‘Haclı’yı uzakta aramaya gerek yok

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Nisa Suresi 142. Ayet “Her halde münafıklar Allaha hile yapmaya çalışırlar. Allah da hilelerini başına geçirir. Namaza üşenerek kalkarlar, halka gösteriş yaparlar, yoksa Allah’ı çok az hatırlarlar”
Müslüman olduğunu iddia eden iktidar mensuplarının; haksız kazanç sağlamaları, kamu mallarını ucuz fiyatlarla kendi menfaatleri için kullanmaları, yandaşlarına ve uluslar arası sermaye kuruluşlarına ucuz fiyata vererek bu kuruluşların milletin sırtından büyük kazançlar elde etmesinin sağlanması, yandaşlarına kazanç sağlamak için özel yasalar çıkarılması, muhalifleri vergi borcu ile sıkıştırırken, yandaşların vergi borçlarını  “Bünyesinde Gıda Bankacılığı”  bulunan yardım kuruluşlarına vererek vergiden muaf tutulması, ülke imkanlarının yabancılara satılması, muhalif insanların hapislere atılarak özgürlüklerinin gasp edilmesi, suçsuz insanlara haksız yere baskı uygulanması, basın üzerinde baskı uygulayarak muhaliflerin susturmaya çalışılması, hangi din kurallarına uyuyor.
Bu uygulamaları yapan bir iktidarın İslami kurallara uygun davrandığını söylemek mümkün mü?
Mustafa Acer

 

+++

 

‘Resmî tarih yalanları’
Bu kelimeyi son yıllarda çok duymaya başladık. Resmî tarihi beğenmeyen zevat eline kalem alıp ’resmi tarih yalanları’, ’tarihimizle yüzleşelim’ gibi tumturaklı sözlerle makale, kitap yazıyorlar. Bu zevat sanki aynı torna tezgahından çıkmış gibi benzer konuları tekrarlamaları ve işlmeleri organize şekilde hareket ettikleri izlenimi bırakıyor.
Kaptan Attila İlhan çok güzel bir tespit yapmıştı. ’Bu ülkenin % 10’luk hain kontenjanı var.’
Uğur Ağırbaş

 

+++

 

Kim durduracak bu kansızları
Sahi burası neresi!
Kimin ülkesinde kimin bayrağını yakıyorlar?
Direkten bayrağını indiriyorlar!
Nedir bu bayrak düşmanlığı?
Cumhurun başı suskun!
Başbakan suskun!
Kim dur diyecek bu azgın köpeklere?
Birileri mutlaka ama mutlaka izah etmelidir.
Bu gün bir oy için suskun kalanlar, yarın kardeş kavgasında ne diyecekler acaba?
... İktidar, daha ne kadar, PKK’nın ve onun başı katil Apo’nun yörüngesinde kalacak?
Türkiye bu kadar sahipsiz mi?
M.Salih Özbey

 

+++

 

Hakikat-i Kübra
Samsun’da açlıktan ölen Kübra
Bebek ve dünyada açlık çeken tüm çocuklara...
Uzun bir yolculuğa hüküm giymişiz;
yürüyoruz...
Nefsin çığlıkları çınlar kulaklarımızda;
duyuyoruz...
Mala, makama, şana ne de çabuk
kanıyoruz...
Gaye dünya mıdır ki hep onu talep
ediyoruz...
İşte ortada dünyanın hali nesini
beğeniyoruz...
Açlıktan ölen çocukları nasıl görmezden
geliyoruz...
Neye yarar yanmıyorsa kalbimiz, niçin
taşıyoruz...
Adaletin bahanesi olmaz neden, neden
susuyoruz...
Hakikati haykırmazsak bilin ki
Zulme ortak oluyoruz!
Av. Uğur Tarhan

 

+++

 

Senden umut kesmem
Bir kısım gazeteci, akademisyen, sanatçı; ellerinde ezberledikleri kağıtlar, kanal kanal, köşe köşe geziyor. Taraflarını, adalet ve insanlık kisvesi içersinde güçlüden yana koymuşlar. Kullandıkları kelimeler benzer ya da aynı. Demokrasi, özgürlük, açılım, hukuk, etnisite şeklinde devam eden sözleri, istedikleri tarafa çekiyorlar.
Halkı küçümseyen bir elitist kurgunun varlığından hiç söz etmiyorlar. Bu kurgunun temelini oluşturan küresel akıllardan, Soros okullarından; beyin damarlarındaki kanın; batı ruhu ile gezindiği kolaj tiplerden; karmaşık hallerini siyasete, ekonomiye, hukuka ve medyaya yansıtmalardan da ses yok!
(...) Ancak onlar; aşağıdaki dizelerde var olan inanmışlığı daima gözden
kaçırıyor:

Sakın kader deme! 
Kaderin üstünde bir kader vardır.
Ne yapsalar boş göklerden gelen
bir karar vardır.
Gün batsa ne olur geceyi onaran
bir mimar vardır.
Yanmışsam külümden yapılan
bir hisar vardır.
Yenilgi yenilgi büyüyen
bir zafer vardır.
Sırların sırrına ermek için sende
anahtar vardır.
Göğsünde sürgününü geri çağıran
bir damar vardır.
Senden umut kesmem kalbinde
merhamet adlı bir çınar vardır.
 (Gün Doğmadan/Sezai Karakoç)
İlker Öztürk

 

+++

 

Tek çare sandığa gömmek
Şüphesiz ki olayların bu hâle gelmesinde; memleketin doğru düzgün idaresinden ziyade farklı işlerle meşgul olup, işbirliği yaptığı iç-dış cenahları memnun etmeyi ana gaye edinen AKP iktidarı ile Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan en az bölücüler kadar sorumludur.
Çıkarttığı yalan, yanlış yasalarla ve ikircikli uygulamalarıyla 9 yıldır tam bir felaket örneği olan AKP’nin siyasi ve ekonomi bakımından Türkiye Cumhuriyeti’ne daha fazla zarar vermeden. En önemlisi ülkemizin Yugoslavya ve Belçika örneğine
dönmeden önümüzdeki seçimlerde acilen sandığa gömmek gerekmektedir... l Harun Kılıç

 

+++

 

Soros’un değil Toros’un çocukları
“Vazifeyi ihmale sürükleyen merhamet, vatana ihanettir”  diyen Atatürk’ün oyuncağa döndürülmüş Türkiyesi’nde, şifrelenmiş ve kopyalanmış eğitim düzenine kırmadan dökmeden karşı çıkan liseli öğrenciler, karşılarında kendilerini tehdit eden başbakanı ve devletin copunu-gazını bulurken, Türk bayraklarını yırtacak, kamu binalarını yakacak ve polis dövecek kadar sırtları sıvazlanan bölücü eşkiyaları ise terörle devleti, adaleti ve hukuku teslim aldı.
Çereze oy yok
Bugün hepimize düşen ortak görev; Hz.Muhammed’in  “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.”  sözünün   gereği olarak günümüzde yaşanılan bütün haksızlıklara, yolsuzluklara ve adaletsizliğe karşı boyun eğmemek, korkmadan doğrulardan yana taraf olmaktır. Karanlığa sürülen ülkemizin iç ve dış tehditlerle karşı karşıya bulunduğu çok önemli seçim dönemindeyiz. Oylarımızla ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini şekillendireceğiz. Tercihimizi en iyi promosyon ve çerez için değil, Ankara’dan yönetilecek tam bağımsız, çağdaş ve zengin bir Türkiye’nin oluşumunu sağlayabilmek için yapmalıyız. Türk halkının aydınlık yarınlara el ele güçlü biçimde yürüyebilmesi için  “en iyi ihraç malınız, ordunuzdur diyen ABD’li Soros’un değil, Anadolu topraklarında harman olmuş yiğit Toros’un çocuklarını’’iktidara taşımalıyız.
Uğur Seten

 

+++

 

Bir ülkenin vatandaşları,
kendi ülkelerinde, kendi evlerinin penceresine, balkonuna kendi ülke bayrağını asarak
protestoda bulunuyorsa;
o ülkede, o bayrak ve o bayrak sahibi hariç her şey sorgulanmayı hak etmiştir...
Yakup Yavuzer

 

+++

 

AKP’yi gençler götürecek
Atatürk, ”Gençliğe Hitabesi“nde, gençliğin dinamikliğine, zekâsına, damarlarında ki kana dikkat çekmiş ve bu ülkeyi onlara emanet etmiştir. Bu tespitinde de çok haklı olduğu zaman içinde görülmüştür.
(...) Bütün hesabını oy üzerine yapan bir hükümet, elbette  gençlerden ve eylemlerinden korkacaktır. Gençlerin gözü kara, cesaretleri had safhada. Taşıdıkları pankartları görmez misiniz?
”ÖSYM bizi YEME!“ diyerek haklarının yendiğine canı gönülden inanmışlar ve canları alabildiğine yanmış.
Bu olup bitenler, bana şu iki güzel sözü hatırlattı.
”İNSAN BAZEN KENDİ KAZDIĞI KUYUYA da DÜŞEBİLİR“ ve ”AYARINI BOZDUĞUNUZ KANTAR, GÜN GELİR SİZİ DE TARTAR.“
Öyle görünüyor ki, AKP ve ona kul olma konumunda bulunan kesimleri bu gençler götürecekler gibi.
Nazım Peker

 

+++

 

Doğum
Ve...
Seksen beşlik  sarışın Yahudi delikanlı kalktı,  o esmer Kürt güzelinin alnından öptü!
Bu öpüş yeter bence.
12 Haziran sonrası nur topu gibi bir devletçik doğurursak şaşmayın.
Para Soros’tan.
Laf İshak’tan.
Öpücük Leyla’dan.
BOP eş başkanı da verdiği sözleri tutar herhalde.
Şeref Işık

 

++

 

“Sahne” ye göz diktiler
Ertuğrul Günay’ın demecini dinledim. Sanattan gram anlamayan Kültür Bakanı Devlet Tiyatrolarını israf olarak görüyor. Kendisi gereksiz bir sürü yandaş personelin çalıştığı şişirilmiş kadrosuyla, hiç reyting yapmayan programlara yandaşları beslemek uğruna milyonlar saçan TRT’yi hiç mi görmüyor yoksa görüyor da işine mi gelmiyor? 
Devletin bütün kurumlarını ele geçirdiler sıra tiyatrolara mı geldi?
Tiyatroları tasviye etmeyi düşüneceklerine 75 milyon nüfuslu Türkiye’nin başbakanının kızına tiyatroda sesli şekilde sakız çiğnenmeyeceğini anlatmak daha kolay olmaz mı? 
Mustafa Bülbün

 

+++

 

Bu iddia doğru mu!
TRT de Gümüş Lale diye bir dizi yayınlanacak. Yönetmen Ezel Akay. Yapımcılar Sami Dündan ve Ezel Akay. Bu iki zat da Kültür Bakanlığı’ndan daha önce destek alan kişiler.  “Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü”,  “Ademin Trenleri”  hep bakanlık destekliydi.
Şimdi de TRT’den iş aldılar. 
Dönem dizisi olan bu projeden neler götürüyorlar aklınız almaz...
Not: Malum nedenlerle iddia sahibi okuyucumuzun ismi bizde saklı...

 

+++

 

AKP Yönetimi Eski Enerji Bakanı ve Ordu Milletvekili Dr. Hilmi Güler’i bu seçimler için aday göstermedi. AKP’nin yerel seçimlerde Ordu Belediye Başkanlığı’nı kazanamamasının bedeli Hilmi Güler’e fatura edilerek  bakanlıktan alınmıştı. Şimdi ise milletvekilliğinden de oldu... İyi de, Bülent Arınç’ın seçim bölgesi olan Manisa’daki yerel seçimlerde Belediye Başkanlığını MHP kazandığı halde Bülent Arınç’ın saçının teline bile dokunulmadı... Şimdi Ordu’da herkes merak edip sormakta: Hilmigilin suçu ne?
Ali Öztürk

+++

Amerika’nın Ankara’daki büyükelçilik binası Amerikan Dışişleri Bakanlığının Washington’daki binasının iki katı kadarmış.
Takdir sizin.
Erhan Sandıkçı

 

+++

 

Okuyucularımıza önemli duyuru
Sizlerden gelen yorumlara mümkün olduğunca fazla yer verebilmek için e-posta ve mektuplarınızı bir, azami iki paragrafı geçmeyecek biçimde gönderirseniz, hem herkesin sesini duyurmasına imkan tanımış hem de kimseyi gücendirmemiş oluruz...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları