Hainlerin en büyük destekçisi Meclis’te

Hainlerin en büyük destekçisi Meclis’te
HDP’nin dünkü grup toplantısına terör örgütüne “silahlı mücadele grubu” diyen Belçika’nın Ankara Büyükelçisi Trenteseau da katıldı, gelen AB temsilcileri için özel koltuklar ayarlandı.

HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, “Eş genel başkanlarımızın ve milletvekillerimizin tutuklanması, halkın iradesine ve siyasi tercihine ağır bir darbedir. Dünya tarihine bir utanç tablosu olarak geçecektir” dedi. HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile bazı milletvekillerinin tutuklanmasının ardından yapılan ilk TBMM grup toplantısının açılışını yapan Demirel, toplantıya katılanların gösterdiği dayanışmanın kendilerine moral verdiğini ifade etti. Tutuklanan milletvekillerinin “esir alındığını” öne süren Demirel şöyle devam etti: “Eş genel başkanlarımızın ve milletvekillerimizin tutuklanması halkın iradesine ve siyasi tercihine ağır bir darbedir. Dünya tarihine bir utanç tablosu olarak geçecektir. Bir operasyon sonucunda gerçekleşen rehin almalar, 7 Haziran 2015’te başlamış olan siyasi darbenin en önemli ayaklarından biri oldu. Eş başkanlarımız ve milletvekillerimiz şahsında esir alınmaya çalışılan 6 milyon seçmenin iradesidir. Meclisi sarayın bir şubesine dönüştürmeye çalışanlar, adalet mekanizmasını iktidar partisinin komisyonu haline getirenler, bugün bizleri esir alarak irademizi kırabileceklerini ve demokratik siyaseti tamamıyla tasfiye edebileceklerini sanmaktadır. Bizler tüm baskılara, gözaltı ve tutuklamalara karşı sonuna kadar direneceğiz. Demokratik siyaset konusundaki kararlı ve ilkesel duruşumuzu sürdüreceğiz.”

“DİNLEMEYE GELDİM"

Hükümet ve temsilcilerinin gerçekleri konuşmadığını ileri süren Demirel, parti genel merkezlerine girişlerin ve partililerinin çalışmalarının engellendiğini belirtti. Demirel’in konuşmasının ardından Demirtaş ve Yüksekdağ’ın cezaevinden gönderdiği mektuplar okundu. HDP milletvekillerinin gözaltına alınmalarına ilişkin görüntülerle Demirtaş ve Yüksekdağ’ın geçmiş grup toplantılarında yaptıkları konuşmalardan oluşan sinevizyon gösterimi yapıldı. Toplantıya PKK destekçileri Belçika’nın Ankara Büyükelçisi Marc Trenteseau ile Avusturya ve Lüksemburg büyükelçileri, Yunanistan büyükelçiliği başkatibinin yanısıra AB Türkiye delegasyonu ve Finlandiya büyükelçiliğinden de bir temsilci katıldı. Brüksel’de PKK çadırlarının kurulmasında “emeği geçen” Trenteseau, “HDP toplantısına neden geldiniz?” sorusunu, “Bu çok ciddi bir konu, dinlemeye geldim” diye yanıtladı. Toplantıya ayrıca EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ile ÖDP Genel Başkanı Alper Taş da katıldı. HDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan ise grup toplantısı öncesinde gazetecilerin sorusu üzerine mahkemeye gitmemenin tutuklama nedeni olmadığını ifade etti. Demokrasinin mabedinin parlamento olduğunu belirten Doğan, “O nedenle parlamentoyu boşaltmak anlamında şu anda hiçbir girişimimiz yok. Arkadaşlarımıza yapılan bir haksızlığı ortaya koyuyoruz” diye konuştu

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş