Bedavacılık yasaklansın

A+A-
Orhan UĞUROĞLU

Balık hafızalı bir toplumuz. En çok şaşırdığım ise güya gazetecilerin yanlı, yanlış hatta cahilce tutumları. CHP Milletvekili Elif Doğan Türkmen'in 1 milyon 200 bin liralık haberleşme faturası açıklandı. Türkmen TBMM Başkanlık Divanı kâtip üyesi ki Meclis Başkanlığı, "tüm iletişim masraflarınız BEDAVA" diye sadece Türkmen için değil tüm başkanlık divanı üyeleri için karar almış. Önce bu kararın sorgulanması lazım değil mi?

Ve Türkmen ile birlikte tüm bedavacıların ne kadar harcama yaptığının açıklanması şart değil mi?

Ayrıca Meclis'te Başkanlık Divanı üyelerine, Komisyon Başkan ve vekillerine, idare amirlerine ya da her kime BEDAVA hizmet veriliyorsa açıklanması gerekir değil mi?

Vur abalıya mantığı ile sadece bir milletvekilinin linç edilmesine şiddetle karşıyım.

Bana göre 1,2 milyon lirayı da 100 bin lirayı da devlet ya da Meclis bütçesinden bedava harcayan asla olmamalı.

İsveç'te devlet harcamaları için verilen kredi kartından bir paket çikolata alan o kadın Bakan bu harcama ortaya çıkınca istifa etti görevinden anında.

Ne demek bedava iletişim hizmeti? Tüyü bitmemiş yetimlerin hakkı var devletin o her bir kör kuruşunda.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1 milyon 200 bin liralık haberleşme faturasıyla kriz yaratan Türkmen'in TBMM Başkanlık Divanı kâtip üyeliğinden istifasını istedi.

Kemal Bey neden BEDAVA'cılığın iptal edilmesini istemedin anlamadım.

Geçmişte Milletvekillerinin, gazetecilerin telefon paraları, uçak bilet paraları % 50 indirimli idi. Rahmetli Özal, "olmaz" diyerek tüm bu indirimleri kaldırmıştı.

Günümüzde siyaset de devlet parası ile yapılmıyor mu?

Her yıl bütçeden milyarlarca lira siyasi partilere aldıkları oy oranı ile çarpılarak "özgür siyaset yapsınlar" diye verilmiyor mu?

12 Eylül'ün kudretli Devlet Başkanı Kenan Evren'in 1982 Anayasasına karşı çıkıyoruz da BEDAVA siyaset yapılmasına neden karşı çıkmıyoruz?

Çünkü bir mantığı ve haklı gerekçesi var siyasi partilere yapılan bu devlet yardımının.

Merhum Cumhurbaşkanı Evren diyordu ki, "siyasi partiler iş adamlarından bağış aldıkları için geçmişte onlara siyaseten gebe kalıyorlar ve iktidar olunca bu aldıkları bağışları geri ödemek için ihalelerde haksızlık yapıyorlar. Siyasi partilere devlet bütçesinden pay verelim ki ele güne muhtaç olup gebe kalmasınlar."

Bu durumda siyasi partiler kendi üst düzey yöneticilerinin masraflarını üstlensinler değil mi?

İşte bundan söz eden ne bir siyasetçi ne bir gazeteci var.

 

Demirel ve Taşar

 

Ve şimdi size bir BEDAVA devlet pulu anısını anlatayım. Anavatan Partisi iktidarı kaybedip Doğru Yol-SHP koalisyonu hükümet olunca "Baba" lakaplı merhum Demirel dönemin Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu'nu "Yolsuzlukları araştırma Bakanı" yapmış ANAP hakkındaki yolsuzlukları ortaya çıkarması görevi vermişti. Kilercioğlu da eski Bakan merhum Mustafa Taşar'ın gönderdiği tüm mektupların posta pullarının parasının devlet bütçesinden ödendiğini belirlemiş ve Taşar'ın Yüce Divan'da yargılanması için hazırladığı dosyayı Meclis'e göndermişti. O tarihte ben de STAR TV Ankara Temsilcisi idim. Meclis'te yapılacak oylamadan "evet" çıkarsa Mustafa Taşar Yüce Divan'da yolsuzluk iddiası ile yargılanacaktı. Taşar'ı aradım ve nasıl savunma yapacağını sordum, "Kolay ben suçlu isem Başbakan Demirel de suçlu beraber gideriz Yüce Divan'a. Demirel suçsuz ise ben de suçsuzum aklanırım çünkü o da benim gibi tüm pul paralarını devlete ödetmiş" dedi.

Ben de Taşar'ı çağırdım ve bugünlerde FOX TV Ankara Haber Müdürü olan o dönemde ise STAR TV muhabiri olan Tülay Ünal Öçten'e bir söyleşi yaptırdım. Taşar da Demirel'in tüm posta pulu harcamalarının belgesini açıkladı. Bu söyleşi yayınlanınca DYP ve SHP'den arayarak bu belgeleri istediler, biz de ilettik. Ertesi gün Meclis'teki oylamada ANAP, DYP ve SHP'lilerin oyları ile Mustafa Taşar aklandı ve Yüce Divan'dan kurtuldu. Pul Davası diye yazdığı kitabın ön sözünde de bana teşekkür etti.

Gelelim günümüze ki bu pul davasından da ders çıkararak diyelim ki; İster Meclis'te ister Bakanlıklarda, ister bürokrasi de hiçbir siyasetçi veya bürokratın şahsi harcamaları ne pul, ne telefon parası, ne araç yakıtı olsun fark etmez asla BEDAVA olmamalı.

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları