Hazine'deki açık Sayısal Loto ile kapatılacak!

Hazine'deki açık Sayısal Loto ile kapatılacak!
Hazine'deki kötü giden ekonomik durum yüzünden ortaya çıkan açık, Diyanet'in 'haram' fetvası verdiği Sayısal Loto ile kapatılacak.

Muhafazakar çevreleri yıllardır "Devlet eliyle  kumar oynatılıyor" diyerek karşı çıktığı, Diyanet'in ise "Haram" olarak nitelendirdiği Milli Piyango'nun en çok ilgi gören oyunlarından biri olan Sayısal Loto, haftada iki çekilişe çıkarıldı.

Artık Cumartesi günlerinin yanı sıra çarşamba günleri de Sayısa Loto oynanabilecek. 

Sözcü'nün haberine göre, Piyangonun gelirleri ise geçen yıl devredildiği Varlık Fonu'na gidecek. Milli Piyango özelleştirilip satılması planı yıllarca sürüncemede kalmış ve alıcı bulunamayınca da 49 yıl süreyle Varlık Fonu'na devredilmişti. 

Artan bütçe açıkları dolayısıyla sıkıntılı bir döneme giren hükümet ise yeni dönemde şans oyunlarından Hazine'nin kasasına giren gelir dolayısıyla kısmen rahatlayacak.

Gelirleri Varlık Fonu'na giden Milli Piyango, en çok ilgi gören oyunlarında Sayısal Loto'yu haftada iki güne çıkardı. 

Dört hafta boyunca 6 numarayı doğru tahmin edenin çıkmaması durumunda büyük ikramiye tutarının 5 ve daha alt gruplara dağıtılması uygulamasına da son verildi.

Yapılan düzenleme ile Sayısal Loto çekilişinde 6 numarayı doğru tahmin eden olmadığı sürece, büyük ikramiye sonraki çekilişlere devredecek.

Böylelikle ikramiye çıldırtacak boyutlara yükselebilecek. Uygulama 15 Temmuz'da başlayacak. İlk çekiliş 18 Temmuz'da, ikinci çekiliş ise 21 Temmuz'da gerçekleştirilecek. 

Sayısal Loto'da bugüne dek bir kişiye en fazla 7 milyon 263 bin TL ikramiye çıkmıştı. 30 Ağustos 2014'te yapılan çekilişte ikramiye tek talihliye isabet etmişti.

DİYANET 'HARAM' DEMİŞTİ

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 2017'de yılbaşından hemen önce, "Şans faktörüne dayalı olan piyango, toto, loto, iddia, müşterek bahis, ganyan gibi tertip ve oyunlar kumardır ve haramdır" fetvasını vermişti.

  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş