Hafta sonu notları

A+A-
Altemur KILIÇ

Hafta sonunda, gazeteleri, TV kanallarını taradım... O kadar yazılacak şey, irdelenecek haber,  “yorumlanacak”  yorum var ki, çoğunu, sonra genişçe yazmak kaydıyla, paragraflar halinde not ediyorum.
AÇILIM: Malum gazeteler MGK toplantısı sonucunu, nalıncı keseri gibi kendilerine göre yontuyorlar;  “Açılım” , artık, resmen,  “Devlet Boyutu”  olmuş!’Askerler de ’açılıma’ destek vermişler, hatta askerler, hükümetle uyum içine girmişler! MGK toplantısında ne oldu, ne bitti bilemiyoruz... Genelkurmayın bu iddialar, yorumlar üzerine, hemen doğrulama veya yalanlama yapması beklenemez! Ama ben, kayıtlara geçsin diye yazıyorum; Önce, acaba toplantıda AKP açılımının ayrıntıları, doğru ve tam olarak anlatıldı mı? Anlatıldı ise bu anlatımda, özellikle, Anayasa değişikliğiyle Türklük kavramının ortadan kaldırılmasına askerler tepki göstermediler mi? Benim bildiğim askerler TÜRKLÜK mefhumunun yorumlanmasına bile şiddetle karşıdırlar, içtikleri anda ters düşer! Bu soruların, aydınlatılmasını bekleyeceğiz. Ancak şu da var, bekledikçe, aynı yorumlar kamuoyunu şaşırtmakta ve hayal kırıklığı yaratmakta devam edecek!
Devlet Bahçeli, çok haklı olarak  “açılımın”  aslında ABD projesi olduğuna işaret etti. Erdoğan ise, her zamanki öfkesiyle, hem de namaz çıkışında  “Bunu ispat edemezlerse alçaktırlar, namussuzdurlar”  diye kükredi...  “Kapalı kapılar arkasında söylenenlerin,  yapılan anlaşmaların, belgesi mi olur”  diye sormalı! Hem ABD, Apo’yu, neden,  “idam edilmemek”  koşuluyla teslim etti. Muhakkak  “proje gereği” ! Onların, geleceğe dönük planları var, maalesef bizim yok hatta bunları kestirmenin de vizyonu yok!
Apo denen eşkıyabaşının  “kerametinin”  daha da açıklanması bekleniyor.  “Açılım DTP ile değil benimle konuşulmalı, muhatabınız benim, bensiz olmaz”  diye meydan okuyor. DTP’liler de, sokaklarda,  “Muhatap Apo” - “Biji Apo”  diye azmaktalar!
APO: Açıkçası bölücü Kürtler Apo’nun, muhatap alınmadığı ve onaylamadığı  “bir açılımı”  kesinlikle desteklemeyecekler! Gerisi  “hamamda türkü söylemek”  -  “dibekte su dövmek” !
Son bir nokta: İmralı’da gardiyanlar cezaevlerindeki gibi, sivil gardiyanlar olacakmış, şimdiye kadar bu görevi yapan Özel Harekât Timi sessizce adadan çekilmiş... Bugüne kadar İmralı’nın güvenliğinden sorumlu olan askerler de çekilir, eşkıyabaşının yanına, yandaşlar da getirilir, F Tipi Cezaevine dönerse şaşmam... Hem AB de böyle istiyormuş! Apo, adım adım ilerliyor: İdam sehpasından baş müzakereciliğe ve oradan da Kürt-Türk federasyonunun eşbaşkanlığına sonra da  “Büyük Kürdistan’ın”  tek Başkanlığına! Latife etmiyorum!
 Türk Milliyetçiliğin en eski ve sağlam kalası  “Türk Ocağı” açılımı destekliyormuş! Milliyetçi BBP de... Şaştım! .
GÜNEYDOĞU: Zonguldak’taki aile katliamı da Güneydoğuya bağlandı... Malum yazarlar Mehmet Altan vs. Güneydoğuda komandoluk yapan, çatışmalara giren hatta Dağlıca baskınında bulunan katil Savaş Köksal’ın, savaş yüzünden psikolojisinin bozulmasına atfediyorlar... Mümkündür, savaşlar, çatışmalar insanların psikolojisini etkiler. Bu tek tük vakaya karşın psikolojileri bozulmayan, kaçmayan, yorulmayan Mehmetçiklerdir, esas olan! Hem ülkenin psikolojisini bozanlara ne demeli? Ergenekon iddialarına ne demeli? Şimdi katillere ve avukatlarına mazeret hafifletici sebep çıktı;  “Cinayetleri, psikolojim savaştan dolayı bozulduğu için işledim!” .
ERGENEKON: 3. İddianamenin belgeleri de açıklandı... Ben, artık bu haberleri okumuyorum bile, çünkü iş zıvanasından çıktı ve beni de milleti de, çileden çıkarıyor... Artık, iddiaların ciddiyetine, belgelerin doğruluğuna, inanamıyorum! Eğer,  “Encümeni Daniş”  toplantılarına,  “Kent Oteli yemeklerine” ,  hatta yıllar öncesindeki,  “Taksim toplantılarına”  da  “Ergenekon”  diyorlarsa,  “Gizli Tanık”  ihbarlarına bakarak  “Ergenekon Çetesinin”  Apo ve PKK ile bağlantılı olduğunu iddia ediyorlarsa ve son olarak da, Ergenekon Savcısının talimatı üzerine, rahmetli Türkan Saylan’ın,  “Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin”  burs verdiği 15.000 öğrencinin,  “Ergenekon” la bağlantıları araştırılıyorsa ve malum gazeteler  “Mehmet Haberal, Cumhuriyet mitinglerine ambulâns bile göndermiş”  diye manşet atıyorlar, adeta, Haberal’ın  “Katli vaciptir”  demeye getiriyorlarsa, bu olayın ciddiyeti mi kaldı! Bu kişiler öylesine şaşırmışlar ki, Kıbrıs konusunda Annan Planına karşı çıkılması da  “Şener Eruygur”  Paşanın komplosuymuş... Rauf Denktaş söyledi: ANNAN planına destek AKP hükümetinin en büyük yanılgısı ve hezimeti idi... Buna karşı çıkmak Ergenekon suçu oldu! Ramazan’da Lahavle vela kuvvet bil hayır! Allah bu ülkeyi fesatlardan korusun!
MİNİK SERÇE:  “Açılıma”  kapılıp Başbakana hizmet arz eden Sezen Aksu’ya en güzel cevap, sevgili  “Bozkurt”  İlham Gencer’den:  “Serçeler, Bozkurtlarla savaşamaz. Serçeler altlarını pislemekle kalırlar” !

--------------------


NOT:
Dünkü PAZAR-LIK köşemde ’Apo kimdir? Nedi? başlıklı yazımın sonunda ’Konuya yarın devam edeceğim’i baresi sehven çıkmıştır. Doğrusu konuya haftaya devam edeceğim.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları