Hedefteki Komutan -2-

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Hedefeki komutan dün yazdıklarımızla yetinmedi elbette. Geçici Köy Korucuları ve Gönüllü Köy Korucuları için yeni düzenlemeler yapıldı. Emniyet ve asayiş bakımından polis sorumluluğunda olan ancak PKK’nın tehdit ve kuşatmasında bulunan ilçe merkezinden itibaren saldırıların bertaraf edilerek örgütün otorite ve direncinin kırılması için bir dizi çalışma yapıldı. Bu çerçevede ilçe merkezinde belli yerlerin emniyet ve asayişi Jandarma’ya verilirken, kent merkezinde polis özel harekat birimleri de görev yapmaya başladı. Örgüt ile milis güçler arasındaki bağlantının koparılması ve örgüte yönelik sürekli bir operasyon sürecinin başlatılması yönünde çalışmalar arttı. Bu çerçevede milislerin tespiti ve soruşturmalarının hızlı bir şekilde yürütülmesi mümkün değildi. Bunu hızlandıracak çalışmalar yürütüldü ve 3-4 rütbeli ifade almak için görevlendirildi. PKK’ya yardım eden aşiretler kazanılıp, korucu yapılarak, alan hakimiyetini kazanacak şekilde görevlendirildi.


İlçe merkezi ve köylerde vatandaşlara sürekli olarak birlik ve beraberliği güçlendirici faaliyetler yapıldı. Özellikle işbirlikçilerin deşifresi konusunda yoğun çalışmalar yapıldı. Böylece devletin varlığı her kesime hissettirildi. Bu çalışmalar sonucunda bir dönem PKK’nın en güçlü olduğu yerlerden biri sayılan o ilçede 1993 yılı sonunda  “Terörü Tel’in mitingi” yapıldı. Bu, terörle mücadele açısından kırılma noktası oldu. Güvenlik güçleri ve vatandaşlar moral kazanırken, PKK demoralize oldu.


1994-95 yıllarında Nevruz Bayramı gerçek bir bayram gibi kutlandı, etkinliklerde konserler verildi ve her tarafa Türk bayrakları asıldı. İlçede PKK’lıların evine çok rahat girdiği Belediye Başkanı seçimleri kaybetti. Yolların mayınlı olmasından dolayı aksayan karakol kontrollerinin yapılması için vatandaşların kendiliğinden temin ettiği 8 at ile tim şeklinde karakollara gidilerek gerekli kontroller gerçekleştirildi. Şehir merkezinde de bu şekilde gezildi.Yakınları PKK’da olan ailelerle görüşülerek, yakınlarının örgütten koparılması sağlandı. İlçenin sosyal hayatına büyük renk getirmesi açısından spor alanında da gerekli çalışmalar yapıldı, bu çalışmalar sonucunda kazandığı enerji ile o ilçenin takımı 2’nci lige yükseldi ve yıllarca bu ligde mücadele verdi. Bütün bunlar sonucunda PKK, o şehrin merkezinde faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı. Yaptığı çalışmalar sonucu o ilçeye sık sık giden Hasan Cemal, 1995 yılında o ilçe için şunları yazdı:  “Devlet büyük bir hata yapmadıkça PKK buralara bir daha dönemez!”


Örgütün en önemli adamlarından Parmaksız Zeki kod adlı Şemdin Sakık’ı sorguladı. Şemoyu ona Özel kuvvetler Komutanı Korgeneral Engin Alan helikopterden inmeden teslim etmiş, Şemo da bir süre direndikten sonra Apo ve PKK ile ilgili gerçekleri ona anlatmıştı.


Hedefteki komutan TSK içinde terör örgütünün yapısını en iyi bilen personelden olduğu için sınır ötesi harekatlarda Jandarma subayı olarak yer alan yegane kişiydi. İmralı’da görevlendirildi bir süre sonra. Bölücü başının  “Devlete hizmet etmeye hazırım” diye yalvardığı, “Beni asacak mısınız?”  sözleriyle tir tir titreyip bağlantılarını itiraf ettiğinde İmralı’daydı. TSK içinde bilgi sızdıranları ilk o tespit etti. Bu da başına çorap örülmesinin sebeplerinden biri oldu.
Ceyhun gibi bu komutanın kim olduğu sorusunu yöneltmeyeceğim. Bu sütunun müdavimleri PKK terör örgütünün canına okuyan belki de bu yüzden Diyarbakır Cezaevi’nde 16 aydır yatan Albay Cemal Temizöz’ü zaten tanıyor. Silivri’deki silah arkadaşı Atilla Emek ile Cemal Temizöz’ün neden hedef gösterildiğini diğer yazıya bırakıyorum.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları