Haddini bilmeyen Yunan Bakan

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras'ın partisi Syriza'nın koalisyon hükümetindeki ortağı Bağımsız Yunanlılar-ANEL Partisi lideri Panos Kammenos'un yemin edip Savunma Bakanı olarak göreve başladıktan sonraki ilk icraatı Kardak Kayalıkları'na çelenk bırakmak olmuştu.

Savunma Bakanı Kammenos bilahare Ege'deki diğer adaları da ziyaret etmiş ve burada verdiği beyanatlarla Türkiye'yi tehdit ederek ağır tahriklerde bulunmuştu. Kammenos'un düşmanca çıkışları bunlarla sınırlı kalmamış göreve geldikten sonra ilk yurtdışı seyahatini yaptığı Kıbrıs'ta adeta savaş çığırkanlığı yapacak kadar ileri gitmişti.

Kammenos Kıbrıs'a ayak basar basmaz Hellenizmin er veya geç adanın tamamını ele geçirmesi için gereken ne varsa yapılacağını açıklamış, Türk düşmanlığını ön plana çıkararak adeta kin kusmuştu.

Kıbrıs ziyaretinde Rum Yönetimine, savaş uçağı satın almasını öneren Kammenos, adadan ayrılmazdan önce de Güney Kıbrıs'ta görev yapan Yunan Alayı'nın (ELDİK)  "Zaman olgunlaştığında işgal bölgelerine (KKTC) özgürlük bayrağını yeniden dikecek hücum birliği olduğunu" söyleyecek kadar dotluğa ve barışa hizmet etmeyen açıklamada bulunmuştu. Kıbrıs ziyaretinde Türk düşmanı Kamennos'un söylediklerini Politis gazetesi manşetten vererek "Panos Kammenos ELDİK Kışlasındaki açıklaması ile savaş ilan etti" diye okurlarına duyurmuştu.

Kammenos'un birçok Rum ve Yunanlı siyasetçi gibi Türk düşmanlığı üzerinden prim yapmak istediği ortadadır. Düşmanlık siyasetinin kimseye faydası yoktur. Yakın tarihimizde Kıbrıs'ta yaşanan Yunan vahşetinin nelere neden olduğunu,cennet adanın Rum teröristler tarafından nasıl kan gölüne döndüğünü hepimiz yakından bilmekteyiz. Kamennos'un göreve gelir gelmez başlattığı kampanyanın ne Ruma, ne Yunanistan'a ve ne de biz Türklere hiçbir faydası olmayacaktır.

Kammenos'un Türk düşmanlığının Kıbrıs'ta sürdürülmekte olan müzakere sürecine ve Türkiye-Yunanistan arasındaki iyi komşuluk, işbirliği ve dostluğa gölge düşürdüğü ortadadır.

 

Yunan Savunma Bakanı Kammenos'un Anavatan Türkiye ve Rusya arasında yaşanmakta olan uçak krizi konusunda yaptığı açıklamalar da kabul edilebilinir değildir. Kammenos Türk jetlerinin hava sahamızı ihlal eden Rus jetini düşürmesini doğru bulmadığını ve Türkiye'nin sözkonusu Rus uçağını Suriye hava sahasında düşürdüğünü iddia edecek kadar şaşırmıştır. Gerek NATO ve gerekse de olayı yakından izleyen tarafların ve Türk Genel Kurmayı'nın haritalarla ve ses bantları ile yaptıkları açıklamalarda Rus jetinin hava ihlali yaptığı ve uyarılara yanıt vermediği kesi iken NATO üyesi sözde müttefik Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos'un yaptığı açıklama tamamen Türk düşmanlığı dürtüsüyle yapılmış talihsiz bir beyandır. Yunan makamları sorumsuzca ve tahrikkat beyanlardan kaçınmalıdır. Türk-Yunan ilişkilerinin ileri bir düzeye taşınması, Kıbrıs'ta yaşanmakta olan anşlaşmazlığa çözüm bulunmasına katkı koyacaktır. Aksi tutumlar, taraflar arasında gerginliğe sebep olacak ve çözümün gerçekleşmesini engelleyecektir.

Kammenos gibi siyasetçiler Kıbrıs'ta anlaşma istememekte ve Megali İdea ve Enosis için çalışmaktadırlar.

Rumlara ve Yunanlılara sormak lazımdır; her fırsatta Anavatan Türkiye ve KKTC yetkililerine saldıracak, düşmanlık yapacak eylem ve söylemlerde bulunacaksınız, sonra da Kıbrıs'ta çözüm adına olumlu adımlar atılmasını talep edeceksiniz!!!

Rum ve Yunanlı yetkililer, Kıbrıs'ın Yunan yapılması için çalışmalar içerisinde olacaklar, Anavatan Türkiye de saf saf olan bitene seyirci kalacak, Kıbrıs'lıTürklerin haklarını korumayacak!!Böyle birşey mümkün müdür?Rum-Yunan ikilisi 1974'te yaşananlar çerçevesinde Büyük Türk Milleti'nin yeni bir yumruğunu yemek istemiyorsa, düşmanlıktan vazgeçmeli, "barış ve dostluk" için samimi gayret göstermelidir.

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları