'HDP askerlik şubesi!'

A+A-
Arslan TEKİN

HDP, PKK'nın siyasî kolu. PKK'nın "askerlik şubesi" gibi. Ama kanunen kurulmuş bir parti. Aileler, Kandil'e çıkıp çocuklarını isteyemediği için "uzantı"ya uzanıyorlar ancak. (Her şeyi göze alıp Kandil'e gidenler de oldu ama çocuklarını alamadılar.)

Bu ailelere bütün Türkiye destek vermelidir. Bütün Türkiye'de, HDP binalarının önünde, asla kırıp dökmeden hak aramalıdır. Bunun asıl faydası, gideceklerin önünü kesmektir. HDP militan devşirirken ister istemez geri duracaktır.

Bizdeki sol bozuntusu entel takımı HDP'yi koruyup kolladı. Entel takımı, bu entel takımı arasında kendilerine yer açmak isteyen sağın satkınları HDP deyince, gözleri beleriverir. (Yozgat ağzı. Dikkat kesilip dik dik bakmak). "Ama o parti 6 milyon oy aldı...  Kanunen var olan parti..." savunmasına geçerler, bir de size hömerirler. (Yozgat ağzı. Bağırıp çağırırlar, diklenirler.)

Altı milyon oy verildi, evet. 82 milyon içinde 6 milyon. Biz onlara Türkiye bütünlüğünün ne manaya geldiğini, "PKK Devleti" gibi bir devletin kurulmasının mümkün olamayacağını anlatamamışız. Çoğu insan PKK'nın ne yapmak istediğinin farkında değil.

Benim ne zamandır yazdıklarımı, bir başka kulvardaki isim neredeyse aynı argümanlarla dile getiriyor. O kişi; Abdullah Öcalan'la röportajlar yapan (1988'de Bekaa'da, 1991'de Şam'da), "Apo ve PKK" kitabını yazan, PKK'yı şirin göstermede ön saflarda yer alan M. A. Birand gibi birinin yanında yetişti. "5N 1K" programından tanıdığınız Cüneyt Özdemir'den bahsediyorum. Diyarbakır'ın HDP binası önünde çocukları için eylem yapan ailelere entellerin kayıtsızlığına isyan ediyor:

"HDP'nin Diyarbakır İl Başkanlığı'nın önünde anneler, babalar evlatlarımızı verin diye nöbet bekliyorlar. Bakıyorum bizim entel, dantel, solcu çevrelerden hiçbir şey yok, görmezden geliyorlar. Neden kardeşim niye görmezden geliyorsunuz? Öbürünü görüyorsun PKK'yı bir şey olduğu zaman görüyorsun, HDP'yi görüyorsun. Neden HDP'ye eylem yapıldığı zaman görmezden geliyorsun? Göreceksin haber yapacaksın. Nasıl HDP'ye kayyım atanmasını, haksızlıkları haber yapıyorsun; burada da anneler, babalar evlatlarının dağa çıkmasını istemiyorlar, geri getirin diyorlar, bunu HDP'den sorumlu tutuyorlar, söyleyeceksiniz tabi, söyleyeceğiz tabi yani. Görmezden gelmek yok öyle!

Rahmetli Cüneyt Cebenoyan mesela kız kardeşi The Marmara Onat Kutlar'la beraberken bomba patlıyor kız kardeşi hayatını kaybediyor sol çevrelerde hiç kimse bunu PKK ile özdeşleştirmiyor. PKK üstlenmiş zaten. Aynı şey orman yangınlarında da. Adı ekolojik örgüt, orman yakıyor kimse de ses çıkartmıyor görmezden geliyor. Böyle rezalet olabilir mi? Sen sadece AK Parti'yi eleştir, sadece MHP'yi eleştir böyle bir saçmalık olduğu zaman da görmezden gel. Ne bunun adı da biz enteliz, danteliz bilmem neyiz, böyle bir şey yok kardeşim."

Cüneyt Özdemir'in sözlerine katılmamak mümkün mü?

"HDP kapatılmalıdır!" yazımı bilirsiniz. Kapatılsın arkadaş! Yeniden kurarlar... Kursunlar arkadaş! Yine kapatılsın. Bir daha... Evet, bir daha kurulursa, bir daha kapatılsın!

(İspanya'nın Bask bölgesine gidip ETA'yı da araştırdım ve yazdım. Siyasî kolu Herri Batasuna (Halkın Birliği) kapatılmıştır.)

Can gidiyor, can!

Biz Suriye'nin kuzeyi, Kandil'in yamacı derken, emperyalistlerin maşaları içimizi oyuyorlar.

 

Yazarın Diğer Yazıları
ÇOK OKUNANLAR
   Tüm Hakları Saklıdır ©
   Yeni Çağ Gazetesi

   İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel: (0212) 452 40 40
   Faks: (0212) 452 40 58