapılacak başkanlık seçimlerinde, son kamuoyu araştırmalarına göre ‘siyahî’ Barack Obama’nın başkan seçilmesi, çok muhtemel... Ama gene belli olmaz,  “siyaset topu” yuvarlak ve orası  “Amerika’dır” !
 Siyahî aday Barack Obama, ABD’de birkaç yıldan beri, sürdürülen  “pozitif ayrımcılık”  uygulamalarının ürünü!  “Affirmative Action”  adı verilen bu uygulamalara göre, Zencilere- Meksikalılara, Porto Rikolulara vb. beyaz ırktan olanlara (Amerika polis raporları deyimiyle  “Kafkasyalılara” ) eğitim, nazaran imtiyazlı muamele yapılıyor ve mesela bir göreve aday olanlardan zenci adayın müktesebatı, az da olsa zenci işe alınıyor, okul ve üniversitelerde de aynı! 
Daha kısacası birçok etnik kökenlilerin oluşturduğu “erime kazanında” artık “Ne mutlu ki Amerikalıyım”  anlayışı egemen! 11 Eylül terör olayından sonra televizyonlarda, “Babam Japon, annem Kenyalı, ama ben Amerikalıyım” gibi bir dizi spot yayımlandı ve bütün baskılara rağmen “İngilizce” tek dil! Babası Kenyalı siyah, anası Kansaslı beyaz, zenci Barack Obama’nın başkan seçilmesi artık yadırganmıyor; Başkan olacak “pozitif ayrımcılık” sayesinde!

Ya Türkiye’de

Bunları şu sırada neden yazıyorum? Kısacası; Türkiye’de, şimdi yaşananlara, ibret olsun diye! Türkiye’de,  “pozitif ayrımcılığa”  hiç gerek olmadı, düşünülmedi bile! Mesela Türk musikisinin ustalarından Udi Hrant, Türk dili üzerinde araştırmalarıyla ünlü Berç Türker, Ermeni, mütareke yıllarında Beyoğlu’nun ünlü  “Türk”  polis şefi Samuel Efendi Musevi asıllıydılar! Osmanlı’da Ermeniler, Rumlar nazır ve sefir oldular. Türkiye Cumhuriyeti döneminde Kürt asıllılar, bakan, başbakan oldular ve hiç yadırganmadılar! Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra da bu vakıa,  Atatürk’ün, “Ne mutlu Türk’üm diyene”  sözleriyle yeni devletin temeli oldu! Bugünlerde, Amerika’nın şimdi bulduğunu, fakat bizim hep yaşadıklarımızı kaybetmek üzereyiz! Türkiye’de bir etnik grup, Kürtçü bölücüler, “Türk devletine ve Türkler ve diğer gruplara “negatif ayrımcılığı”, kanlı çatışmalara bilerek tahrik ediyorlar!

Ziya Gökalp

Aziz dostum Orhan  Karaveli, Ziya Gökalp hakkında bir  araştırma kitabı yazmış (Özellikle şu sırada herkesin okumasını tavsiye ederim). ” Ziya Gökalp’i Doğru Tanımak” (Doğan Kitap) Büyük araştırma ürünü olan kitapta, hep “Kürt asıllı” bildiğimiz Ziya Gökalp’in aslında Türk kökenli olduğunu Gökalp’in yazı ve sözleriyle belgeliyor! Gökalp diyor ki: “Türklük hem mefkûrem hem de kanımdır”.
Türk milliyetçiliğinin, Turancılığın öncülerinden ve ideoloğu, “Türkçülüğün Esasları” kitabı yazarı Ziya Gökalp’in Kürt asıllı olduğunu zanneder fakat “hissen” Türk olduğuna inanırdık, ama bu “çelişki” bizi hiç rahatsız etmedi! Çünkü tarihimizde hep yabancılar tarafından tahrik edilmiş “negatif ayırımcılık” olsa bile, Amerika’daki “pozitif ayrımcılık” uygulamasına gerek bile olmamıştı!
Evet; son zamanlarda açıkça, negatif ayrımcılık yapılıyor: Kürt realitesi diye ülkeyi bölmek istiyorlar. “Kürt realitesini, Kürt kimliğini, haklarını tanımak gerek” diyorlar! Pekiyi; bu ülkede yaşayan Çerkezlerin, Arnavutların, Boşnakların vb. “realitesi” yok mu? Onlar, içtenlikle, “Ne mutluyuz ki Türk’üz” diyorlar ve hatta “azınlık” olarak sayılmayı bile reddediyorlar! Kürtlerin “negatif ayrıcalığı” nedendir!
Bunun cevabını, Kürtlerin eskiden ve şimdi başkaldırmalarının sebeplerini, yıllardır Türklüğe karşı yabancı tahrikleriyle sürdüren “Büyük Oyun”da ve içindeki “küçük oyunlarda” aramak gerekiyor. Ama bazılarımız ve başımızdakiler, bu büyük tabloyu, büyük ” oyunu “göremiyorlar.
Gökalp ne diyor;  “Türkler ve Kürtler, bin yıllık ortak din, ortak tarih ve ortak coğrafya sonucunda, maddi ve manevi bakımlardan birleşmişlerdir... Bugün ortak düşmanlar ve ortak tehlikeler karşısındalar... Bu tehlikelerden ancak ortak bir kararlılıkla kurtulabilirler!” Sanki bugünler için söylemiş!
Ve Gökalp, ” Düşman ülkesi viran olacak / Türkiye büyüyüp Turan olacak “ demiş!
Ama ne yazık ki, şimdi “Türkiye küçülüp Büyük Kürdistan olacak” reel tehlikesiyle karşı karşıyayız”.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları