Güven bunalımı yaşıyoruz…

A+A-
Esfender KORKMAZ

2004 yılında TÜFE oranı yüzde 9 dolayında idi. Bu gün yüzde 8.8... Enflasyonla mücadele, para politikası çerçevesinde Merkez Bankası'na, yapısal politikalar çerçevesinde iktidara aittir.

 

Merkez  Bankası, 10 seneden beridir, enflasyon hedeflemesi uyguluyor. 10 senedir de tutturamıyor. Gıda artışlarını bahane ediyor. Ancak çekirdek enflasyonda gıda fiyatları yok. Çekirdek enflasyon daha yüksek çıkıyor.

 

Aynı Merkez  Bankası, piyasanın zorlamasına rağmen, kur artışına rağmen, sermaye çıkışına rağmen, faizleri enflasyonun altında tutuyor. Üstelik Başkan FED faiz artışını beklediğini, arkasından  Küresel Volatilitenin azalmasını  beklediğini açıkladı, bunlar gerçekleştiği  halde  MB faizleri artırmadı. 

  

Sonuç, MB olan güven çok düştü.

 

Türkiye İstatistik Enstitüsü (TÜİK ) güven endekslerini açıkladı.  Reel sektör, hizmet sektörü, inşaat sektörü ve tüketici güven endekslerinin ortalaması olarak ekonomik güven endeksini oluşturuyor.  Ekonomik güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 3.8 oranında geriledi. Diğer sektörlerde aynı şekilde geriledi. Yalnızca inşaat sektöründe 0.7 oranında güven artışı var.

 

Tüketici güven endeksi de, Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 2.7 oranında geriledi.  Tüketici, genel ekonomik durumun kötüleşeceğini ve işsiz sayısının artacağını  bekliyor.

 

Tüketicinin kötümser olması, toplam talebi de etkiliyor. Kötü günler için tasarruf yapma ihtiyacı duyuyor. Bunun içindir ki, tasarruf etme ihtimalinde önceki aya göre yüzde 10 artış var.  

Öte yandan yapılan kamu oyu yoklamalarında, kurumlara olan güven de düşmüş görünüyor.

 

Aşağıdaki tablod , Kadir Has Üniversitesi'nin 2015 yılını değerlendirmek için yaptığı ''Türkiye Sosyal -Siyasal Eğilimler Araştırması''ndan bazı veriler yer almaktadır. Araştırmada fikrim yok diyenler çıkarılarak, evet veya hayır diyenler yüzdesi hesap edilmiştir. 

 

Siyasi partiler ülkenin omurgasıdır. Ankete katılıp, fikir beyan edenlerin yüzde 54'ü siyasi partilere güvenmediğini bildirmiştir.

 

Yargı siyasallaşıyor diyenler yüzde 73.8'dir. Türkiye de düşünce özgürlüğü yok diyenler yüzde 52.2 olmuştur. Nihayet çoğunluk , yüzde 63.1  siyasal kutuplaşma var demiştir.

 

Yargı yabancı sermayenin ve mülkiyetin güvencesidir. Eğer halk yargının siyasallaştığına inanıyorsa, yabancı da  inanır. Türkiye için en ağır güven bunalımı, halkın yargının siyasallaşmasına inanmasıdır. Türkiye bu imajı  düzeltmelidir.

1-330.jpg

Önceki gün Başbakan yardımcısı, 2015 yılında Türkiyeden 15 milyar dolar çıktığını ifade etti. Elbetteki bu çıkışta uluslar arası sarmaye hareketlerinin de etkisi var. Ancak, eğer halkımız güven bunalımı yaşıyorsa, siyasete ve kurumlara güvenmiyorsa, yargı siyasallaştı diyorsa, yabancı sermaye kalır mı? Yeni yabancı sermaye girer mi?

Ekonomide ve toplumda güven bunalımı varsa, bırakın yabancıyı yerli yatırım yapar mı?

 

Tüketici harcamalarını kısarsa, yatırım yapılmazsa, ihracat gerilerse, ekonomide büyüme  olmaz. İşsizlik artar.

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları