Halkbank'ın verdiği esnaf kredileri için şok iddia!

Halkbank'ın verdiği esnaf kredileri için şok iddia!
TESKOMB üzerinden Halkbank aracılığıyla esnafa verilen kredilerin amacı dışında kullandırıldığı iddia edildi. CHP ise, Meclis’te araştırma komisyonu kurulması talebinde bulundu.

TESKOMB üzerinden Halkbank aracılığıyla esnafa verilen kredilerin amacı dışında kullandırıldığı öne sürüldü. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, söz konusu iddiaların incelendiğini belirterek, tedbirlerin belirlenmesi için Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını talep etti.

TBMM Başkanlığı’na sunulan Meclis Araştırması önergesinin gerekçesinde çarpıcı iddialar yer aldı. CHP’li Mahmut Tanal ve diğer milletvekillerinin hazırladığı önergenin gerekçesi aynen şöyle:

BİR İŞ YERİNE 10 DEFA KREDİ KULLANIMI

“Ülkemizdeki esnaf ve sanatkarlara, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri üzerinden kamu bankası Halkbank aracılığıyla kredi kullanma imkanı sağlanıyor.

Ancak bizlere ulaşan iddialara göre, küçük esnaf ve sanatkarlara can suyu olması gereken krediler amacı dışında kullandırılmaktadır.

Hak etmeyen, esnaflıkla alakası olmayan, tabela işletmeci olan kişilere en üst limitlerden kredi verildiği, boş dükkanlara, gerçekte hiç bulunmayan işyerlerine kredi kullandırıldığı, bir yıl içerisinde aynı işyeri için belli aralıklarla 10 defa kredi kullandırıldığı öne sürülmektedir. Yakınlarının adına göstermelik vergi levhası çıkarıp bankadan kredi alan kişilerin bulunduğu iddiası dillendirilmektedir.

KOMİSYON KARŞILIĞI

TESKOMB’a bağlı (Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği) bazı Esnaf Kefalet Kooperatifleri sorumlularının, komisyon karşılığı Halkbank’ın esnaf ve sanatkarlara verdiği kredilere aracılık yaptığı, dosya başı ücret alındığı iddia edilmektedir. Ayrıca esnafı koruması gereken bazı şahısların sahte dosyalara kredi kullandırıp bu paralarla ticaret yaptığı ileri sürülmektedir.

ASIL ESNAFA İSE KREDİ VERİLMİYOR

Ayakta kalma mücadelesi veren, asıl esnaf ve sanatkarlık yapan kişilerin ise kredi başvurularının çeşitli bahanelerle reddedildiği iddia edilmektedir. Gerçek esnaf ve sanatkarların, ipotek ve kefil şartlarını yerine getirmelerine rağmen kredi taleplerinin, talep edilen kredi miktarının çeyreği limitlerle sonuçlandığı ifade edilmektedir.

HALKBANK ÇALIŞANLARINA BASKI

Bu gidişata dur demeye çalışan, kredilerin amacı dışında kullandırılmasını engellemek için çırpınan Halkbank çalışanlarının, müdürlerin ise baskıya uğradığı, amiyane tabirle mevcut düzene çomak sokan çalışanların ya iş akitlerinin feshedildiği ya sürgün edildiği ya da görev yerlerinin değiştirildiği iddia edilmektedir. 

Kamu bankası Halkbank’ın zarara uğratıldığı, Halkbank esnaf kredilerinin amacı dışında kullandırıldığı iddiaları karşısında Meclis’in sessiz kalması beklenemez."

  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş