Doğru beslenme ve egzersizle evde kilo vermenin püf noktaları

Doğru beslenme ve egzersizle evde kilo vermenin püf noktaları
Kilo sorunu olan ve kiloya bağlı olarak sağlık sorunları ile uğraşan birçok kişi kilo verme konusunda çeşitli alternatifleri değerlendiriyor. Kilo vermeyi hızlandıran diyetlerin yanı sıra yapılan egzersizler ve beslenme çok önemli. Evde egzersiz ve yenilmemesi gereken besinler haberimizde

Yüksek lifli yiyecekler, sindirimi yavaşlattıkları için egzersiz öncesinde tercih edilmemeli.

Egzersiz yaparken, lif, çalıştırmak istediğiniz kaslardan kanı çekecek ve bunun yerine yemeğinizi sindirmenize yardımcı olmak için onu midenize taşıyacaktır.

Brokoli ve karnabahar gibi yüksek lifli sebzelerden egzersiz öncesi kaçınmayı deneyin.

diyett.jpg

İŞLENMİŞ GIDALAR

İşlenmiş gıdaların sindirimi daha uzun sürer, bu da vücudunuzun besinlerden yararlanmasının çok daha uzun süreceği anlamına gelir. Oldukça şişkin hissedebilirsiniz.

YÜKSEK YAĞLI YİYECEKLER

Egzersiz öncesi avokado veya fındık ezmesi gibi sağlıklı yağları tüketmek sizi spor öncesinde ağırlaştırabilir.

Ayrıca yağlar mide ile yemek borusu arasındaki kapakları gevşeterek birçok insan için reflüye sebep olabilir.

shutterstock-60819358.jpg

YÜKSEK ŞEKERLİ YİYECEKLER

Bazı insanlar egzersiz yapmadan önce bir enerji artışına ihtiyaç duyabilir ancak şeker bunu elde etmek için güvenilir bir yol değildir.

Yaygın yapılan bir hata, spor öncesinde pasta veya çikolata gibi şekerli bir karbonhidrata başvurmaktır.

Bu ilk 20 dakika sizi enerji sağlasa da enerji seviyeniz sonrasında hızla düşüşe geçecektir.

ihrnhrh.jpg

NARENCİYE 

Portakal, greyfurt ve hatta limon gibi meyveler egzersiz sırasında mide yanmasına neden olabilir. Bu neden ile egzersiz öncesinde tüketilmemesi önerilir.

EVDE BASİT EGZERSİZ HAREKETLERİYLE VE DOĞRU BESİNLERLE KOLAYCA ZAYIFLAYABİLİRSİNİZ

6-14-18-fom-diabetes-1-1920x1280.jpg

EVDE GÖBEK ERİTEN HAREKETLER

Göbek eritmek için ne yapılmalı sorusunu soran birçok kişi mevcut. Ev ortamında göbek eritmenin en etkili yolu göbek eritme egzersizlerinin yapılmasıdır. Bunun için pahalı zayıflama ürünleri almaya gerek kalmadan yapılacak düzenli birkaç hareket ile göbek eritme imkanlarından yararlanılabiliyor. Günlük olarak yarım saatlik planlı ve düzenli bir çalışma ile göbek eritmek mümkün hale gelebiliyor.

040220191013276327894.jpg

Zayıflamak isteyen kişiler yapacakları egzersizlerin tekrar ve setlerini kendilerine göre ayarlayarak verimli bir çalışma ile hedefe ulaşabiliyorlar. Ancak uzmanların bu konudaki önerisi evde yapılacak olan egzersizler için haftada 4 ya da 5 gün yarım saati geçmeyecek şekilde zaman ayrılması yönünde. Bu vesile ile kişilerin kasları hem egzersiz yapmaya alışır hem de verilecek kilo konusunda sağlıklı adımlar atılmış olunur. 

EVDE GÖBEK ERİTME EGZERSİZLERİ

Ev ortamında göbeklerin erimesini sağlayan birçok egzersiz söz konusudur. Bu egzersizlerin başında plank top geliyor. Plank top egzersizi ile ayaklar kalça genişliğinde açılarak yüksek plank pozisyonu alınır. Sonraki aşamada ise tek el ile çapraz omza temas edilir. Bu işlem eller değiştirilerek yapılır. Bu egzersizi yaparken karın ve kalçaların sıkı olmasına dikkat edilmelidir. 

i-055.jpg

PLANK UP HAREKETİ İLE GÖBEK ERİTME

Bu hareket ile ayaklar kalça genişliğinde açılarak yüksek plank pozisyonu alınır. Tek kol dirsekten itibaren yere konur. Daha sonra diğer kol ile aynı hareket tekrar edilir. Bu egzersizi yaparken de kalça ve karın kısmının sıkı olmasına azami dikkat edilmesi gerekiyor. 

i-1-034.jpg

WARRİOR BALANCE EGZERSİZİ

Bu egzersiz 20 saniye ara ile 3 set 15 tekrar olarak şekilde yapılmalıdır. Bu egzersiz için kişi sol ayağının üzerinde dururken sağ bacağın sağ diz hizasına gelecek şekilde kaldırılır. Vücudun üst kısmı ile karşı kısma uzanma işlemi yapılırken sağ bacak ile yer paralel olacak şekilde sağ bacak geriye doğru uzatılır. Kollar ile de denge sağlanmalıdır. 1 saniyelik duruş sonrasında başlangıç noktasına geri gelinmelidir. Hareket sonraki aşamada diğer bacak ile de yapılmalıdır. 

DOWN DOG ABS İLE GÖBEK ERİTME

Down dog abs egzersizi 3 set 15 tekrar olacak şekilde 20 saniye ara ile gerçekleştirilmelidir. Öncelikle sağ bacak havada olacak şekilde down dog abs duruşuna geçilir. Sonraki aşamada ise diz göğüs kısmına gelecek şekilde çekilir. Bu işlem için 1 saniye beklenir ve sonrasında ilk pozisyona yeniden dönülür.

İkinci işlem olarak diz sağ dirseğe gelecek şekilde çekilir ve bekleyerek geri dönülür. Bu işlem sonrasında bu sefer de diz sol dirseğe gelecek şekilde çekilir ve beklenerek geri dönülür. Hareket her iki bacak ile de tekrar edilir. 

6b7789c95b5236f2f2500764ce69191d.jpg

MOUNTAİN CLİMBER

Mountain climber diğer egzersizlerde olduğu gibi 3 set 15 tekrar şeklinde 20 saniye ara ile yapılmalıdır. Egzersize yüksek plank duruşu ile başlanır. Sağ bacak göğüs kısmına çekilir. Aynı anda sol bacak da ayak parmakları ile yere sabit olmalıdır. Yerde koşu yapılıyormuş gibi harekete devam edilmelidir. 

Ev ortamında bu egzersizlerin doğru teknik ve doğru tekrarlar ile yapılması durumunda göbek eritme konusunda önemli bir aşama kat ediliyor. Set ve tekrarların aksatılmadan yapılması oldukça önemlidir. 

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58