Halk siyasilerden fedekarlık bekliyor

A+A-
Esfender KORKMAZ

Türkiye 7 Haziran seçimlerinden sonra şimdi  tarihinde olmadığı kadar, siyasi, sosyal ve ekonomik anlamda  bıçak sırtında durmaktadır. Araftadır. Bir tarafta otokratik bir yönetim ve ekonomik çöküş riski, diğer tarafta  demokrasi ve refah imkanı. Seçimler demokrasi ve refahtan götürecek, koalisyonlar normalleşmenin yolunu açacaktır.

Eğer Demokraside sivil toplum örgütleri, odalar ve borsalar, işçi ve işveren kuruluşları, halkın sesi demekse, bütün bunlar erken seçim değil, koaliyson istiyor. Eğer siyasi partiler halkın sesini duymaz ve siyasi çıkar hesaplarını ön planda tutarlarsa, halkın bu hesapları anlaması güç olmayacak ve bu hesaplar hem kendilerini vuracak, hem de halkın refah ve huzurunu bozcaktır. 

 Siyasi, sosyal ve ekonomik anlamda, bıçak sırtında olduğumuz açıktır ve hepimizi biliyoruz.

1. Dış politikada çıkmazdayız. Suriye Politikası, İsrail ve Mısır politikası toplumun yüzde 60’ı tarafından benimsenmiyor. Bu politikaların Türkiye açısından rasyonel gerçeklere değil, radikal  inançlara ve anlayışlara dayalı taraflı politikalar olduğu ve Türkiye ’yi giderek zora soktuğunu hepimiz biliyoruz. Avrupa Birliği’ni protesto eden sözler ve tepkiler, bizzat Avrupa Birliği Türkiye raporunda yer  alıyor. Avrupa Bakanlığımız  olduğu halde artık Avrupa geleceğimiz  kalmamıştır. 

Ülkenin bölünmez bütünlüğü hedefi içindeTürkiye   Dış Politikasını , Avrupa ve ABD politkasını revize etmelidir. Bunun içinde AKP nin mevcut poltikalarında radikal etkiler yumuşatılmalı, içerdeki gerilim ortadan kaldırılmaldır. Erken Seçimin ne getireceği belli değildir.  Dış Politikada yeni ve  Türkiye’yi ön plana çıkaracak bir yol farklı kutupların anlaşması yani AKP- CHP kolasyonu ile ancak sağlanır.

2. Türkiye insan hakları, demokratik ögürlükler, basın ögürlüğü, inaç özgürlüğü alanında, kan kaybetmektedir. Bu hususu hem uluslar arası kuruluşlar tenkit etmekte, hem de Avrupa Birliği raporlarında yer almaktadır. Türkiye’nin demokrasi alanında kan kaybını, koalisyon hükümetleri önleyebilir.  Koalsiyon hükümetlerinde siyasi partiler bu alanlarda birbirini denetlerler. Kaldı ki CHP   Türkiye’ye demokrasi getrien bir parti olarak bu alanda koalisyona katkıları olur. 

3. Sosyal anlamda Türkiye’de kutuplaşma artmıştır. Zira kutuplaşma oy hesabının bir aracı olarak kullanılmıştır. Kullanılmaktadır. Kutuplaşma insanları rahatsız etmekte, bürokrasiyi, hukuk düzenini ve yargıyı olumsuz etkilemekte ve yatırım ortamnını kösteklemektedir. 

  Toplumu terör germişken, birde siyasi hesapların germiş olması, ekonominin iç dinamiklerini tahrip etmiştir.  Büyüme ve kalkınmada üretici ve tüketici davranışları gibi  iç dinamikler belirleyicidir. Düzene  güven durmayan yerli ve yabancı yatırım yapmaz. Mamafih üç yıldan beridir , Doğrudan yabancı yatırım sermayesi girişi azalmaktadır. Toplam yatırımlarda gerileme yaşamaktayız. Bu gün yatırım yoksa, yarın büyüme  ve kalkınma olmaz.

Erken seçim neyi değiştircek? Siyasi partiler politika mı değiştircek? Söylemlerini mi değiştircek? Yahutta sayın Cumhurbaşkanı aman ben Anayasa’ya uygun olarak seçimlerde tarafsız kalayım mı diyecek ?

1980 öncesi Türkiye Büyük koalisyon istiyordu. Rahmeti Demirel ve Ecevit anlaşarak bir araya gelemediler.  O zaman AP ve CHP koalisyonu kurulsaydı  1980 darbesinin  gerekçesi kalmazdı .

Bu gün Türkiye aynı çizgide, toplumsal gerlimin azalması için siyasi partilerden aynı fedekarlığı bekliyor.

4. Ekonomide mevcut günübirlik politikalar sürdürülemez noktaya gelmiştir. Planlama kaldırılmıştır. Devletin düzenleyici fonksiyonu yok edilmiştir. Bürokrasi  artmıştır. Piyasada rekabet bozulmuş, bankacılıkta kartelleşme oluşmuştur. Özelleştime ile devlet tekelleri özel sektör tekellerine dönüşmüştür. Kamu hizmeti kavramı değişmiştir.

Söz gelimi 118 18 bilinmeyen numaralardan bir kayıt sorun... Fazla para yazsın diye sizi en az on dakika oyalıyorlar.

Mali disiplin diye bütçe açıklarının kapatılma yöntemleri, yatırımları kösteklemekte, piyasa dengelerini bozmaktadır. Özelleştirme gelirleri azalınca, Maliye  bütçe açıklarını düşürmek için, önceden yatırımlar için tahsis ettiği gayrimenkul kiralarını cari değer uyguluyorum diye beş-on kat artırmaktadır. Bu fahiş artışlar yapılan ve belirli bir yıl sonra devlete devredilecek yatırımları zora sokmuştur. Maliye kaş yapayım derken göz çıkarmakta ve yatırımları caydırmaktadır. Yatırım olmayınca, büyüme ve kalkınma olmaz. İşsizlik artar.

Gerçekte ise iktisat ve maliye  politikalarında sosyal ve fayda ve maliyet aranır. Bu gün bütçe açığını kapatacağım diye ülke kalkınmasını riske sokmanın adı, politika değil, günü kurtarmaktır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları