Halk ve MHP bu dolmaları yutmamalı

A+A-
Afet ILGAZ

Erzurum’daki bayraklı, Sarıkamış şehitliği, gösteriden bahsedecektim ama onu sonraya bıraktım. Çünkü şu Yargıtay’a yapılan haksızlık öncelik gösteriyor.
Sanki bu “tahliye” kanununu Yargıtay’ın bizzat kendisi çıkarmış! Sanki Hizbullah’a ait belgelerin, mesela Adli Tıp’ta beş sene gecikmesini Yargıtay sağlamış! TÜBİTAK kimin eline geçti?
Sanki 2007’de daireleri azaltan, sonra da, üç yıl sonra, çoğaltan yani önce işleri sıkıştırıp sonra da gevşeten Yargıtay’ın kendisi! Sanki Cihaner davasıyla bu, aynı şeylermiş!.. Cihaner’in birinci sınıf hakim olduğunu ve zaten Yargıtay’da yargılanması gerektiğini, oysa bu ikincisinin sadece bir temyiz işi yaptığını, halktan saklıyorlar. Yeni oluşturdukları Anayasa Mahkemesi ile AİHM’e gidilmesini önlemek de, bir taşla vurdukları kuşlardan bir başkası! Ümraniye sanıkları AİHM’e gitmeye başlamışlardı. Şu Allah’ın işine bakın, vaktiyle elin gavurunun mahkemesine gitmeyi ayıplarken, ben de şimdi iktidarın neden bu dolapları çevirdiğini incelemeye başladım. İç hukuk yollarının sonuncusu olan Anayasa Mahkemesi’nin, üstelik sonu yok, yani  “ucu açık” . Ergenekon zanlılarının tutukluluk süresi için, neredeyse bayram ilan ederek yaptıkları  “beş yıl, on yıl” tahminlerini de bu cinliklere ekleyin... Allah fırsat vermesin!..

***


Bir büyüğümüzün, o taraflarda, Kars taraflarında, şehit olduğu iddia edilen büyük dedesinin de, soyadı kanunu çıkmamış olan o yıllarda, nasıl soyadı taşıdığı ve hiçbir bilgisayar belgesinde böyle bir şehit adına rastlanmadığı gibi şaşırtıcı bir gerçek var, daha doğrusu şaşırtmayıcı! Gene de insan bu kadarını beklemiyor!
Erzurum deyince aklınıza, bundan sonra, Atatürk’ün İstiklal Savaşı’nı başlattığı kongre gelmesin sakın, bu gibi şeyler de var! Bayraklı yürüyüşler, Sarıkamış’ta yapılan kardan heykelin açılışı, oradan Papandreu’ya konulan postalar!.. Ama Ayşegül Bahçekapılı’nın “Türklükten bahsedersek demokrasi yapamayız” itirafını, Yargıtay yemininden çıkarılan “Türk evlatları” tabirini de, kimse unutmayacak. Türkçülük konusundaki bilgisizliği ve bu bilgisizlikten doğan yanılgıyı da... Sırrı Sakık, ’Türkçülüğün Esasları’nı yazan ve öncülerinden olan Ziya Gökalp’in Diyarbakırlı olduğunu ve Atatürk’ün fikir arkadaşlarından biri ve en önde geleni olduğunu biliyor mu?

***

AKP’nin yeni bir sivri akıllılığı! Belki de sivri akıllık değildir. 19 Mayıs bayramını değiştireceklermiş. Neymiş o gösteriler! Öyle ya, gösteriyi yalnızca onlar yapar ve bunun etkilerinden faydalanırlar.
19 Mayıs bayramındaki gençlik gösterileri, tıpkı 23 Nisan bayramındaki çocuk gösterileri gibi anlamlıdır ve gereklidir. Sahi neden 23 Nisan’daki gösterileri yasaklamaya, değiştirmeye kalkamıyorsunuz? 19 Mayıs’ta bütün Türkiye’nin folklorundan askerliğine kadar her türlü becerisi, kazanımı, başarısı ve bunlardan doğan heyecanı sergilenir. Seyredenler de bunları çoğunlukla ağlayarak seyrederler. Milli ve en temiz vatani heyecanların doruğa çıktığı ve insanı sarstığı bir bayramdır o. Konuşulur, tartışılır, 19 Mayıs’a dair yeni bilgiler edinilir. Halk, devlet erkanını protokolde hep beraber görmekten ve onların ordumuzu ve gençlerimizi ve gazilerimizi ve topumuzu ve tüfeğimizi beraber selamlamalarından mutlu olur, heyecan duyarlar. Bunu mu değiştirmeye çalışıyorsunuz?
Ben size bir şey diyeyim mi, bu heyecanları ayakta tutsaydınız, samimi olarak bunları halka yansıtabilseydiniz, başınızda birçok gaile gibi, terör belası da olmazdı.
MHP ve halk, parlak milliyet kağıdına sarılmış bu dolmaları yutmamalı. Bütün oyunlar milliyetçi oylar üstüne oynanıyor.

Yazarın Diğer Yazıları