Hükümet, Öcalan ile anlaştı mı?

Hükümet, Öcalan ile anlaştı mı?
Teröristbaşının avukatlarıyla görüştürülmesi, mektubunun okunması, Devlet Bahçeli’nin Öcalan çıkışı ve Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Burhanettin Duran’ın ”sayın Öcalan” ifadesi… Hepsi yeniden çözüm sürecine doğru hamleler mi?

Fatih ERGİN / YENİÇAĞ

Türkiye YSK’nın İstanbul’da seçimin yenilenmesi kararını vermesinden saatler önce olağanüstü bir gelişme yaşamıştı. PKK terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan’ın sekiz yıl sonra ilk kez avukatlarıyla görüştürüldüğü duyurulmuş ve Öcalan’ın mektubu avukatları aracılığıyla kamuoyu ile paylaşılmıştı. Bu gelişme tartışılırken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gazetecilerle yaptığı bir iftar programında, “bana sorarsınız avukatlarıyla görüşsün” diyerek Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesinin ötesinde, okunan mesajının ve önümüzdeki süreçte gelebilecek yeni mesajlarının normalleştirmenin adımını atmıştı. Bahçeli, teröristbaşının mektubunun okutulmasına ise hiç tepki göstermemişti. İmralı için başlayan ‘avukat açılımı’ Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün Öcalan’ın avukat yasağının kalktığını duyurması ile sürdü.

YENİ ÇÖZÜM SÜRECİ Mİ? HDP SEÇMENİNE GÖZ KIRPMA MI?

Bütün bu yaşananlar siyaset ve medya dünyasında iki farklı şekilde yorumlanıyor. Ortaya çıkan bir yoruma göre Öcalan ile ilgili yaşanan gelişmeler, ikinci çözüm sürecinin habercisi olarak görülürken, söz konusu gelişmeleri yenilenecek İstanbul seçiminde AKP’nin HDP seçmenine göz kırpması olarak yorumlayan çevreler de var.

Peki iktidar ile İmralı hattında yaşananlar hangisini işaret ediyor? Aslında bunun cevabını Öcalan’ın mektubunda Suriye’den bahsetmesi ve AKP iktidarının Fırat’ın doğusuna operasyondan vazgeçmiş görünmesi, İstanbul seçimi yenilenmeyecek olsaydı bile iktidar ile İmralı arasında söz konusu gelişmelerin yaşanacak olduğunu gösteriyor. Hem yıllar sonra Öcalan’ın avukatlarına görüş izni verilmesi hem zamanlaması ve hem de okunan metnin içeriği bir bütün olarak karşımızda. Cumhur İttifakının yerel seçimlerden sonra başlattığı Öcalan açılımı, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul seçimleriyle ilgili kararını vermek üzere olduğu, cezaevindeki açlık grevlerinin sürdüğü, Türk Silahlı Kuvvetleri ile PKK arasındaki çatışmaların arttığı, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Türkiye arasında görüşmelerin başladığına dair iddiaların ortaya atıldığı bir döneme denk geldi.

Teröristbaşı mektubunda, hem Suriye’den hem de 2013 Nevruz’undaki mesajından bahsetmişti. AKP iktidarının bir süredir Suriye kuzeyinde terör devletine karşı çıktığını gösteren tavrına rağmen Öcalan’ın Fırat’ın doğusundaki PKK / PYD varlığına özerklik verilmesi gerektiğini üstü kapalı da olsa belirtmesi ve AKP iktidarının söz konusu bölgeye operasyondan vazgeçip ABD’nin güvenli bölge stratejisine ayak uydurması düşünüldüğünde, ikinci çözüm sürecinin 31 Mart öncesinden planlandığı ortaya çıkıyor. Öcalan’ın mektubunda 2013 yılındaki Nevruz’da okunan mesajına vurgu yapması da, AKP iktidarına gönderdiği bir mesaj. Öcalan bu vurgu ile ‘yeni bir süreç başlatabiliriz' mesajını veriyor. Çözüm süreci öncesinde de, yine Öcalan’ın mesajları okunuyordu.

MEKTUP TÜRKİYE İLE SDG ARASINDAKİ GÖRÜŞMELERİ KANITLIYOR

sürecinin buzdolabına kaldırılmasında Suriye’de değişen dengeler de etkili olmuştu. Bölgede yaşanan son gelişmeler ise, yeni çözüm sürecinde de Suriye’nin yine ana faktör haline geleceğini gösteriyor. Öcalan’ın mesajındaki Suriye ve SDG bölümü, Türkiye ile SDG arasındaki görüşme iddiaları arasında paralelliğin olduğunu kanıtı.

YENİ ÇÖZÜM SÜRECİNDE MUHATAP KİM OLACAK?

Yerel seçimlerde muhalefeti PKK ile sözleşme yapmakla suçlayan AKP iktidarı, önceki çözüm sürecinde PKK ile müzakere masasına oturmuştu. HDP’li milletvekilleri de hükümetin bilgisi dâhilinde Kandil ve İmralı arasında irtibatı sağlamıştı. Yeni çözüm sürecinin sinyalinin teröristbaşı Öcalan üzerinden verilmesi, İmralı’nın yeni çözüm sürecinde birinci muhatap olacağını da gösteriyor. HDP’nin ise tamamen olmasa da içerisindeki bazı grupların, tıpkı önceki çözüm sürecinde olduğu gibi muhatap alınmasına kesin görünüyor.

İlgili Haberler
Terörist başı Öcalan'dan HDP'ye boykot çağrısıTeröristbaşı yeni süreç için beklemedeHDP Milletvekili açıkladı: "AKP ile görüşüyoruz"İkinci çözüm süreci tam gaz sürüyor: Öcalan ile avukatları yeniden görüşüyor
  • Yorumlar 15
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş