Gölge CIA, AB'yi unutun dedi!..

A+A-
Behiç KILIÇ

Eğer “bu adam” bize denildiği gibi “Pentagon’da etkin” bir kişilikse, demek ki yeni rota bu: “AB faslı bitti!” Gölge CIA lakaplı ABD’liye “AB’ye boş verin” dedirtmek ne manalar içeriyor dersiniz?.. Durumu çözmeye çalışalım...
 CIA, ebesinin burnunu başına geçirmeyi hedeflediği Üçüncü Dünya ülkeleri için, her kalıpta eleman zenginliğine sahiptir!
Ulusalcı lazımsa ulusalcı, milliyetçi lazımsa en hasından!.. Liberal mi, hemen?.. Dinci, tarikatçı, terörist ne lazım o an?..
En sivrisinden ama...
Ortak kimlikleri CIA!..
Yakın zamandan örnek
verelim de ne dediğimiz daha iyi netleşsin!..
Ünlü “Davos hadisesinden” sonra, Pentagon ne yaptı?.. Resmen “sessizliği!” tercih etti güya ama...
Washington Enstitüsü yöneticisi bir muhtereme kalem tutuşturup WP’de Tayyip Erdoğan’a giydiren ağır bir yazı yazdırdı! Çok iyi biliniyordu ki, o enstitü de, gazete de, yazıyı yazan kişi de “derin Amerika” adına iş görüyorlardı!..
Yani Tayyip Erdoğan’a “topuktan uyarı” yapılmıştı, ama o, gözden çıkarılmış falan değildi!.. Sadece bir “çatık kaş” gerekliydi ve bu yapılmıştı!.. Ama hemen gönlünün alınması da gerekiyordu... Bunu kim yapacaktı?..
Tabii CIA!..

Kim bu George Friedman
Gazete ve televizyon ekranlarında bunu da gördük. Birdenbire ortalığa George Friedman denilen Amerikalı çıkıverdi.. Aziz milletimize bu şahsiyetin çok muhterem bir zat olduğu duyuruldu... ABD’nin en önemli stratejik araştırma merkezlerinden biri olan Stratfor’un başındaydı ve Pentagon’un stratejilerini belirleyen işte buydu yani!..
Dahası kendisine “Gölge CIA” lakabı verilmişti. (Bu karanlık kimlik, milletimize müthiş şahsiyet diye sunulurken hiçbir çekimserlik de gösterilmedi ya!..)
Peki bu adamın yaptığı neydi?..
Birinci uzman ağız (!) olarak öyle açıklamalar yaptı ki; özetle “Tayyip Erdoğan’ın kıymetini bilin, sizi dünyanın en önemli dördüncü ülkesi yapacaktır” dedi..
Yani, Davos sonrası CIA’cılar (Neocon mensupları) Tayyip Erdoğan’a saldırdılar... Seçim arifesinde de, “CIA gölgesi”, ağzından bal aka aka ortaya çıktı!..
İki CIA... (İzahını yapınız!..)
Bu arada, sanmayınız ki adamı İstanbul’a getirip konuşturan, kendilerini övsün, uygun rotadan bahsetsin diye organizasyonu yapan AKP iktidarıdır... Gölge CIA’yı kim getirdi?..  “İş Yatırım” adlı kuruluş.. Nedir bu İş Yatırım?.. İş Bankası’nın ana hissedarı olduğu, “1996 yılında kurulan, yatırım bankacılığı hizmetleri kapsamında ulusal ve uluslararası sermaye piyasası ürün ve hizmetleri” veren yapı... CHP’nin yönetim kurulunda olduğu İş Bankası’nın yan kuruluşunun getirdiği  “Gölge CIA” nın neler söylediğini hatırlayalım..

AB yıkıldı, kaçın!..
 “Avrupa Birliği yıkıldı, çağırsa da gitmeyin.” Yaşa be George bey... Biz desek içeri tıkarlar!..
Dahası da var...
“Türkler tarih sahnesine imparatorluk olarak dönecek!”
Friedman, Türkiye’nin bölgesindeki gücünü artırmaya başladığını ve 2040 yılına kadar Osmanlı toprakları üzerinde yeniden hâkimiyet sağlayacağını da söyledi..
“Türkiye’nin eski Osmanlı coğrafyasında kuracağı egemenliğin izlerini şimdiden görebilirsiniz... Süreç zaten başladı. Eğer İslam coğrafyasına bakarsanız, Türkiye’nin bu ülkelerdeki ağırlığının giderek arttığını görebilirsiniz. Balkanlar’da ise Arnavutluk ve hatta Sırbistan’la ilişkileri gelişiyor. Kafkasya’da ise Gürcistan ve Azerbaycan ile güçlü bir ittifak kurdu. Canlı bir ekonomiye ve çok güçlü orduya sahip. Bölgede başka benzeriniz yok”
Ve bakın ne olacakmış;


Valiler sizden!..
 “Osmanlı toprağına hâkim olup, valiler atayacaksınız.. Ya da  ’Türkiye Birliği’ adında bir örgütlenmeye gidilecek..”
Proje size ne söylüyor?..
 “Arap dünyası hem ekonomik, hem de askeri açıdan çok zayıf. Arapların temel sorunu, kendilerini yönlendirecek olan dış gücün kim olacağı?.. Bir dış güç olarak Türkiye, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında en kabul edilebilir ülke...”
Asıl “bomba” sözler; “Krizle birlikte Avrupa Birliği çöküş sürecine girdi... Türkiye Avrupa Birliği sürecinden yakında vazgeçecek!.. ”
Dikkat edelim “Gölge CIA” ne olacağını mı  anlatıyor!.
Kehanete bakınız;
 “Zorluklar, Türkiye’yi yükselen bir güç olmaya zorluyor. Osmanlı İmparatorluğu da çevresindeki aynı zorluklar nedeniyle yükselişe geçmişti.”
Ve final Davos ile; “Başbakanınızın tavrı dünyada büyük bir yankı uyandırdı. Eğer Türkiye’nin dünyadaki gücü ve önemi sandığınız gibi küçük olsaydı, Başbakan’ın Davos’ta yaptığı çıkış bu denli ciddiye alınmazdı.”
Gölge CIA, bize ne anlatmak istedi dersiniz!!?

Yazarın Diğer Yazıları