Halep'te 350 bin kişi kaldı!

Halep'te 350 bin kişi kaldı!
Suriye’nin Halep kentinde yaşanan dramı çözmek için BMGK’ye sunulan tasarılar karşılıklı olarak veto edildi, taraflar birbirini suçladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, son iki gündür Halep gündemiyle meşgul. Fransa’nın “Halep’te hava saldırılarının durmasını” isteyen ve diğer ülkelerden de destek bulan tasarısı, Rusya tarafından veto edilince yürürlüğe konulamadı. Buna karşılık, Rusya tarafından getirilen Halep karar tasarısı da yeterli desteği bulamadığı için kabul edilmedi. Konseyin ekim ayı başkanlığını yürüten Rusya, Fransa’nın tasarısına karşı kendi hazırladığı başka bir tasarıyı BMGK’de oylamaya sundu. Hava saldırılarına atıfta bulunmayan ve sadece ateşkes çağrısı ile insani yardımların ulaştırılmasını talep eden tasarıya sadece Rusya, Çin, Venezuela ve Mısır olumlu oy verdi. Angola ve Uruguay’ın çekimser kaldığı tasarıya ABD, Fransa, Yeni Zelanda, Japonya, İspanya, Malezya, İngiltere, Ukrayna ve Senegal ret oyu verdi. Bir tasarının kabul edilmesi için 15 üyeden en az 9’unun desteğini alması ve 5 daimi üyenin tasarıyı veto etmemesi gerekiyor.

Fransa tepkili

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Rusya’nın Halep’i kurtarmak isteyen BM Güvenlik Konseyi’ni bir kez daha engellediğini belirterek, “Veto yetkisinin kitlesel katliamlarda kullanılamaması gereğine her zamankinden daha fazla ikna olduk” dedi. Oylama öncesi konuşan Ayrault, “Bu tasarıya karşı çıkmak Esad’a daha fazla insan öldürmesi izni, teröristlere de anlamsızca hediye vermektir” ifadelerini kullandı. Ayrault, “Veto halinde sadece daha fazla ölüm, daha fazla mülteci ve daha fazla kurban görebiliriz. Eğer uluslararası toplum harekete geçmezse Halep’te olanların sorumluluğunu paylaşır” diye konuştu. İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft da Konsey’de yaptığı konuşmada, Rusya’nın 5. kez Suriye’deki şiddete son verme şansını veto ettiğini söyledi. Konsey’deki konuşmasına her zaman başkana teşekkür ederek başladığını belirten Rycroft, “Bugün ilk kez bunu uygulamayacağım” diyerek Konsey’in ekim ayı başkanı Rusya’ya tepki gösterdi. Öte yandan Suriye temsilcisi Konsey’de konuşurken Batılı ülkelerin temsilcileri salonu terk etti.

350 bin kişi kaldı

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Genel Sekreteri Yavuz Dede, Esad rejimi ve Rusya’nın ağır bombardımanı altındaki 5.5 milyon nüfuslu Halep’ten kaçan ve ölenlerin dışında geriye kalan 350 bin kişinin yaşam mücadelesi verdiğini söyledi. Dede, “Okul, hastane gibi insanların yaşadığı alanlar vurulmaya başlandı. Artık ya teslim olun ya da hepinizi öldüreceğiz politikası izleniyor. Normal zamanda bunların hepsi savaş suçu ilan edilirken maalesef şu an bu tür bir yorumun içerisine girilmiyor. 5.5. milyon nüfuslu Halep’te 350 bin kişi kaldı. Onlar da yaşam savaşı veriyor” dedi. Dede, Rus Lideri Putin’in İstanbul ziyaretinin Suriye ve Halep için bir fırsat olabileceğini ümit ettiğini kaydetti.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.