Hstir Osman ve ötekiler!..

A+A-
Behiç KILIÇ

Osman’ın devlete dalmasının ardındaki güç sadece PKK mıdır?..   Diyarbakır ağası bu memleketin AB’ye en sık seyahat eden muhteremidir.. THY’nin VİP koltuklarının dili olsa da anlatsa!..
Sadece hsstir Osman değil, eteğindeki yavru belediye başkanları da öyle, AB sevdalısı VİP yolculardır.. VİP koltukları konuşamaz ama, şimdi “içeri” alınan belediye başkanlarının AB seyahatlerine ilişkin ilginç konuşmalar bize ulaştı.. Camialarını iyi bilen N.A. yazmış ve şöyle demiş;  “Bilgisayarıma düşen bir elektronik posta, PKK-DTP ve Avrupa Parlamentosu üçgeninde yaşanan bir olayı ortaya koydu. PKK’nın, Avrupa Parlamentosu’nda sözcülüğünü yapan ve PKK’nın yayın organının editörü gibi hareket ederek, her gün ‘terör örgütünü övücü’ nitelikte yazıları kaleme alan Feleknas Uca’nın, (AB deki PKK militanı kadın üye) PKK’ya ve onun vekil partisi DTP’ye neden bu kadar yakın ilgi gösterdiğinin nedenleri anlaşılıyor.
Tuncer Bakırhan ile birlikte Brüksel’e gelen ve burada birtakım temaslarda bulunan DTP Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş’ın, yorgunluğunu, 30 Ocak 2007 gecesi Avrupa Parlamentosu Milletvekili Feleknas Uca ile birlikte attığı ortaya çıktı. Avrupa Parlamentosu’nun Lüksemburg Meydanı çıkışındaki bir barda sabaha kadar eğlenen Uca ve Demirbaş’ın, gece kulübünden samimi bir şekilde ayrıldıkları görüldü. Evli olduğunu öğrendiğim Abdullah Demirbaş’ın, geçmiş dönemlerde de sık sık Brüksel’e geldiği ve zaman zaman DTP’li heyetlerden ayrılarak, nereye gittiği konusunda da hiçbir açıklamada bulunmadığını öğrendim.”
Boşuna kendilerini yırtmıyor bunlar “Biji biji” diye, bijinin sebebi kendilerine sağladığı  “dolçevita” işte...
Karşılığında da olan biten ortada..
Şöyle yazmıştık;  “Diyarbakır’da, DTP’li olan Yenişehir, Bağlar ve Sur Belediyelerinde temizlik işçisi kadrolarında görevlendirilen terör örgütü PKK yandaşı işçilerin işe gitmedikleri ve iş yapmadıkları halde her ay maaş aldıkları ve bu şahıslar hakkında hiçbir işlem yapılmadığı ifade ediliyor. Osman Baydemir döneminde şehir adeta PKK’ya teslim edildi. Her şey altüst oldu. PKK istemese belediyede yaprak kımıldamaz. Rüşvet ve yolsuzluklar diz boyu. İhaleler büyük rüşvetler karşılığında ve ehil olmayan kişilere veriliyor. Büyükşehir Belediyesine ait Diyar A.Ş.’de büyük dümenler dönüyor. Dün beş paraya muhtaç olan kimi belediye çalışanları bugün trilyonları konuşuyorlar.”
Doğu ve Güneydoğu’da doksan yerleşim merkezi bu zihniyetin elinde!.. PKK milliyetçiliğine, etnik ayrımcılığa, şiddete odaklanan bir siyasetçi, parti ve belediye başkanları halkı etkiliyor..! Vatandaşın, günlük sorunlarıyla ilgilenen, eğitim, işsizlik, altyapı başta olmak üzere bölgenin sosyal, ekonomik sorunları için çözüm üretebilen, belli bir kesimi değil gerçekten vatandaşı kucaklayan, sadece bölgenin değil ülkenin ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel sorunlarına projelerle çözüm üreten ve demokratik sürece katkı sağlayacak bir parti, siyasetçi ve belediye başkanı yapısı yok. DTP’li belediye başkanlıklarının vatandaşa yönelik, toprak reformu, işsizlik, yoksulluk, sağlık, eğitim, imar, töre cinayetleri, dış ticaret gibi konulara katkı sağlayacak çabaları bir yana, icraatları Apo kulluğu ile sınırlı!... Onlardan yansıyan, PKK ihaneti dışında yolsuzluk, yurt dışı gezileri, aşk skandalları..
Bir istihbarata göre bazı belediye başkanlarının İsviçre’de gizli ve kabarık hesapları dahi söz konusu!..

Yazarın Diğer Yazıları