Hatay’ın feryadını duyan yok. Başkan Savaş acı durumu açıkladı

Hatay’ın feryadını duyan yok. Başkan Savaş acı durumu açıkladı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, korona virüs salgınında kentte son 10 günde vaka sayısındaki büyük artışla ilgili yaptığı açıklamada 15 günlük tam karantinan gerekli olduğunu belirterek, “Ağır hasta sayımız çok. Her gün 30-40 dolayında ölüm yaşıyoruz. Bu süreçte birçok sağlık çalışanını da kaybettik” dedi.

Sözcü gazetesinden Can Çapar’ım haberine göre, Hatay, son on gün içinde yüzde 125 oranında bir vaka artışı yaşıyor. Mart sonrası süreçteki düşük vaka başarısını sürdüremeyen ilde her gün 30 ile 40 arasında vaka hayatını kaybediyor. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, ildeki bu artışı değerlendirdi. Artışın en önemli sebebinin insan hareketliliği ve ev içi bulaş olduğunu belirten Savaş, vaka sayılarının normale çekilebilmesi için 15 günlük tam kapanma ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

“ARTIŞ; ÇALIŞMAK ZORUNDA OLAN İNSANLAR, İNSAN HAREKETLİLİĞİ VE EV ORTAMINDAN KAYNAKLANIYOR”

Başkan Savaş vaka artışına ilişkin “İnsanların ekonomik sıkıntısı var, çalışmak zorunda. Kış mevsiminde olduğumuz için aynı odayı paylaşmak zorunda, hastaneye gidip gelirken toplu taşıma kullanmak zorunda. Ayrıca test sonuçları geç geldiği için vatandaşlar hasta değilmiş gibi sosyalleşiyor. İnsanlar sonuçları gelene kadar izolasyon gereği duymadan işe devam edip dışarıya çıkıyor, aileleriyle zaman geçiriyor. İnsanlar ilk 5 gün daha bulaştırıcı oluyor. Yani tanı konulana kadar zaten bulaştırdığı kadar bulaştırmış oluyor. Mevsimlik işçiler, Suriyeliler de işin içine girince popülasyon çok daha fazla oluyor. Popülasyon fazla olunca da filyasyon ekipleri yetişmekte zorlanıyor ve bir problem de burada başlıyor.” ifadelerini kullandı.

“DOKTOR OLARAK SÖYLÜYORUM; 15 GÜNLÜK İZOLASYON, YÜZDE 95 TOPARLAMAMIZI SAĞLAR”

Savaş ildeki vaka artışının önüne geçebilmek için 15 günlük tam kapanma istedi ve bununla ilgili olarak; “Doktor olarak söylüyorum; 15 günlük tam izolasyon, yüzde 95 oranında toparlanmamızı sağlar. Hükümetin bu konuda karar alması ve bunu hayata geçirmesi gerekiyor. Şehir giriş çıkışlarının kapatılmasının pek faydası olmaz. Bundan ziyade insanlara maddi destekte bulunup onları 15 gün boyunca evde tutmamız gerekiyor” dedi.

“YOĞUN BAKIMLAR YÜZDE 90 ORANINDA DOLU, HER GÜN 40 HASTA HAYATINI KAYBEDİYOR”

Hastanelerdeki yoğun bakım doluluk oranının da yüzde 90 seviyesine ulaştığını belirten Savaş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Ağır hasta sayımız çok. Her gün 30-40 dolayında ölüm yaşıyoruz. Bu süreçte birçok sağlık çalışanını da kaybettik. Buradaki en can alıcı nokta; toplumsal izolasyon. Doktor olarak söylüyorum; 15 gün tam kapanma, yüzde 90 olarak iyileşme sağlar.”

“KORONA YOĞUN BÖLGE” AFİŞLERİ ASILMIŞTI

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Hatay’ın İskenderun ilçesinde koronavirüs vakalarının yoğun olduğu mahallelere 'Dikkat, korona yoğun bölge' yazılı afişler asılmıştı

5fc8b94d67b0a91e4c647b18.jpg

İlçe Sağlık Müdürlüğü ve İskenderun Belediyesi tarafından vaka olan yerlerdeki kalabalığı azaltmak amacıyla hazırlanan 'Dikkat, korona yoğun bölge' yazılı afişler, vakaların yoğun olduğu mahallelere asılmıştı. Afişler, ilçenin en işlek caddelerinden Şehir Pamir Caddesi başta olmak üzere, Kocatepe, Mustafa Kemal, Sakarya, İsmet İnönü, Denizler ve Esentepe mahallelerine asılmıştı.

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58