“Hırsızmış bunlar be yaa...”

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Tam Tekirdağ karşılaması:    “Hırsızmış bunlar be yaa...” Bu pankartla karşılandı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Tekirdağ Cumhuriyet Meydanı’nda. 

***

CHP lideri otobüsle halkı selamlayarak girdi alana. Trakya’dan fire vermek istemediği belli; neredeyse bütün CHP Genel Merkezi çıkarma yapmış buraya. Gürsel Tekin, Erdoğan Toprak, Umut Oran (ki bir de buradan teşekkür edeyim, panik haldeki özel güvenlikçilerden kurtarıp o soktu beni alana), Bülent Tezcan, Faik Öztrak, Bihlun Tamaylıgil (“Hemşehri” kontenjanından, bir de tabii sempatikliğinin etkisi pek bir alkışlandı kendisi...), Tekirdağ Milletvekilleri Emre Köprülü, Candan Yüceer, il ve ilçe adaylarıyla el ele çıktılar halkın karşısına...
Kılıçdaroğlu da el ele çıktı ama o eşi Selvi Hanım’la...

***

İnsanların her şeyi, artık ilkokul çocuklarının bile ellerinde olan cep telefonlarından, oturdukları yerden izlediği bu dönemde bir anlamı kaldı mı bilmem ama geleneksel soru:
- Kalabalık nasıldı?
2011’de aynı meydanda yapılan CHP mitinginden daha kalabalıktı. Ama daha da kalabalık olabilirdi, alana yansıyandan çok daha fazla bölgede CHP’nin potansiyeli. 
(Ben böyle diyorum ama, mitingin bir bölümünü birlikte izlediğimiz -kendisi de Trakyalı- Hürriyet yazarı Yalçın Bayer’e göre “iyi, iyi”... Benim burun kıvırdığımı görünce “Daha ne olsun” der gibi bakıyor yüzüme Yalçın Abi... )

***

Sayıdan da ziyade, Tekirdağ gibi, halihazırda belediye başkanlığına sahip olduğu, 30 Mart için de iddiasını koruduğu bir şehirde bir tık daha fazla coşkulu olabilirdi CHP.
Peki neden değildi?
Hava yağmurluydu, miting hafta içi ve mesai saatine denk gelmişti ama sanırım asıl nedeni “Aldık, kazandık, nasıl olsa bu iş bitti...” rehaveti!
CHP’lilere göre Tekirdağ cepte.
Bir de aday belirleme sürecinde yaşanan parti içi kavganın gölgesi var tabii.
Tekirdağ’da mevcut Belediye Başkanı Adem Dalgıç’la devam etmiyor yoluna CHP. 
Gürsel Tekin’in desteklediği söylenen Dalgıç, kardeşinin aday yapılmasını isteyen Faik Öztrak ve diğer Tekirdağ milletvekillerinin taraf olduğu üç cepheli bir çekişme yaşanmış. Miting anında bile bu sürece dair  “dedikodu”lar fısıldanıyordu kulaktan kulağa. 
İlçe belediyeler için  “teşkilat nabzı” tutulurken, Büyükşehir adayının belirlenmesi sürecini CHP Genel Merkezi tamamen kendi tasarrufuna almış. Doğrusunu isterseniz birçok ilin aksine, iyi de yapmış. 
CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kadir Albayrak, bu çekişmenin tarafları dahil herkes için “iyi adam”. Yapı itibarıyla kavgaya müsait biri değil. Sakin, mütevazı.
Çoğu muhalif belediye gibi, Tekirdağ Belediyesi de yolsuzluk soruşturmalarından nasibini aldığı için Albayrak’ın kamuoyundaki imajı önemli:
- Temiz biri!
Sadece CHP seçmeni değil, MHP’lisi, AKP’lisi de böyle anlatıyor kendisini.
Uzun yıllar TEKEL’in Tekirdağ fabrikasını yönetmiş Albayrak. İşçileri anlatıyor:
- Haramı, helali bilen adil bir yönetici. 
Naif, siyasetten ziyade hizmete dönük...

***

Marmara Ereğlisi Belediye Başkanı (yine aday) İbrahim Uyan  “11-0 yapacağız...” diye bağırıyor kürsüden halka. Pek neşeli, alkışla, hoplaya-zıplaya eşlik ediyor çalan şarkılara.
AKP’lilerle konuştum. Tavan malum ama tabanda pek dürüstler; “Çorlu, Muratlı, Şarköy, Hayrabolu’yu CHP alır” diyorlar!
Hayrabolu demişken, genç, başarılı bir adayla, Fehmi Altayoğlu’yla giriyor CHP burada yarışa. Altayoğlu da diğer siyasi partilerin tabanlarının hakkını teslim ettiği isimlerden. Enerjik, çalışkan ve pozitif. Baktım adaylar içinde halkla en çok temas kuran da oydu; sürekli selamlaşma, hal-hatır sorma halinde, hiç indirmedi elini. Yüzde 70’ler gibi rekor sayılabilecek bir oydan bahsediyorlar. Rekor diyorum çünkü Hayrabolu “kale” diyebileceği bir yer değil CHP’nin. Hayrabolu’da “ikinci parti” de “kesin MHP”  olacak Tekirdağlılara göre. MHP’nin de bugüne kadar istediğini alamadığı bu ilçe Trakya seçmeninin en önemli özelliğini belgeliyor aslında bu tavrıyla:
Takım tutar gibi parti tutmuyorlar.
Oyları değişken.
Siyasi, ekonomik gelişmelere göre her seçimde yeni baştan karar veriyorlar.
Ve şimdi DP’de olan Hayrabolu belediyesi için iktidar partisinin esamesi bile okunmazken MHP ile CHP yarışır hale gelebiliyor.
“CHP başka bir adayla çıksaydı, MHP alırdı”  diyor bir çok kişi mesela.

***

Alanda tahmin edilebileceği üzere en çok  “Hırsız var”  pankartı var. Özellikle köylerden gelenlerin el yazılarıyla hazırladıkları dövizler şahane...
Benim bulunduğum noktadan görünenler:
“Toprağımıza sahip çıkmaya geldik”, “Arsız güçlü olunca, haklı suçlu olurmuş”, “Yavuz hırsız milleti şaşırtır”, “Türk’üm, doğruyum, direniyorum”, “Keşke siz de tencere tava çalsaydınız...”  
Kadınlar erkeklerin neredeyse iki katı.
Genç çok; kızlı-erkekli gelmişler.
Kravatlı, takım elbiseli -mesaiyi kırdığı çok belli- “beyaz yakalı” çok...
Kılıçdaroğlu’nun kürsüden hitap yerine bütün sahneyi kullanarak konuşması, sahnenin çok yüksek tutulmaması halkla daha kolay temas kurmasını sağlıyor. Aday belirlemedeki krizlerden dolayı birçok teşkilatın istifa ettiği Trakya’da, bu gerilime rağmen karşılaştığı ilgi moral vermiş belli. Enerjisi iyi; ah bir de o Erdoğan’ın ellerini ovuştura ovuştura beklediği gafları yapmasa...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları