Havacılar, İstanbul AirShow’da buluşacak

Havacılar, İstanbul AirShow’da buluşacak
Bölgenin en büyük sivil havacılık fuarı olan İstanbul AirShow, 6 Ekim'de Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Apronu'nda kapılarını açıyor.
Türkiye'nin hızla büyüyen havacılığının yansıması olan fuara 38 ülkeden 162 şirket katılıyor.
Mint Fuarcılık tarafından organize edilen fuarda bu yıl milli tasarım uçak ve havacılık sanayi ön planda. 'Yerli Yolcu Uçağı' olarak kamuoyunda bilinen TRJ328 serisi ilk defa İstanbul'da tanıtılacak. Ankara merkezli TRJet, ABD'nin önde gelen havacılık şirketlerinden Eren ve Fatih Özmen çiftinin sahip olduğu Sierra Nevada Corporation tarafından kuruldu. 30 koltuklu Alman Dornier 328 yolcu uçağının tüm haklarını satın alan şirket, modifikasyonun ardından bu uçağı Ankara'da imal etmeye başlayacak. Şirketin ikinci projesi ise sıfırdan tasarlanacak TRJ628 tipi 60-70 koltuk kapasiteli uçak olacak.

HÜRKUŞ İSTANBUL'A GELİYOR

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi TAI, geçtiğimiz aylarda EASA tarafından onaylanarak bir ilke imza atan Hürkuş uçağını İstanbul'a getiriyor. Ayrıca TAI, sivil modelleri geliştirilecek yerli helikopter projesiyle ilgili son gelişmeleri paylaşacak. Fuarın kapalı alanında ise Türkiye'de havacılık sanayine imalat yapan şirketlerin ciddi katılım dikkat çekiyor.

HELİKOPTER PAZARI HAREKETLİ

Helikopter pazarında ise büyük rekabet var. Leonardo adını alan AgustaWestland ile Kaan Havacılık, AW169, AW139'u, Amerikan Bell ise Saran Havacılık ile 407GXPG ve 429 modellerini sergiliyor. Hem asker hem de sivil pazarda yer alan Sikorsky de fuarda yerini alıyor

İŞ JETLERİNE FALCON DAMGASI

Fransız imalatçı Dassault, Falcon ailesinin yeni modellerini İstanbul'da iş adamları ile buluşturacak. En son modeli Falcon 8X için sertifikasyon sürecini aşan Dassault, Türkiye temsilcisi Soylu Havacılık ile yeni siparişler almayı hedefliyor.
Florya tarafında yapılacak fuar, 9 Ekim'e kadar açık olacak. Istanbul AirShow'un basın sponsorluğunu, Kokpit Havacılık Programı yapıyor.
 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş