Görmeyen gözlere

A+A-
Burhan AYERİ

Ak Parti'deki son değişimin fazla nedeni yok. Bize göre tek sebep, Davutoğlu'nu engel görenler. "Başkanlık için yeterince asılmıyor" sözleri payanda yapıldı. Yoksa, Ahmet Hoca çalışkanlığı ve namuslu insan artısıyla nadir siyasetçilerdendi. Kimilerine göre sonun başlangıcı güvenoyu aldığı gün yaptığı konuşmadaki bir cümleydi; "Birikimimde artış görürseniz benden hesap sorun." Doğrusu böylesine meydan okuma Türk siyasi yaşamında henüz görülmemişti. Önemli bir, sözlü teminattı. Doğrucular bu konuda sevinçlerini açıkça ortaya koydular. "Torbacılar" da onu yemek için aynı gün düğmeye bastılar. Malzeme olarak "Erdoğan'ın başkanlığına karşı" havasını devamlı pompaladılar. Asılmıyor, boş veriyor kulislerini genişleterek sürdürdüler. Bu konuda Bülent Arınç'ın tasfiyesi örnek alındı. Bu iş bilen takım bazı destek unsurlarını bile bir çırpıda yok ediyor. Haliç Üniversitesi'ne kayyum atanması bir başka oymacılık örneği. Bu üniversitenin çıkarttığı ulusal gazetenin gırtlağı sıkılarak yok edildi. Suçları Davutoğlu'na payanda olmaktı. Şimdiden öngörüde bulunmak isteriz ki, çiçeği burnunda iki yayın organı da topun ağzında. Yeniyüzyıl'ın akıbetine uğramaları an meselesi. Ya da bunların "Davutoğlusever yöneticileri" süratle çark edip "Padişahım çok yaşa"cıların arasına katılacaklar.

Baskın seçim

"Milletin anasını sevenler"in ihale üstüne ihale kazandığı bir dönemdeyiz. Hatta bu dayanışmanın en etkili ismi dün en güçlü haline getirildi. Sayın Cumhurbaşkanının "ille de başkan olacağım" inadından vaz geçeceğini iddia edenler ise hayal görmekte. Erdoğan ideali için mutlaka tüm şartları zorlayacak. En önemli silah olarak gördüğü "erken seçim bombası"nı sona saklıyor. CHP'yi yıldırma, MHP'yi içerden kırdırma tezgâhı ortada. Sandık ortaya çekilince para musluklarının nereye akacağı belli. Yap-işlet-devret çarkları tıkır tıkır çalışıyor. Biz gerekli uyarıyı yapalım da burnunun ucunu göremeyenler "acı son"a karşı tedbir alsınlar.

-------------

Özel not: Doğan medyasındaki büyük değişim iyice ortaya çıktı. CNNTürk öncelikli yön değişikliği belirginleşti. Hürriyet'teki eskilerin zikzakları ortada. Ertuğrul Özkök bile spor ağırlıklı magazinci oldu. Değişimin tepesindeki isim ortada; damat bey. Yani Mehmet Ali Yalçındağ. Doğan Grubu'nun havuz medyasına katılımı kimse için sürpriz olmamalı.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları