Günün en kısa özeti: Diyaliz

A+A-
Altemur KILIÇ

Seçimlere iki ay kala partilerin aday listeleri açıklandı... Bu listelerin ayrıntılı “analizini” yapmaya gücüm, nefesim, mantığım yetmez... Erdoğan “Listemiz en demokratik yöntemlerle hazırlandı” diyor... Doğrudur; demokratik yöntemler, en son teknolojiler kullanılmıştır ama son söz “Padişahındır”.


CHP’de ışıklar sönerken
Listeler hususunda analiz yapmayacağım... Bülent Arınç, süregelen Ergenekon kapsamını “barsak temizlenmesine” benzetmişti. Listelere, özellikle CHP’ye bakınca aklıma, yine tıptaki “diyaliz” geliyor... Diyaliz, böbrek yetmezliği olan kişilerde, vücutta biriken fazla sıvı ve atık maddelerin temizlenmesidir. Şimdi, özellikle CHP’de “diyaliz” yapıldı. CHP’de de son söz önce “tek seçici” Gürsel Tekin’in, sonra da Kılıçdaroğlu’nun oldu. “Temizlenenler” Atatürkçüler... Bir yorumcu doğru yazmış: “Deniz Baykal aday yapıldı, ama yandaşları likide edildi, etrafı kuşatıldı. Ve hapsedildi.”
Hasan Cemal’in tespiti de doğru: “Kemal Kılıçdaroğlu’yla birlikte CHP artık ‘geçmiş’te yaşamak istemediğine dair işaretler vermeye devam ediyor... Baştan beri öyle... Kürt sorununda, asker-siyaset ilişkisinde, laiklik anlayışında, başörtüsü konusunda veya Avrupa Birliği’yle Sosyalist Enternasyonal’le ilgili olarak ‘Baykal çizgisi’nden kopabileceğinin sinyalleri yanıp sönüyor.”
 Gerçi liste “karma” , göstermelik, nazar boncuğu gibi. Bazı isimler mesela Haberal ve Balbay, Oktay Ekşi var. Amma çoğu Atatürkçü, milliyetçi ve kökten CHP’li kişiler mesela; Canan Arıtman, Onur Öymen “temizlenmiştir” ’85 “Diyaliz” sonucu “hastanın” eski haline döneceği, hatta yaşayacağı şüpheli. Kılıçdaroğlu hakkında “mülâhazat hanem açık” demiştim; şimdi “doldu” Notum: “sıfır”! Kılıçdaroğlu, sanki bildiğimiz anlamdaki CHP’yi bitirmek için görevlendirilmiş! Ben bu partinin, şimdiye kadar yekpare kalabilmiş Atatürkçü ve olgun tabanının tepkilerini merak ediyorum. Muhtemelen seçim öncesi, her şeye rağmen partiyi bölmemek için “bağırlarına taş basacak” , ses çıkarmayacaklardır... Ya sonra?.. Bu taş, çok ağır bir taş!..


Ergenekon mahkûmları
Bazı Ergenekon ve Balyoz Davası tutuklularının adaylığı konusu tartışmalı... Özellikle CHP’nin bu kişileri aday göstermesini eleştirenler, CHP’nin kimliğine yakıştıramayanlar, partiye oy kaybettireceğini iddia edenler var. Bu Ergenekon mağdurlarının aday olmalarına yasal engel yok, ama seçilirlerse TBMM’ye gelip yemin edecekler ve göreve başlayacaklar mı? Yorumlar değişik.
Fakat bu kişilerin CHP’ye yakışmadıkları iddiasına gelince; asıl bu iddiaların sahipleri CHP’nin Atatürkçü ilkelerini bilmiyorlar ve bu konuda söz sahibi olamazlar. Eğer “halk” bu “mağdurları” seçerse, bu, milletin “Ergenekon kapsamına” isyanının ifadesi olacaktır. General Engin Alan’ın, rakiplerine üstün çıkması da öyle!


Özetin özeti
Son durumu, özetin özetini şöyle ifade edelim: AKP ve BDP “bildiğimiz” gibi... CHP “bilemediğimiz, bilemeyeceğimiz” gibi... MHP ise “hep aynı” !.. Sözü, özü hep aynı!.. Adayları “ekseni” ile tutarlı. Aptal olmadığına inandığım halkımızın, MHP ile diğer partiler arasındaki bu farkı “er meydanında”, kimin hakikaten “er” , kimlerin kaçak güreşenler olduğunu idrak edeceğini ümit ediyorum. Bu “er meydanı” , Kırkpınar meydanı değil... Türkiye’nin kaderini belirleyecek bir savaş alanı! 12 Haziran’da, TC’nin yaşayıp yaşamayacağı belli olacak... Şakası yok... Tekrarı, uzatmaları yok!..


Şok
Rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş’in ikinci eşi Seval Türkeş’ten olan oğlu Ahmet Kutalmış Türkeş’in AKP’den İstanbul’da aday olması
beni çok üzdü... Tuğrul’u da üzdüğünden eminim. Başbuğ’un kemikleri sızlayacak.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları