Halkbank’ın kâr payı Varlık Fonu’na gitti

Halkbank’ın kâr payı Varlık Fonu’na gitti
Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, 2018’de 1,3 milyar TL görev zararı bulunan ve kâr payı bulunmayan Halkbank’tan açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre, Hazine’ye değil, Varlık Fonu’na yapıldığı ve ödemenin 226 milyon lira oluğu belirtildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre, Ziraat Bankası’nın 2018’deki toplam görev zararı 2.3 milyar TL olurken, bu rakam Halkbank için 1.3 milyar TL oldu.

İki bankanın merkezi yönetim bütçesinden karşılanan toplam görev zararı 2018’de 3.6 milyar olarak gerçekleşti. İki bankanın Hazine’ye aktardığı temettüye bakıldığında ise; 2017’de Hazine’ye 250 milyon TL temettü aktaran Ziraat Bankası için 2018’de bu rakamın sıfır olduğu görülüyor. Halkbank da 2018’de Hazine’ye temettü aktarmadı.

ZARAR EDEN ÇOK KAR PAYI YOK: GÖREV ZARARI İKİYE KATLANDI

Bu gelişmenin ardından Halkbank, bir açıklama yaparak temettü (kâr payı) ödemelerinin artık Hazine’ye değil Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) yapıldığını, bu kapsamda TVF’ye 2016-2018 döneminde 226 milyon TL ödeme yaptıklarını belirtti.

Halkbank’ın 2018’de görev zararının 1.3 milyar TL olduğuna dair ifadeye de yanıt veren banka, açıklamasında, “2018 yılı için bahsi geçen 1.3 milyar TL görev zararı değil, ilgili kanun hükmü uyarınca hazırlanan merkezi bütçe uygulamaları kapsamında bankamızca Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri kefaleti ile kullandırılan esnaf kredilerinin Hazine tarafından karşılanan faiz geliri kaybı karşılığı olarak aktarılan meblağdır” ifadelerine yer verdi.

Banka, 2002-2018 yılları döneminde ise devlete toplam 4.4 milyar TL temettü ödemesi yaptığını belirtti.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş