Hillary bizim patronu seviyoo!..

A+A-
Behiç KILIÇ

Elin ağzı torba değil, şöyle deniliyor:
“Tayyip, bu beyi sağlam oyacak, ama onu da uluslararası ortaklıkları koruyor birader!..”
Mevzuu, elbette siyaset ve medya zirvesindeki kavga!..
Kavga kızıştığında, ABD ve Almanya basınında, “patron lehine-Tayyip Erdoğan aleyhine”  yazılar çıkmış, bu ülke lobilerinde, bizdeki iktidara dalışlar başlamıştı!.. Başbakan da, işe uyanmış “Bu adam bir işler çeviriyor, ABD’lilere bunu ‘ne iş’ diye soracağım” demişti..
Ve de Clinton geldi, Tayyip de sordu...

 


Bu rapor ne!?.
ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye için hazırlattığı bir etüde, “basın”la ilgili bölümler de koydu. Bu bölümler okununca, mesele direkt şu ünlü kavganın taraflarının parmak izlerini akla getiriveriyor. Yani, öyle vurgular var ki, basın sorunları, malum patronun “acıları!” ile mücehhez!..
ABD’liler, Başbakan’ı adını vererek eleştiriyor. “Yayın gruplarının, hükümeti eleştirdikleri takdirde kendilerine misilleme olarak ticari alanda zarar verilebileceği kaygısını taşıdıkları anlatılıyor...”
Rapordaki unsurlar eğridir, doğrudur da bir sıradan matbuat sorununun ötesinde bir çabasıdır ABD’li kardeşlerin, açık olan bu!..


Çok yaşa majeste!..
Hillary hanımın “teğet” gezisinde bile ne gördük?.. Tam bağımsız cumhuriyetimizin (!) teslimiyet noktasındaki hallerini.. Alayımızı yönlendiren, seçkinler-zenginler sınıfının kontrolündeki matbuat (gazetesi-TV’si ile) bu “teğet geziyi”  koca koca başlık ve fotoğraflarla, “ABD bizim canımız, feda olsun vatanımız!” modunda bağlılık üslupları ile yakışır biçimde selamladı...
Gezinin mana ve önemi büyüktü!..
Elbetteki Türkiyemiz, ABD’nin yeni yönetimi tarafından da öpülecekti ve matbuat bizleri bu öpülmeye hazırlamak için üzerine düşeni yapacaktı, ama o ayrı konu!..
Asıl mesele “patronun” durumu!..
Patrona geçirilen vergi, ABD normları üzerinden, en azından yumuşatılabilir mi, yani ona bakılmalıydı Hillary ablanın ağzında!..


Ne dedi?..
Şimdi bu seyahatin “manzarası” şudur..
Amerikalı bakan, Türkiye’ye,  “yeni dönemde kullanılacağı, alet edileceği bölgesel işleri”  tebliğe geliyor!.. Yani Türkiye’ye “Bak haa, şu işleri şöyle şöyle şöyle yapacaksınız, su koyverme, sapma olmasın. Obama kızar!” elindeki tapu senedi biraz daha tırtıklanıyor ama...
Sorun yok...
Başbakan ona, kendi kafasını kızdıran medya kralına niye koltuk çıktınız diye hesap soruyor!..
Güya gazeteci olan muhterem de, kadının karşısına oturup “Bizim patrona dalan bu Başbakan ne kadar kötü di mi abla!?.” diye yaltaklanıyor..
Ne oldu?.. Hillary abla elma şekerini bunlara uzattı, “Alın paylaşın, sopasını da atmayın, ahaliye promosyon ya da seçim torbası diye dağıtırsınız!..”  dedi!..


Hadi biraz  “geyik” yapalım!..
Hani demişler ya; “Her başarılı erkeğin arkasında muhteşem bir zevce vardır” diye, ne kadar doğru yani!..
Bakınız, başarılı erkek Kemal abi..
Ardındaki eş, Ahsen yenge...
Yengemizin ilahi düz kontaklarına, malum Cleveland meselesi ile muttali olup mutluluktan aklımız tavana vurdu ya!.. Bu neydi?.. “Güçlü hatun” olduğunun belgesi...
Yenge güçlü, elbetteki Kemal abi de başarılı ve güçlü...
Öyle olunca da, memleketin maliyesinin bu güçlü durumu ortada, işte hamd olsun, şükür Yaratana.. (Not bir de, bu Ahsen yengenin her açıklamasını, Kemal ağabeyin zevkten dört köşe dinleyip gülümsemesinin sırrını bir çözebilsem!..) 
İşte böye egemen bir ülkede, hür ve mutlu vatandaşlar olmanın huzuru ile bir seçimi idrak etmeye hazır mıyız efendim?..
Hazırız!..
Bu “hazır” oluş ahalinin suratından, hal ve hareketinden pek açık biçimde bellidir zaten! Canlı canlı örneklerini matbuata büyük bir özveri ile sunuyor.. Misal, zevkten fıttırap, anadan üryan, dal şamar, memleketin sokaklarına kendisini atıp altı okka dolaşan civanlar, seçim meydanlarını öyle sallayıp selamlıyorlar daha ne olsun?!.
Siyasetçi de bu sevgiyi selamlıyor Allah için!.. (Şöyle de bir durum var, bu iktidar memleketin hanımlarını tesettür yoluna sokup kapatıyor bir güzel ya.. Denge şöyle kuruluyor, erkekler de süratle Adem baba oluyorlar, işsiz ve aşsız bırakılarak!..)
Ahali siyasetçi ahenginin çarpıcı tezahürleri sıklaşıyor.. CHP çarşafa dolaşırken, AKP’de çarşıya takılıyor, ahalide profil geniş, sersem sepelek olup her bedene ilaç olmak mümkün!..

Yazarın Diğer Yazıları