Hatay Valisi’ne dikkat!..

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Gazetecilik mesleğine yeni başladığım yıllardı. Devrin Başbakanı Turgut Özal’ın devlet geleneğini hiçe sayarak vali ve kaymakamlara davranış şekilleri ağır eleştirilere sebep olurdu. 1986 yılının Temmuz ayında Özal memleketi Malatya’da kayısı festivaline gitmişti. Otobüsün üzerinde konuşurken izleyiciler ufak boyundan dolayı göremediklerini işaret edince Özal yanında bulunanlara  “çökün”  emri vermişti. Gazeteciler, milletvekilleri, parti yöneticileri anında çöktü. Özal’ın yeğeni Yetim Hüsnü (Doğan) da Bakan. Bakan olunca çökülmez sanıyor. Ama Özal bu.. Ne bakan dinler, ne de yeğen. “Hüsnü çöm dedik ya”  deyince yetim Hüsnü hedef küçültürcesine çöktü elbet. Ama Malatya Valisi ayakta. Özal’ın çök talimatına ısrarla uymuyor. Mikrofon elinde Özal  “Vali Bey siz de çökün!” deyince yılların valisi  “Sayın Başbakanım; ben devletin valisiyim. Vali çökmez, çömelmez. Vali çökerse devlet çökmüş olur. İzin verirseniz ben aşağı ineyim”  der demez otobüsten iner. O sırada mikrofonlar açıktır. Özal ile Vali’nin diyalogunu duyan Malatyalılar hemşerileri Özal yerine bu defa Valilerini alkışlayarak, müthiş tezahürat yapar. Kırklareli, Kahramanmaraş, Mersin, Eskişehir ve Malatya Valiliği yapan Naim Cömertoğlu bu olaydan hemen sonra çıkan valilik kararnamesiyle merkeze alınır, daha sonra da emekli olur. 1 Mayıs 2013’te vefat etti. Ardından Sözcü’de Emin Çölaşan bu olayı hatırlatmıştı. Gündemde Adana Valisi’nin potları varken hem Naim Cömertoğlu’nu hem de efsane vali Recep Yazıcıoğlu’nu anmak istedim.
Mesleki hayatımın en anlamlı ödülünü Erzincan depremiyle ilgili haber ve yazı dizilerimle aldım. Üstelik Recep Yazıcıoğlu’nun elinden. Deprem sonrası Yazıcıoğlu biz gazetecilerle beraber valiliğin önündeki çadırda kalmıştı. Adına televizyon dizileri, sinema filmleri çekildi. Tokat Valisi iken okey oyununu yasakladı diye çok tezvirat yaptılar. Kars Valisi iken 20 odalı Vali Konağı’nın ısıtma giderleri devlete yük oluyor diye 3 odalı apartman dairesine taşındığını çok az kişi bilir. Son olarak Aydın valiliği vardı.. Aydın’a hizmet edebilmek için didinirken, Ankara yolunda halen tartışılan bir trafik kazası ile aramızdan ayrıldı. Devlet dairelerinde adettir. Orada görev yapanların fotoğrafları asılıdır. Aydın’da da Recep Yazıcıoğlu’nun tebessüm eden fotoğrafına Adana’dan önce Aydın Valisi olan Hüseyin Avni Coş hiç baktı mı bilmem?
Coş’un Kırklareli Valiliği dönemi halen konuşuluyor. Aydın’da MHP milletvekili Ali Uzunırmak’ın hışmına uğradığını sokakta herkes bilir. Uzunırmak’tan yıldığı için tayin istediği ve Adana’ya gittiği söyleniyor. Kendisini protesto eden vatandaşa sarf ettiği sözü ile ilgili yoruma gerek yok. Kem söz sahibine aittir.
Adana Valisi yerine Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz’e değinmek istiyorum. Elime yüklüce bir dosya geldi. Suriye konusunda Başbakanı yanlış bilgilendiren Ahmet Davutoğlu, Hakan Fidan ile beraber anılıyor. Bir de fotoğrafları ve plakalarıyla tamı tamına 10 adet makam aracı var. Yanlış okumadınız 3 değil, 5 değil tam 10 adet makam aracı var! Birincisi Mercedes, ikincisi en pahalı arabalardan biri Audi A8. İki de cip var. Biri Mercedes diğeri Land Cruser. Validir arazi arabası olur diyelim. Ama niye iki tane de VİP minibüs var. Vali beyin eşine tahsis edilen 2 araç daha var. Bir tane korumalarına bir tane de vali konağındaki hizmetlilere etti on..
Hatay Valisi Lekesiz’in vali konağının tadilatı için harcanan para ise 2.5 milyon dolar. İnanmayan valilikteki evrakları incelesin. Bir nüshasını bana da yollamışlar. Hatay’ın durumu malum. Sınır ve gümrük diye bir şey yok. Her yer yol geçen hanı. Kaçakçılık ve fuhuş had safhada. Uyuşturucu trafiği olağanüstü artmış. Güvenlik adına kolluk güçlerinin eli kolu bağlı. Her sokak ve caddede ajanlar, teröristler cirit atıyor. Otellerde her milletten yüzlerce istihbarat elemanı kalıyor. Ve daha neler neler..
Söz valilerden açılmışken bir çift söz de başkent valisine edelim. Suriye’den ülkemize gelenlerin sayısı belli değil. Resmi rakamlar 600 bin dese de inanmayın. Ankara’da köşe başlarında dilencilerin çoğu Suriyeli. Bir de Ulus’taki oteller var ki içler acısı.. 13-15 yaşlarında çocuklar resmen pazarlanıyor. Saygıdeğer eğitimci Mahiye Morgül ağlayarak anlattı.. Hiç boş konuştuğunu görmedim Morgül’ün. Eğitim konusundaki çabalarını okuyucularımız bilir. Elimden tutup Ulus’a götürdü.. Otel lobilerinin halini esnaftan dinledim. Bir taraftan içim acıdı diğer taraftan midem bulandı. Umarım Ankara Valisi, Ulus’taki otelleri mercek altına aldırır, erkek çocukların fuhuş batağından kurtulmasını sağlar.
Her şeye rağmen ülkemizde valilerin olduğuna inanmak istiyorum. Devletin çökmesine izin vermeyecek valileri yürekten selamlıyorum.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları