Hami ile eski günler

A+A-
Murat TAŞKIN

30 yıldır özlenen, yani 6’ncı ve son şampiyonluğun yaşandığı 1983-84 sezonunun ardından beri, Trabzon camiasının dilinden düşürmediği, hem de tekerleme haline getirdiği bir gerçek vardır: 
* Ne zaman kendi benliğimizden uzaklaştık, yani futbol tarlası olan Trabzon’un dışına çıktık, işte o gün bugündür şampiyon olamadık. Tek çözüm, kendime dönmektir.  
* Aslında,  iki  puanlı sistemle 6 şampiyonluğun yaşandığı günlerin ne Türkiye’si, ne de dünyasındayız. Hele hele 1983’de genel, 1984’de yerel seçimlerde “Parayı veren düdüğü çalar” sistemi demek olan liberalizmle Türkiye’ye yönetmek adına iktidar olan Turgut Özal sonrasında iseniz, İstanbul’un üç büyüklerine karşı 4. büyük olma hedefinizde taraftar değilse bile ekonomik güç bakımından darbe almaya başlamışsanız demektir. Ki, nitekim öyle oldu. 
* İster istemez, rakibe göre düzen kurup, mevzi alınmaya, yani kapılar ardına kadar yabancılara açılmaya başlandı. 30 yılda 100’e yakın gelen-gidenden de Şota dışında doğru dürüst iz bırakan olmadı. Yani bu yabancı furyasının Trabzonspor’a hiç ama hiç kârı olmadı. 

Cesaret ve birikim
* O zaman bir “sil baştan” yapma kararları alındı. Ama “öze dönük ağırlıklı bir kadrodan” söz edenlerin hiç biri de 3-5 yıl bekleyip, sonrasında şampiyonluğu yakalayacak bir ekip oluşturma adına buna cesaret edemedi. Trabzonspor, her sezona şampiyonluk hedefi ile başladı ama ulaşamadı. 30 yıl içinde, efsane Trabzonspor tarifine biraz yaklaşan kadro bugün Hami Mandıralı ile oluşandır. Son haftalarda Trabzon kökenli 6-7 futbolcunun ilk 11’de yer aldığı ve başarılı da olduğu bir ekip ortadadır. Caner’inden Zeki’sine, Mustafa Yumlu’sundan Mustafa Akbaş’ına, Kadir’in den Aykut’una, ondan Yusuf’una kadar gençlerin buluştuğu kadro bir temel oluşturabilir. Bunun için, cesareti ve birikimi ile bu konuyu tekrar “olabilecek” ihtimaller arasına sokan Hami Mandıralı’ya önümüzdeki dönem tam yetki verilerek yola çıkılmalıdır. Bu çıkış 4-5 yıla kalmaz beklenen şampiyonluğu getirir. Ancak, bunun için herkesin sabır göstermesi, kulübün de bugünkü kadro ile değil, tüm Trabzonspor’un üzerinde hem fikir ve beraber olacaklar tarafından yönetilmesi 
gerekir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları