Hedef 100 il

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Terör örgütünün 1984’teki ilk kalkışmasından sonra “Üç, beş çapulcunun işi” diye durumu kotarmaya çalışan Turgut Özal, kazın ayağının hiç de böyle olmadığını anlayana kadar memleket çok şey kaybetmişti. Aynı Özal, terörü çözmek adına Şırnak ve Batman’ı il statüsüne yükseltmiş, ardından da seçmen avlamak için Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale il olmuş, Ardahan ve Iğdır’ın katılımı gelen hükümetlere iktidarda kalmanın formülü gibi göründüğünden Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce, Bartın, Yalova ile vilayet sayımız 81’e yükselirken plakalardaki alfabetik sıra bozulmuştu.
Kimileri Özal’ın söylediği en doğru söz olarak “Hele 70 milyon olalım gösteririz onlara” lakırdısının bugünkü geçerliliğinden dem vururlar. Oysa Özal 70 milyonluk Türkiye vurgusunu, Bulgaristan’ın Türk nüfusuna yaptığı zulüm ve asimilasyon sırasında söylemişti. Kapıları açarak 1 milyona yakın göçmen getirmekle övünmüştü. Hepsinin başımızın üstünde yeri var. Türkiye’nin bugün ağır bedeller ödemesinin sebeplerinden olan Özal’ın 70 tek takıntısı 70 milyon nüfus değildi, il sayısının 100’e çıkarılması gibi fantezileri de vardı. Menderes ve Özal’ın takipçisi olduğunu her fırsatta dile getirip seçim afişleri haline dönüştüren Recep Bey de iktidarını pekiştirmek adına Cizre ve Yüksekova’yı vilayet yapacakmış. Üstelik MGK’da görüşülüp tavsiye kararı bile aldırmış. PKK’nın hakimiyet kurduğu Cizre ve Yüksekova ile ilgili konuyu bir başka yazıya bırakalım.
Bir taşla birden fazla kuşu hedeflemeyi alışkanlık haline getiren Recep Bey’in Cizre ve Yüksekova ile yetineceğini hiç zannetmiyorum. 12 Eylül referandumundan sonra renklendirdiği Türkiye haritası zaten uykularına kabus gibi çöküyor. İşgüzar danışmanlarının gazı ile “Hayır” diyen illeri parçalara ayırıp eskiden beri il olmayı düşleyen ilçelere bir gecede “Sizi il yaptım” derse hiç şaşırmayın. Zaten bu konuda milletvekillerinin yıllardır talepleri var. Hazır fırsat eline geçtiğinde kocaman hayır çeken Trakya’dan birkaç il daha çıkmaz mı? Çorlu ve Keşan yakışmaz mı?
AKP’nin üçlü sacayağından Bülent Arınç son defa aday olacağı Manisa’da Alaşehir’i, Salihli’yi il yapıyoruz dediğinde sempatisi artmaz mı? Peki ya Aydın...
Cumhuriyetin ilanından beri Nazilli il olmayı bekliyor. MHP ve CHP’nin güçlü olduğu Aydın ile Nazilli bölünürse AKP’ye avantaj sağlayacaktır. Kim bilir MHP’nin başarılı belediyesini yerel seçimlerde tekrar AKP’ye kazandırma hesabı yapılıyordur. İnelim Akdeniz’e. Antalya dünyanın en önemli turizm kenti. Yıllardır Manavgat ile Alanya arasında il olma rekabeti var. Hazır Alanya belediye başkanı AKP’ye geçmişken Alanya’yı vilayet ilan edip Manavgat’ı da hayır dediği için cezalandır. MHP’nin oy deposu Mersin...
Tarsus zaten yıllardır il olma hayalinde. 4 dönemdir belediyesi MHP’de. Burhanettin Kocamaz’ı yıkmanın formülü Tarsus’u il yapmaktan geçer diye inananlara pembe gül dağıtırlar olur biter. İlçeleri bağlama konusunda ince bir ayar ile CHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesi de saf dışı bırakılır. Gelelim Adana’ya. Recep Bey ve AKP’nin en çok başını ağrıtan yer ne de olsa. Aytaç Durak’ı görevden aldılar. Üç dönemdir MHP’de olan Ceyhan’ı bir türlü düşüremiyorlar. Masa başında al cetveli eline, haritayı baştan değiştir. Adana’dan iki vilayet daha çıkar oldu bitti. Hatay için de aynı formül uygulansa kimin itirazı olabilir? İskenderun ve Antakya’yı ortadan böl, Reyhanlı ile Kırıkhan’ı çarp, Samandağ ile Serinyol’u çıkart, al sana iki il daha. Bitmedi, geç Şanlıurfa’ya. Allah bereketli topraklar vermiş Harran Ovası’na. Böl, parçala eşittir iki il daha. Sanayi şehri oldu Gaziantep. Rahmetli Şahin Bey ile sevgili Necdet Sevinç’in kulakları çınlasın. Kilis’ten sonra bir il daha çıkar buradan. Eniştelerine sahip çıkan Siirt’e vefa borcu ödenmeli. Bir il daha ekleyin. Üzerine Kahramanmaraş’ı da koyunca etti sana 100. Hesap bu kadar basitken bir gecede yasa çıkar. Yeni illere göre milletvekili sayısını da 600 yaptın mı tereyağından gel de kıl çekme. AKP’nin aritmetiği pek de adil olmaz mı? Olur olur bal gibi olur. Alıştıra alıştıra hazmettirirler ne de olsa.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları