Hırsız yakalamak nasıl suç oldu?

A+A-
Arslan BULUT

BBC, Türkiye’de emniyet teşkilatına yönelik operasyonun Tayyip Erdoğan’ın yakın çevresini hedef alan yolsuzluk soruşturmasında yer alan polisleri de kapsadığını söylüyor. 
Financial Times, Türkiye’deki gözaltıları, Tayyip Erdoğan ile Fethullah Gülen arasındaki savaşta bahislerin yükseldiğinin işareti olarak değerlendiriyor. 
Wall Street Journal’a göre “Seçimlere üç haftadan az bir süre kala ve Başbakan yurt dışında artan meydan okumalarla karşı karşıya kalırken, baskınlar yurt içinde bir zafer sunuyor...” 
New York Times, bir uzmanın “Gözaltılar, Gülen cemaatine karşı yürütülen savaşta en son perde” sözlerine yer veriyor. 

***

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, operasyonları, “Sadece özne değişmiştir, o zaman hedefte askerler ve aydınlar vardı, şimdi hedefte polisler var ama fark etmeyen bir şey var, 2 soruşturmanın, kovuşturmanın arkasında da Tayyip Erdoğan var. Biz, o gün o hukuksuzluğa nasıl karşı çıkıyorsak, bugün de bu hukuksuzluğa aynı şekilde karşı çıkıyoruz” diye yorumlarken, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, “Yine bir operasyon başladı. Bu çöken operasyonların savcısıyla bu operasyonun savcısı gene aynı Sayın Başbakan” diye konuştu. 
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Operasyonu yürüten haram paracı Zarraf’tır, koluna 800 milyarlık saat takanlardır, kupon arazi peşinde olanlardır, Urla’da villa pazarlığı yapanlardır, evinde milyarlarca doları sıfırlama telaşına düşenlerdir, havuz medyası oluşturanlardır” dedi. 
İktidar kanadından Bülent Arınç ise “İnsanlar daha suçlu suçsuz olduğu sabit olmadan, yargılama olmadan, kesinlikle suçlu olarak teşhir edilmemelidir. Bir de bunların hepsi kamu görevlisi ise bu kamu görevlilerine karşı her zaman yaptığımız gibi fena muamele, kötü muamele veya insanlık dışı muameleler yapılmamalıdır. Yani kelepçe, yeri geldiğinde takılmamalıdır, arkalarından kelepçelenmemelidir, teşhir edilmemelidir ve şimdiden suçlu ilan edilmemelidir” dedi. 
Arınç, “AKP ile cemaat arasında barış olur mu? Yoksa olaylar daha mı büyür?” sorusuna ise “Gelişmeler, bir barışın şu anda söz konusu olmadığını gösteriyor” diye cevap verdi. 

***

Bütün bu değerlendirmelerden çıkan sonuç nedir? 
Türkiye’de şu anda sürdürülen operasyonlar da öncekiler gibi siyasidir. Gerçi, gözaltına alınanlar, kurgu ile Türkiye’yi yönlendirmeye çalışan ekiptir ama, onlara operasyon düzenlenmesinin asıl sebebi, üç Bakan çocuğunun evlerinde arama yapılması ve Başbakan çocuğunun evine de girilmek istenmesi idi. Nitekim, Tayyip Erdoğan da oğlunun evine yapılacak operasyondan korktuğu için, oğlunun kendisine ait olan paraları evden çıkarması, kendi tabiri ile sıfırlaması için olağanüstü gayret göstermişti. Her ne kadar TÜBİTAK, bu konuyla ilgili telefon görüşmeleri için montaj demiş olsa da raporunu açıklayamıyor, çünkü konuşmaların tamamı gerçek... Üstelik 10 milyon dolarlık bir rüşvetin de beğenilmeyip alınmaması talimatı da söz konusu... 

***

Türkiye, bu olaylarla meşgulken, Suriye’nin PKK’sı sınırda üç Trük askerini şehit etti, IŞİD denilen örgüt Türkmenleri, İsrail denilen örgüt de Filistinlileri katletmeye devam ediyor. Bu arada ABD’yi de dünyayı da yönetmeye soyunmuş olan CFR’den, yani Dış İlişkiler Konseyi’nden kıdemli uzman Steven Cook, Kürtlerin, “erken bir tarihte” bağımsızlık kazanacağını öne sürerken Türkiye’nin yaklaşımına ilişkin olarak da “Türkler, Kuzey Irak’ta bağımsız bir Kürdistan fikri ile barıştı” dedi. 
Çünkü Türkiye öyle bir ihanetle karşı karşıya ki sadece bölücülerden değil hırsızlardan hesap sormak bile suç oldu... 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları