"Hıyanet-i Vataniye" günlerinden ne farkı var

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

daha.jpgBalyoz'un işaret fişeği olan meşhur "bavul"un taşıyıcı ve kullanıcıları, yani Mehmet Baransu ile patronları Yasemin Çongar, Ahmet Altan ve "kullanışlı aptal" Yıldıray Oğur hakkındaki iddianame tamamlanmış.  Baransu ve kaçak Tuncay Opçin "terör örgütü kurmak, yönetmek"le, diğerleri ise "devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin, tahrip, amacı dışında kullanmak, hile ile ele geçirmek" ve "terör örgütü propagandası"yla suçlanıyor.

Aynı gün, "Askeri Casusluk" Davası'nda sanıklar lehine olan raporu dosyaya koymadığı iddia edilen, -Zekeriya Öz'ün "kumpas" sürecindeki halefi- savcı Fikret Seçen'in yakalanmasının da talep edilmiş olması "ilahi adalet"in yeryüzündeki yansıması sayılır mı bilmem ama keser döndü, sap döndü, o gün geldi hesap döndü; belli.

Peki o hesap adaletli görülecek mi?

Öyleyse, tıpkı Balyoz'da, gencecik teğmenlerin koca koca generalleri peşlerine takıp, bir orduyu darbeye sürükleyebildiği iddiaları gibi, muhabir Baransu'nun kurduğu terör örgütüne "patronları" Çongar, Altan, Oğur'u üye yaptığı iddiası da insanın mantık süzgecine takılmıyor mu? Yahut, yeni uçak müdavimi, PKK hükümlüsü, aynı Taraf ekibinden Kurtuluş Tayiz'in bu işten tereyağından kıl çeker gibi sıyrılması... Mide bulandırmıyor mu?

***

O bavuldan çıkan ve sahte bir darbe planına gerçek süsü vermeyi sağlayan "gerçek" belgeler;

Her şeyden evvel Murat Özenalp'lerin, Ali Tatar'ların, Berk Erden'lerin, Abdülkerim Kırca'ların şakağına dayanan birer cinayet silahı olarak kullanıldı. Hiçbir ceza telafi edemeyecek bunu...

Ama bir de, Türkiye'nin millî savunma planları, savaş stratejileri; hepsinin düşmanın eline geçmesine neden olup bir ülkenin varlığını tehlikeye soktu ki bunun adı "vatana ihanet" ise neden "vatana ihanet" suçunu düzenlemiyor Türk hukuk/ceza sistemi? Bunlar tam da "Hiyanet-i Vataniye"lik günler değil mi?

 

*

art.jpg    art1.jpg

#BilirkişiBilmezArtvinBilir

Cerattepe'de daha önce "yapılırsa Artvin yaşam alanı olmaktan çıkar" gerekçesiyle iptal edilen maden projesi için hazırlanan yeni ÇED raporu olumlu bulundu. Bilirkişi heyetine göre yabanmersini gibi eşeysiz üreyebilen türler kesilebilir; bi kereden bir şey olmaz, kökü toprakta yeniden çıkar nasıl olsa! Sıklamen ve benzer özellikteki bitkiler de -balkon çiçeğinin saksısını değiştiriyorsun çünkü- kökünden sökülüp az öteye ekildi mi; oldu da bitti!

Hey Maşallah da...

Daha geçen yıl 3 kişinin öldüğü, yolların kapandığı, mahsur kalan insanların can pazarına tanık olduğumuz yer Artvin değilmiş gibi nasıl "heyelan tehlikesi yok" diyebildin arkadaş o bölgeye!

Karşılaştırma Magma Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek'in paylaşımından:

İlk fotoğraf bugünkü Cerattepe.

Diğeri, bir zamanlar Cerattepe'den farkı olmayan Bingham -bilirkişilere sorulsun: Üremek üzere kök barındıracak toprak görebiliyor musunuz?- Yeryüzünün insan eliyle yapılmış en büyük çukuru varsayılıyor Bingham. Buradaki "en büyük"le övünülmeyecek yalnız. Aksine, insanoğlunun, tabiata derinliği 1 km'den fazla eni 4 km.yi bulan bu kara deliği açan hırsına tükürülecek!

 

 

*

 

Ceketi bırak Yüzüğe bak

Yandaş gazete iştahla aktarıyor: Hillary Clinton, 36 bin liralık ceket giyip gelir eşitsizliğinden bahsedince eleştirilerin hedefi oldu. ABD'de bir işçinin o ceketi alabilmesi için 43 hafta çalışması gerekiyor.  O ne ki! Bu ülke, kıtlığa dikkat çekmek üzere Somali'ye 12 taşlı pırlanta yüzükle giden hanımefendiler gördü! Ki, bir işçi sittin sene çalışsa yine sahip olamıyor öyle bir yüzüğe!

 

*

 

(Eyfel resmiyle)

Haydi "RT"

Eyfel Kulesi, Avrupa Futbol Şampiyonası boyunca her akşam, Twitter'da en çok destek alan ülkenin renklerinin bürünecek... O zaman haydi RT: #BizBittiDemedenBitmez

 

 

*

 

Hayır işi!..

Dört yüz Türkmen aileye hamilik yapıyor; onlarca öğrenciye misafirhane, burs, kurs hizmeti veriyorlar... Geçen Pazartesi Ahde Vefa Turan Birliği Derneği'nin Ramazan ayı yardımlarınız için doğru bir adres olabileceğini yazarken aktardığım telefon numaralarında hata olmuş. Bir kere daha paylaşayım ki, kimsenin rızkına engel olmayalım sehven de olsa: 0 332 350 07 08 - 0 546 972 96 06

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları