Her yerde pusu...

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan geçtiğimiz gün tahliye olurken  “Bana pusu kuruldu”  diyerek pusunun sadece Türk subaylarına Beşiktaş’ta, Diyarbakır’da, Erzincan’da kurulmadığını, Erzincan Savcısı İlhan Cihaner’e de, görevini layıkı ile yapan ancak iradesini başkalarına teslim etmeyen emniyet mensuplarına da yapıldığını gün yüzüne çıkardı. Pusu kurulma olayını sıradan biri değil emniyet mensubunun açıkça ifade etmesi kurulan pusularla Hasdal, Diyarbakır, Erzincan ve Silivri’de tutuklu olarak yatmakta olanlar açısından çok önemli. Sözkonusu pusularda polis ve savcı parmağının bulunduğuna yönelik iddiaları neredeyse doğrular nitelikte.
Aylardır takip ettiğim Diyarbakır pususunu bu sütunlardan sizlerle paylaşıyorum. Asit kuyuları, ölüm tarlaları, faili meçhul cinayetler gibi akla hayale gelmeyen suçlamaların kaynak kişisi Cuma günü ilk defa çıktığı duruşmada şu şok
açıklamayı yaptı:

Pardon denilecek mi?

“Ben duydum, olabilir” gibi sözler sarfetmiştim. Çok abartılmış. Birin yanına bin katılıp sanki biliyormuşum, görmüşüm gibi yazılmış. Bu ifadelerin hiçbirini kabul etmiyorum. Bana yüzlerce sayfa kağıt imzalattılar. Bu dosyanın bu hale geleceğini bilmiyordum. Yatmakta olduğum Midyat Cezaevine gelen savcılara ifade için avukat isteğimi beyan ettim. Yasal hakkımı kullanmak istedim. Ama Savcı “bilgiler dışarı sızar, avukata gerek yok. Avukat olursa senin can güvenliğini sağlayamayız” dedi. Defalarca gelip ifade imzalattılar. Sonra hepsi basında yayınlandı. Kimse de arayıp sormadı. Ailem beni dışladığı için onlara kızgınım. Suç işlemişseler cezalarını çeksinler. Ancak ben birşey görmedim. Savcı “herşeyi biliyoruz deliller var, sen de konuşursan hepsini içeri tıkar seni kurtarırız” dedi. Oysa ortada ne delil var, ne de suç...
Suçlamaların kaynak kişisi bu sözleri sarfederek ilk defa mahkeme önüne çıkartıldığı Diyarbakır’da kalleş pusuyu ifşa etti. Önümüzdeki Cuma’ya ertelenen duruşmada bakalım pusunun detaylarını tek tek anlattığında 15 aydır suçsuz yere yatmakta olan Albay Cemaz Temizöz, Cizre Eski Belediye Başkanı Kamil Atak’la beraber infaz edilen yedi kişi “pardon!” denilerek tahliye edilecek mi?

Eşle yapılan telefon görüşmesi...

Silivri Duruşmalarının 147’ncisini izlediğim geçtiğimiz hafta “Savcılar suç işler mi?”  başlıklı yazıyı kaleme almıştım. Av.Kemal Kerinçsiz’in eşiyle yaptığı 47 telefon görüşmesini iddianameye yazan savcılardan bahsetmiş, konuşmaları dinlemediği halde kolluk kuvvetinin yorumlarla beraber yazdıklarını iddianameye ekleyenlerin yasal olarak suç işlediğini belirtmiştim. Nitekim Kerinçsiz’in açtığı bu yöndeki davalar kabul edildi. Delil olmadığı halde delilmiş gibi iddianameye konan görüşme metinleri için “sehven konmuştur”  savunması yapan savcılara şimdi yargılanma yolu açıldı.
Elbette yargıya müdahale gibi bir niyetimiz yok. Ancak Silivri’de olduğu gibi Diyarbakır’da  “Albay Cemal Temizöz’ün düğmesine basın”  talimatı ile soruşturma başlatılıp, gizli tanıkların hayal unsuru ifadelerine dayandırılarak açılan dava nasıl çökmüşse, toplumun yargıya olan sarsılmış güveni böylesi örnekler yüzünden tamamen çökecektir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları