Güneş; iyi ediyor!..

A+A-
Murat TAŞKIN

Trabzonspor’da bu kez bir şeyler gerçekten değişiyor. Daha doğrusu yalanın bir sapması olan popülizm kenara konularak, gerçekler üzerinden hareket ediliyor.
“En kötü gerçek, en güzel yalandan iyidir” denilerek!..
Gerçek ve kalıcı kazanım sağlayacak olan bu tercihin de mimarı Şenol Güneş’ten başkası değil..
“Hangi Şenol Güneş?” diye sorulacak olursa, hiç şüphesiz Kore’deki çalışma hayatından sonra Türkiye’ye dönüp, Trabzonspor’un başına geçen Şenol Güneş..
Daha öncede ifade ettiğimiz gibi, Uzak Doğu’nun düşünerek hareket etme önceliğini ve şeklini özümseyerek Türkiye’ye dönen Şenol Güneş..
Şenol Güneş, “Trabzon’un başarısına engel yine kendi içindeki sorunlardır” gerçeğinden hareketle, artık sorun üretenler arasında yer almıyor, “Sorun Çözücülük” yapıyor.
Yani, popülist hareket etmiyor. Önce bin düşünüp, sonra bir konuşarak elini değil, neredeyse başını taşın altına koyuyor.
Futbolcular sorun oluyor, Umut gibi, Engin gibi, Yattara gibi, son olarak da Teofilo gibi..
Hemen kestirip atmıyor.
“Beşerdir şaşar” diyerek daima açık kapı bırakıyor. “Hatanı anlayıp dönüp gelirsen, bizde silebildiğimiz kadarıyla geçmişi kenara koyarız” diyerek, “Çalışan ve hatalı davranışlarından ders alanın her zaman aramızda yeri var” çağrısı yapıyor.
Başkan yetkileri ile donatılmış Asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu ve ilişkili olanlar istifa ediyor, Şenol Güneş, eşofmanları çıkarıp, kravatı takıyor ve adeta yönetici ombudsmanlığını üstleniyor.
Sert rüzgârların estiği üst Trabzonspor üstünde, adeta rüzgâr kıran oluyor.
Tribünleri doldururken, taraftar olmanın ötesine geçip, çıkarı için tezahürat yapanların yanlışlarını onlarla paylaşıp, tribünlere de çeki düzen veriyor.
İşin özeti, Şenol Güneş, Trabzonspor’u adeta yeni baştan kurarken, başarıyı  da adım adım getiriyor.
Çoğu kulüp başkanı na “Keşke bizim teknik direktörümüzde böyle olsa, bize katkı sağlasa” dedirtiyor.
Kısacası,Şenol Güneş, “Güneş girmeyen eve doktor girer” atasözüne örnek teşkil ediyor.
Dünya Kupası sonrasında meslektaşım TSYD Trabzon Şube Başkanı İhsan Öksüz’e, “Güneş Doğudan Yükselir” kitabı için ilham veren Şenol Güneş, şimdi Trabzon’dan bir spor adamının düşünce yükselişine örnek oluşturuyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları