Gönül ittifakı ve Vahapzade

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Medyanın gaz vermesine rağmen Türkiye henüz seçimin havasına girebilmiş değil. Küçük belde ve ilçelerde hummalı çalışma varken nüfusu 50 bini geçen kentlerde fazla hareketlilik yok. Kimilerine göre küresel mali krizin etkisi, kimilerinde ise belediye meclis üyelerinin belirlenmeyişi etken. İl genel meclisi oyları Türkiye yüzdesine yansırken belediye başkan adaylarının avantajı meclis üyelerine bağlı. İsabetsiz tercihler çoğu zaman ters tepebiliyor. O yüzden son güne kadar meclis üyeleri açıklanmıyor. Listeler çıktığında sırasını beğenmeyen, aradığını bulamayanlardan ciddi bir küskün cephesi oluşabilir. Bu konuda Türkiye’nin dört bir yanından tepki mesajları alıyorum. Başkan adayı ne kadar önemliyse meclis üyeleri de seçim sonucunu belirleyen etkenlerden.
DSP’nin İstanbul’da aday çıkarması kendi milletvekillerini bile isyan ettirdi. 29 Mart’a varmadan DSP’den kopmalar olabileceğini söyleyebilirim. Sol partilerin tabana rağmen ittifak yapmayışı sadece DSP’yi değil CHP’yi de etkileyecek. Bana göre son seçimi olan Deniz Baykal partisinin tüzüğünü değiştirip kontrolü almasına rağmen 29 mart’tan ağır yaralı çıkacaktır.
Solun bu olmaz hastalığı var da sağ cenahta yok mu? Hiç şansı olmadığı halde sırf aday çıkarmak için uğraşan partiler de var. Bazılarına eşleri bile oy vermez. İnat uğruna aday olanların bir kısmı ise karşısındakilere kaybettirmeyi amaçlar. Anadolu’nun birçok yerinde böylesi lüzumsuz işlerle uğraşanların olduğunu hatırlatıp bazı yerlerde kendiliğinden oluşan ittifaklara göz atalım.
15 yıldır milliyetçi oyları sömüren Melih Gökçek’e karşı bu defa kendiliğinden bir ittifak oluştu. Gökçek’e karşı Karayalçın dayatmasını bozan milliyetçiler Mansur Yavaş’ı destekliyor. BBP’nin Ankara Büyükşehir, Yenimahalle, Keçiören, Mamak, Çankaya gibi yerlerde aday çıkarmayışı BBP ve MHP arasında sıcak rüzgâr estiriyor. Yenimahalle’de Yaşar Yıldırım, Büyükşehir’de Mansur Yavaş ipi göğüsleyebilecek durumdalar.
BBP’nin Genel Sekreteri Yalçın Topçu partisinin il genel meclisi oylarını yükseltebilmek için Mamak ilçesinde il genel meclisi üyeliğine aday oldu. Böylesi fedakârlıklar Türk siyasetinde az rastlanır. Mamak Cezaevi’nde uzun yıllarını geçiren Topçu’nun seçilmesi için milliyetçi ülkücüler güzel birliktelik sağlamışlar. Belediye Başkanlığı’nda MHP, İl Genel Meclisi’nde BBP formülü Mamak’ta tutmuş.
Peki Ankara’da böyle gönül ittifakları oluşuyor da diğer illerde yok mu? Milliyetçi camianın takdir ettiği isimler üzerinde yurdun çeşitli yerlerinde mutabakat sağlanmış bile. Daha önceki seçimlerde 40-50 oyla kaybedilen yerler unutulmamış. Kazanan her şeye rağmen bizden birisi olsun anlayışıyla hareket edenler il genel meclisi oylarında dilediklerini tercih edecekler.
Vahapzade’nin ağzından 
Cengiz Aytmatov’un ardından Türk dünyasının bilgelerinden Bahtiyar Vahapzade’yi de yitirdik. Bana göre dünyanın yaşayan en büyük şairiydi. Gazeteci olarak defalarca röportaj yaptığım, doyumsuz sohbetlerine katıldığım Vahapzade sadece Azerbaycan’ın değil bütün Türk dünyasının azatlık meşalesini taşıyan kişisiydi. Komünizme ve Rus emperyalizmine karşı verdiği mücadele yazılmakla bitmez. Şehriyar’dan sonraki en büyük şairin birkaç yıldır hasta olduğunu biliyorduk. Saygıdeğer büyüğüm Namık Kemal Zeybek, “Her telefon çaldığında Vahapzade’yi yitirdik haberini duyacağım için korkuyorum” demişti. Namık Kemal Zeybek’in şahsında bütün Türk dünyasına başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları