Hillary, PKK ve Kürt devletini konuştu

A+A-
Savaş SÜZAL

Simdikileri anlamak zor, bizim zamanımızda iki tür gazetecilik vardı. Biri anlatılanları olduğu gibi yazan ajans haberciliği, öteki de anlatılanları deşip bilgi toplayarak haber yapan gerçek muhabirlik. Bugün Türkiye’de ne yazık ki ajans haberciliği yapılıyor. Birisi bir şey açıkladı mı arkasından bilgi toplanarak ayrıntılı bir haber üretilmiyor. Son olarak ABD Dışişleri Bakanı’nın Türkiye ziyaretinde bunu gördük.
Oysa ne yazık ki işler Türk basınında yazıldığı gibi değil. Bir iki Amerikalı ve Türk yetkili ile konuşunca ortaya çıkıyor görüşmelerin gerçek yüzü. Bir kere bizim basında yazılan, görüşüldü denilen, neleri görüşmediler?
Suriye’nin Esad sonrası ne olacağı konusunu ele almadı iki ülke yetkilileri. Onlar, zaten planları var ve ne yapacaklarını biliyorlar. Ne yapacağını bilmeyip talimat bekleyen bizimkiler. Sonra bazı basın organlarında yer aldığı gibi tampon bölge veya başka şeyler de değil dertleri. Zaten şu anda Şam’daki Esad yönetimi, Suriyeli direnişçi olduğu ileri sürülen paralı çapulcu ordusunu, Türk sınırına kadar sürmüş durumda. Uluslararası televizyonları izlerseniz göreceksiniz. Akın akın yaralı paralı silahtar Türk sınırına akıyor.
Yayınlanan haberleri okuyunca sanırsınız ki Amerikalı yetkililer ta Washington’dan kalkıp AKP’li liderlere “yahu ne yapacağız şu Esad ve Suriye’yi” diye akıl danışmaya geldiler. Yani aklınız ve mantığınız bu açıklamaları kabul edebiliyor mu? Hillary’yi Türkiye’ye getiren ve ABD Dışişleri Bakanlığı Avrasya işlerinden sorumlu bakan yardımcısı Gordon’un da katıldığı toplantılarda ele alınan tek konu vardı. Kürt devleti ve PKK. Şu anda uygulamada olan Suriye’nin parçalanması veya daha doğru bir cümleyle parçalatılması taa başından Kürt devleti için planlanan bir süreç. Bunu, Suriye halkına demokrasi veya özgürlük safsatalarına bağlamayın; yoksa bizimkilere dönersiniz.
Barzani’nin olaya müdahil olması da bu planın bir parçası. Gelelim PKK’ya. Siz ABD’nin bu terör örgütü ile düşman olduğuna inanıyor musunuz? Adamların Washington’da büro açmalarına izin vereceksin, darda kaldıklarında helikopterle yiyecek ve silah atacaksın, Liderini öldürmemeleri kaydıyla teslim edeceksin ve sen bu terör örgütüne düşman olacaksın. Bunu ben yemem. PKK’nın legalize olması yolundaki çabaları hazırlayan da AKP iktidarı olmuştur ve size şimdi yazıyorum; görüşülen konu da Suriye falan değil Kürt devleti ve PKK’dır. 
Süreç Suriye için değil, Türkiye için işliyor ve ne yazık ki işbaşında olanlara da yeni emirler veya talimatlar verildi. Ha bu arada ne oldu şu bizim Suriye tarafından düşürülen uçak?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları