Hristo-fiyasko Erdoğan’la neden görüşmek istiyor?

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

Eli kanlı EOKACI faşist Rum lideri Hristo-fiyasko NTV televizyonuna yaptığı açıklamada Anavatan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile yüzyüze görüşmek istediğini belirtti. Hristo-fiyasko açıklamasında  “Ben Sayın Erdoğan’la biraraya gelmek istediğimi pek çok kez ifade ettim. Ancak Sayın Erdoğan, gayri resmi olarak dahi bizimle görüşmeyi reddediyor. Ben şahsen ikimizin gizli dahi olsa yüzyüze görüşmesini dilediğimi belirttim. Bizim tezlerimize ilişkin nasıl ve nerelerden bilgilendirildiğini bilmiyorum. Ne derece doğru ve güvenilir şekilde bilgilendirildiğini de bilmiyorum. Kendisiyle görüşmemizde, benim başkanlığım dönemindeki gerçek tezlerimizin, Kıbrıs Türk yurttaşlarına yönelik düşüncelerimizin neler olduğunu dile getirmek istiyorum. Ve inanıyorum ki kendisi de benim gerilim ve zıtlaşma yanlısı bir insan olmadığımı anlayacaktır. Görünen o ki Türkiye liderliği, Kıbrıs Rum yurttaşlarımıza sempatiyle ve iyi gözle bakmamakta. Çağdaş bir Türkiye, çağdaş bir siyasi liderlik ve madem AB’ye girmeyi hedefliyor, bu şekilde davranmaya devam edemez” dedi.
NTV’ye özel açıklamalar yapan Hristo-fiyasko her zaman yaptığı gibi KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’na saldırmayı da ihmal etmedi. Hristo-fiyasko,  “Talat’la iki bölgeli, iki toplumlu, iki toplumun siyasi eşitliğini güvence altına alan bir çözümü hedefliyorduk. Tek egemenliği, tek uluslararası kimliği, tek vatandaşlığı olan bir devlete ulaşmak için; bir merkezi yönetim ve iki federal birimden oluşacak eşit bir çözüme ulaşmayı hedefliyorduk. Sayın Eroğlu sürekli olarak merkezi yönetimin yetkilerinin azaltılmasını, bu yetkilerin federasyonu oluşturan birimlere aktarılmasını istiyor. Ve bu da ne yazık ki, bir devlet yerine iki ayrı devlet anlamına geliyor”  dedi.
Hristo-fiyasko daha önce de Başbakan Erdoğan’la görüşmek istemiş; Erdoğan da KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Garantör Yunanistan Başbakanı’nın bulunmayacağı bir ortamda buluşmalarının söz konusu olamayacağını kamuoyu ile paylaşmıştı.

***


Hristo-fiyasko Erdoğan’la görüşerek ne yapmak istiyor?
Anavatan Türkiye’nin Kıbrıs Rum Kesimini muhatap alması, Kıbrıs sorununun bir işgal ve istila meselesi olduğunu savunan Rumların asılsız propagandalarını kuvvetlendirecek ve  “bakınız biz işgalci Türkiye ile doğrudan görüşüyoruz, Kıbrıs Türklerinin söz hakkı yoktur onlar da işgal altındadırlar” diye ortalığı birbirine katmalarına yardımcı olacaktır. Bu Bizans oyunuyla KKTC’nin kuzeydeki egemenliğinin tartışma konusu olması ve böyle bir durumda Anavatan Türkiye ile Kıbrıs Türkünün arasının açılması da hedeflenmektedir.

***


Hristo-fiyasko Başbakan Erdoğan’ı bu oyuna düşecek kadar saf mı zannediyor? Hayır. Sürdürülmekte olan müzakerelerde sona yaklaştıkça, yani kendisi köşeye sıkıştıkça, müzakerelerin muhtemel başarısızlığını şimdiden Türk tarafına yüklemeye çalışmaktadır. Hristo-fiyasko dünyaya dönüp  “bakınız ben topraklarımı işgal eden Türkiye ile görüşmeyi içime sindirerek, uzlaşmayı ve anlaşmayı teklif ettim, ancak onlar yanaşmadı, daha ne yapayım?”  deyip bu işin sorumluluğundan kurtulmayı hesaplamaktadır. Rumun tezgahı budur. Bu kadar aşağılık bir zihniyet Rumda ne yazık ki vardır. Ve maalesef Türk tarafı olarak bu kafadaki Rumla anlaşalım diye yıllardır müzakere masasındayız. Rumun oyununu bozmak artık şart olmuştur. AKP iktidarı yerli- yersiz her tarafa kafa tutarken, Rumu artık göz ardı etmemeli; onlara unutamayacakları şamarı vurmalıdır. Sizi temin ederim ki Rum başka bir şeyden anlamaz ve başka türlü de yola gelmez.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları