"Hamdolsun iyi durumdayız"

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Bu sözler krizden en çok etkilenen Türkiye’nin Başbakanı’na ait.
Bizden daha az etkilenen ülkeler kriz için olağanüstü toplanıp bir şeyler yapmaya çalışırken bizim Başbakan haftalar sonrası ekrana çıkıp “Hamdolsun iyi durumdayız” dedi.
Zaten ekonomi iyi durumda. Kemal abi ve Memet takip ediyorlar.
Kemal abi, Maliye Bakanı olduğunu unutup kendisini itfayeci yerine koyuyor ve konuşuyor: “Yangın olmayan yere su sıkamam ki!”
Memet ise kendisi dahi bilmiyor Amerika’ya neden gittiğini. Ama gitti! Bu gezinin tek faydası Memet’in okul arkaşlarını Amerika’da görmesi ve hasret gidermesi oldu.
Yüzyılın en derin krizi yaşanırken bizi gerçekten etkilemedi mi?
Başbakan’ın söylediği gibi gerçekten “Hamdolsun iyiyiz” mi?
Ya da Kemal abinin dediği gibi ortada su dökecek ateş bile yok mu?
Rakamlar ortada!
Başbakan’ın Genelkurmay Başkanı’na bile konuştuğu zaman düşüyor diye sitem ettiği borsa 58 bin puandan 29 bin puana geriledi. Borsada 100 bin YTL’si olanın şimdi 30 YTL’si var.
Döviz Türkiye’deki yüksek faize rağmen yükseliyor. 1.50 sınırına dayandı.
Yüzde 22’nin üzerinde rekor bir faiz veren tek ülke Türkiye..
Türk insanının kendisine yol, su, elektrik ve köprü olarak dönmesi için verdiği verginin her 100 liranın 22 lirası yabancı tefecilere gidiyor. Geçen perşembe günü 15 ülke bir oldu faizleri indirdi. ABD’de faizler yüzde 1.5 puana düştü. Japonya ise neredeyse 0.5’e kadar çekecek faizleri.
Ya Türkiye?
Cari açığını finanse etmek için faizleri yüksek tutmaya devam ediyor. Cari açığı yüzde 22 faizle finanse ediyoruz. Daha nereye kadar sormayın, çünkü bunu kimse bilmiyor. Bir gün kıyamet koparsa bilin ki buradan kopar.
90 milyar dolar kullanılabilir rezerv neye ilaç olacak bilinmez. Ülkede 80 milyar doların üzerinde sıcak para var. Adamlar Allah’tan yüksek faiz rehavetine kapılmışlar da gitmiyorlar. Bu paranın yarısının bile gitmesi halinde olanları siz düşünün.
Türkiye bir dönemde olduğu gibi 60 cent’e muhtaç olacaktır.
Borçlu olan sadece devlet mi?
Vatandaş aylardır batık durumda. İşte son istatistikler:
Tüketicilerin bankalara, tüketici kredisi ve kredi kartları kullanımından kaynaklanan toplam borcu, 19-26 Eylül haftasında 957.5 milyon YTL artarak 114 milyar 134.6 milyon YTL’ye çıktı.
Kriz esnafın soluğunu kesti. İşyerleri bir bir kapanmaya başladı. Son 9 ayda 52 bin işletme kepenk kapattı.
Asıl büyük sorun kapanışlarda, özellikle de gerçek kişi ticari işletmeler olarak sınıflandırılan ve ’kendi adına iş yapan esnafı’ifade eden kesimde yaşandı.
Yılbaşından bu yana bu kesimde yaprak dökümü devam ediyor. Geçtiğimiz eylül ayında bu kesimde kapanışlar yüzde 67.65 arttı. İlk dokuz ay itibarıyla artış yüzde 65.04.
Yılbaşına kadar özel sektörden 150 bin işçinin çıkarılmasının beklendiği açıklandı.
Tüm bu gerçeklerin ışığında T.C. Maliye Bakanı, simsiyah gözlüklerini takmış ve televizyona çıkmış konuşuyor: Yangın olmayan yere su sıkamam ki!
Adam haklı.
Hamdolsun iyi durumdayız!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları