Hapistekilerin anne babaları...

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Kızların gerçek sevgilisi babalarıdır... Babalar için ise kızları vazgeçilmezdir. Türk ordusunun en seçkin subaylarından olan Alb. Orkun Gökalp’in biricik kızına yazdığı mektubu paylaşmaya devam ederken, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Mamak, Sincan ve İzmir Şirinyer cezaevlerinde yatan Türk subaylarının kocaman yürekli oğulları ve kızlarının gözlerinden öpüyorum. Anne ve babalarına gelince... Oğullarının haksızca hapsedilmesini kabullenemedikleri için çoğu hastalandı. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Bir not da İzmir’den, Kuleli’den sınıf arkadaşım “Sakın adımı yazma. Annem, babam 90 yaşına merdiven dayadı. Hapiste olduğumu bilmiyorlar. Haftalık telefon görüşmesinde arıyor, yurt dışında görevde olduğumu söylüyorum” diyor. Bu sözlere ne denebilir ki...
Orkun’un sevgi dolu satırlarına dönelim:
“Bir tanem, hain bir pusunun hedefi olarak haksız ve hukuksuz olarak yargılandığım bu davada hakkımda verilen hüküm seni sakın üzmesin. Bu hüküm benim için bir onurdur. Senin için de öyle olmalıdır. Ben bu onuru ömrüm yettiğince yüreğimde bir şeref madalyası olarak taşıyacağım. Bu madalya benim bir evladım olarak sana bırakabileceğim en değerli mirastır.
Ne mutlu bana ki alnım ak, başım dik. Babacığın mahkeme salonunda ne demişti: “Adına yargılama yaptığınız yüce Türk Milletine verilemeyecek hiçbir hesabım yoktur.” Öyleyse güzel kızım senin de başın asla öne eğilmesin, bugün yüreğin kan ağlasa da sen alnın ak ve tertemiz olarak dimdik kendi ayaklarının üstünde dur.
Canım evladım, hiçbir zaman haksızlıklar karşısında sessiz kalıp acz içinde olmadım, sen de olma. Eğer haklıysan asla korkma, çünkü hak seni korur. Bugün olduğu gibi güç, her zaman doğrunun yanında olmayabilir. Sen, güç kimdeyse onun peşinden değil, doğru olduğuna yüreğinle inandığın gerçeğin peşinden koş. En önemlisi, birlikte yürüdüğün arkadaşlarını da koru ve kolla. Kader ve ülkü birliği yaptığın arkadaşlarını yalnız bırakan korkak ve şerefsizlerden ise asla olma. Kader birliği içinde olduğun arkadaşlarına güven. Unutma kızım, şerefiyle yaşayanlar bir kez ölür, şerefsizler ise her gün ölür.
Son baba nasihati olarak; tarih boyunca eşi benzeri görülmemiş haksız bir saldırıya uğrayan, cesaretin bittiği yerde esaretin başlayacağına inanan, dürüst, cesur, şerefli bir insan ve dünya barışının öncüsü, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden asla ayrılma.
Canım kızım, senin gibi bir evlada sahip olduğum için her zaman gurur duydum. İçinden geçtiğimiz bu süreçte göstermiş olduğun güç, irade, hayata bağlılık ve inancın, beni ayakta tutan en büyük destek oldu. Çok genç yaşta olmana rağmen yaşanan olumsuzluklar seni yıldırmadı, aksine seni çok daha fazla olgunlaştırdı. Her zaman söylediğim gibi sen bu hayatta başıma gelen en güzel şeysin bir tanem.
Hasretle güzel yanaklarından öperim.
Orkun GÖKALP
HASDAL”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları