Hadrianaupolis Antik Kenti'nde ortaya çıkarıldı. Tam 1800 yıllık. Çalışmalara hız verildi

Hadrianaupolis Antik Kenti'nde ortaya çıkarıldı. Tam 1800 yıllık. Çalışmalara hız verildi
Karabük'ün Eskipazar ilçesinde bulunan ve o dönem Geç Kalkolitik, Roma ve Erken Bizans dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanıldığı tahmin edilen Hadrianaupolis Antik Kenti'nde ulaşılan bir mezarda, 1800 yıllık ölü hediyeleri bulundu.

AA'da yer alan habere göre, Karabük'ün Eskipazar ilçesindeki Hadrianaupolis Antik Kenti'nde kazı çalışmaları devam ediyor. "Karadeniz'in Zeugması" diye bilinen tarihi yerde 1800 yıllık ölü hediyeleri bulundu.

ÖNCEKİ KAZILARDA PARA, TOKA, LEVHALAR DA ÇIKTI

Kastamonu Müzesi başkanlığında Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ersin Çelikbaş koordinatörlüğünde sürdürülen çalışmalarda, Antik döneme ait para, kemik toka, unguentarium (gözyaşı şişesi), 2. yüzyıla ait mezarlar, adak levhası, Geç Kalkolitik döneme ait seramik ve sunu çukurlarının bulunduğu Hadrianaupolis'te, bu yıl yapılan kazılarda ise açılan bir kadın mezarından kandil, tıp aleti (sonda), yüzük ve aynadan oluşan 1800 yıllık ölü hediyeleri (mezar sunuları) çıkarıldı.

"ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK"

2003'ten bu yana dönemler halinde sürdürülen kazı çalışmalarının bundan sonra aralıksız süreceğini söyleyen Ersin Çelikbaş, "Hadrianaupolis 12 kilometrelik bir alanı kapsıyor. İnsanların hizmetine sunduğumuz teşhir alanı yalnızca bir. Diğer alanların çatı projelerini yapıp insanların teşhirine açmayı planlıyoruz." diye konuştu.

"ÇOK ÖNEMLİ BULGULAR ELDE EDİLDİ"

Bu yıl yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan bulgular nedeniyle Hadrianaupolis'in tarihinin Geç Kalkolitik döneme dayandığını öğrendiklerini aktaran Çelikbaş, "Bu yıl yapılan kazılarda çok önemli bulgular elde ettik. 3 alanda yapılan kazılardan biri kaya mezarlarından oluşan Nekropol alanında. Nekropol alanında çok önemli mezarlara ulaştık. Bu mezarların, sahip oldukları ölü hediyeleriyle gelenek ve ritüelleriyle o dönem insanını bizlere anlatan en nemli materyaller olduğunu söyleyebiliriz." dedi.

"BİR MEZARIN ÇOK İLGİNÇ OLDUĞUNU GÖRDÜK"

Buldukları mezarlar arasında birinin çok ilginç olduğunu anlatan Çelikbaş, "Mezarın kadına ait olduğunu düşünüyoruz. İçinden çıkan ölü hediyeleri, bunu bize işaret ediyor. Mezarın içinden kandil, tıp aleti, yüzük ve ayna çıktı. Bu nedenle mezarın bir kadına ait olduğunu, kadının ise mesleki anlamda bir hekim olduğunu düşünüyoruz çünkü buluntular arasında kaşık uçlu bir sonda var. Bu antik dönemde hekimlerin kullandığı bir alet. Kadınlar kozmetikte de kullanıyor bu aleti ama bu mezarın bir hekime ait olduğunu göz önünde bulundurmamız gerekiyor." diyerek sözlerine son verdi.

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş