Haber Esmeri Alev Ekebaş Datça'lı Balıkcılarda Dev Ay Balığı Heyecanı

Haber Esmeri Alev Ekebaş Datça'lı Balıkcılarda Dev Ay Balığı Heyecanı
Muğla'nın Datça ilçesinde 17 Ocak 2021 tarihinde balık avlamak için sabaha doğru denize açılan balıkçılar Umut Kantarlı, Yiğit Akyel ve Serkan Akdeniz oltalarına takılan dev balığı görünce sarsıldılar.

Balıkçıların oltasına takılan dev balık şaşkınlık yarattı. Güneş Balığı, Mola Balığı, Pervane Balığı gibi isimlerle de anılan Ay balığı Türkiye de nesli tükenen balıklar kategorisinde yer alıyor. 
Yetişkinlerinde boy 2.5 metreyi ağırlık 400 kg 700 kiloyu aşabiliyor Türkiye' de ender görülen 400 kg ağırlığında ki Ay Balığının nesli tükenmek üzere olduğunu bilen balıkçılar 400 kg Ay Balığını tekneye çekmeden denize bıraktılar.
Kılıç Balığı yakalamak için Datça Limandan tekneleri ile denize açılan ve 350 metreye oltalarını İnceburun civarında atan balıkçılardan Umut Kantarlı bize bu konuda su bilgileri verdi;
"Kılıç balığı avlamak için Datça Limanı’ndan ayrılarak İnceburun mevkine geldik.
Burada oltalarımızı denize attık. Bir müddet sonra oltamıza büyük bir balığın takıldığını hissettik, oltamızı yaklaşık 350 metreye attık sonra çekmeye başladık.
Balık deniz yüzeyine çıkınca daha önce hiç rastlamadığımız bir balıkla karşılaştık ve bunun Ay balığı olduğunu anladık. Ağırlığı yaklaşık 400 kilo vardı.
Bu balığın neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu duymuştuk, bu yüzden balığı teknemize çıkarmadan denize geri bıraktık, serbest bıraktık."

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş