Gördünüz mü aldık

A+A-
Ahmet GÜRSOY

İçinde bulunduğumuz durum hiç de iç açıcı değil. Öncellikle etrafımızı kuşatan uluslararası kuşatmayı kıracak siyaset yapamıyoruz. İkincisi satın almakla övünen bir politik düzlemde yürütüyoruz ve bu durum uluslararası siyasi başarı olarak gösteriliyor. Halbuki bütün bunlar özünde  acizliğin göstergesinden başka bir şey değil.

Kendi savunma sanayini kurmak yerine satın almakla övünen, yetmezmiş gibi bir de bağlı olduğu NATO ülkelerine hesap vermek zorunda kalan Türkiye'nin içine düşürüldüğü durum, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerini hatırlatıyor.

"Gördünüz mü aldık" politikası, Amerikan baskısı altındaki bir ülkenin küçük satın almalardan kendine milli gurur ürettiğinin göstergesi. Aslında çaresizliğin, içinde bulunduğu yoksunluğun göstergesi.

Çünkü muhtaçsın.

Kendi varlık bütünlüğünü korumak için başkasına muhtaçsın.

S-400 Füze sisteminin asıl söylediği şey bu.

Saldırı Rusya'dan gelirse S-400'leri kullanabilecek misiniz?

İşte asıl mesele bu..

Dolayısı ile önemli olan ne Amerika'dan ne de bir başkasından izin almadan kendi silahınla ülkeni savunabilecek hale gelmendir.

"İstedik vermediler, bizde kendimiz ürettik" politikası da "Gördünüz mü aldık" politikasının bir benzeridir. Ne demek "istedik vermediler" diyerek silah savunma sanayi kurmak? Yani nispet olsun diye mi yapıyoruz? Adamlar "sizin silah üretmenize lüzum yok. Size ne lazım bırakın biz üretelim, istediğiniz kadar de satalım" deseler bunu sevinçle mi karşılayacağız?

Korkarım öyle.

Tıpkı vaktiyle uçak yapan ülkeyken bırakıp satın aldığımız gibi.

Tıpkı otomobil üretebilecekken vaz geçip satın aldığımız gibi.

Ülkeyi yönetenler, "dışa bağımlı olmayalım. Ülkemizi dünyanın kendi kendine yeten ülkelerinden biri yapalım" diyeceklerine tersini yapmakla övünüyorlar.

İçine  düşürüldüğümüz durum içler acısı. Parasıyla kendini koruyacak silah alamayan, almak için başkalarından izin almağa zorlanan ülke haline getirildik. Yetmezmiş gibi  neredeyse bir yıllık mesai verdik.

Bütün bu olanlara rağmen yine ABD müttefik demiyorlar mi gel de çatlama. Ne müttefiki. Görmüyor musunuz, vesayet yoluyla resmen savaşıyoruz.

Herkesin haberi olsun.. "gördün mü silah aldık" türünden politikalarla bölgede ayakta kalamayız.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58