Halis Ağa’yı tanımak!

A+A-
Kenan AKIN

Halis Ağa’yı, uzaktan veya yakından herkesin tanıması gerekmiyor. Ne var ki, şöyle bir tanıyanlar bile “aslında iyi bir adam olduğuna” dair kanaat getiriyor.
Gerçekten de, Halis Ağa’nın yani Halis Toprak’ın başından çok ilgi çekici, acı ve tatlı olaylar gelip geçiyor.
Halis Ağa’yı yakından tanımanın en büyük nedeni her Ramazan-ı Şerif’te davet ettiği geleneksel iftar sofralarına icabet etmekten kaynaklanıyor.
Kimi sefer Anadolu yakasındaki, şatoyu andıran kocaman evinde, kimi sefer İstinye’deki muhteşem malikânesinde, “izzet” ile karşılanmanın hazzı hala unutulmuyor.
Halis Ağa, Lice’li olduğu için, Güneydoğu’nun bütün konukseverliğini ve mütevazılığını zaten her zaman sergilemekten kendini alamıyor.
Ne var ki, beklenmedik bazı kötü gelişmeler Halis Ağa’nın yakasını da senelerce bırakmıyor.
Ailevi dargınlık, boşanma, evlenme ve tekrar boşanmayı bir kenara bırakarak ticari alanda Halis Ağa’nın çektiklerini yazmaya kalkışmak için sütunlar yetmiyor.
Özellikle, 2000’li yılların başlarında, Halis Ağa’nın malına, mülküne “resmen” el konması, bardağı taşırıyor.
Şimdilerde ise Halis Ağa, malına mülküne yeniden kavuşabilmenin buruk sevincini yaşıyor.
Süreçte büyük bir inanç, dayanma ve cesaret yatıyor.
Nitekim, Toprak Grubu’nun açıklaması da, bunu ispatlıyor.
“Halis, Mehmet, Ahmet Toprak ve Toprak Grubu şirketleriyle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) arasında 18 Aralık 2004 tarihinde ana protokol imzalanmış; daha sonrada 6 Şubat 2008 tarihinde birinci ek protokol ve son olarak ta 15 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe giren ikinci ek protokol imzalanmıştır.
Bu protokoller sonucunda Toprak Grubu TMSF’ye olan borcunu tamamıyla ödemiş ve TMSF ile nihayetinde helalleşmiştir. Toprak Grubu’nun 22 şirketinin ve 21 sanayi tesisinin yönetimi 29 Haziran 2012 tarihinde, 1056 gün sonra tekrar Halis Toprak’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nda Toprak Ailesi’ne geçecektir.
Ülkemizin 6 bölgesinde bulunan 21 sanayi tesisi ise halen Toprak Grubu’na aittir ve bu sanayi tesislerimizin büyük bir kısmı halen üretim faaliyetine devam edememektedir.
Toprak Grubu’nun hedefi ülkemizin milli serveti olan bu tesisleri en kısa süre içinde tekrar faaliyete geçirip, ilaveten 7,500 kişiye yeniden iş imkânı sağlamaktır.
Böylece 1977 yılından beri 35 senedir milyarlarca dolar katma değer yaratarak hizmet ettiğimiz Türk ekonomisine, yeniden üretim ve istihdam yaratarak; ihracat yaparak ve vergi vererek katkı sağlamaya devam etmek hedefini taşımaktayız.”
Halis Ağa’ya “geçmiş olsun” demek ve yeniden “başarılar” dilemek de bize düşüyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları