Halaçoğlu, Atatürk'le ilgili iddialara belgeleriyle cevap verdi

Halaçoğlu, Atatürk'le ilgili iddialara belgeleriyle cevap verdi
Kayseri Milletvekili Halaçoğlu, Atatürk'ün de 1 oy farkla seçim kazandığı iddialarına TBMM tutanaklarıyla cevap verdi.

Yeni Anayasa referandumundan çok az farkla 'evet' çıkmasının ardından, yaş medya ve AK troller algı operasyonlarına başladı...

Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, ak trollerin oluşturmaya çalıştığı "Atatürk de 1 oy farkla seçim kazandı" algısını TBMM tutanaklarıyla çürüttü.

Bu belgeleri sosyal medya hesabından paylaşan Halaçoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Bazı haber sitelerinde ve gazetelerde bir haber geçti. Mustafa Kemal de TBMM başkanlığını bir oy farkla kazanmıştı. Bu haberi geçenler muhtemelen Anayasa değişikliği ile ilgili olarak evet oylarıyla hayır oylarının birbirine çok yakın olması ve mühürsüz oy pusulalarının YSK tarafından oylamanın bitimine yakın bir süre kala kabul edilmesinin kendileri üzerinde bıraktığı rahatsızlıktı.

Halbuki söyledikleri gibi Mustafa Kemal bir oyla kazanmamıştı. 23 Nisan 1920'de toplanan meclis, 24 Nisanda bir başkan, bir başkan yardımcısı ve iki de katip seçmek üzere karar almıştı. Adaylar tek kağıda yazılarak her biri için ayrı oy kullanıldı.

Seçime 120 üye katılmıştı. Mustafa Kemal 110 oy alarak başkan seçildi. Celaleddin Arif Efendi ise ikinci başkan olarak 109 oy aldı. Çelebi Abdülhalim Efendi ise birinci reis vekili olarak 91 oy aldı. Diğer adaylar salt çoğunluğu elde edemediler. Başkan seçildikten sonra Mustafa Kemal Paşa bir teşekkür konuşması yaptı. Bunun da kopyasını paylaştım. Bu konuşması sırasında ne kadar sevildiği de anlaşılmaktadır. Durum bu.

Yayınlanmış olan TBMM tutanaklarında yer alan belgesini de sizlerle paylaşıyorum. O dönem Türkçeleri anlamadık diyebilirler. Öyle ise, anlamadıkları şeyi yazmasınlar. Ama yandaş medyadan doğruluk beklemek saflık olur."

1-819.jpg2-684.jpg

  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş