Hükümeti AKP ile CHP kuracak

A+A-
Hasan DEMİR

Elbette oyum “Hayır” olacak ama doğrusunu söylemek gerekirse 12 Eylül’deki referandum bana Erkan Yolaç’ın, “Evet/Hayır” yarışmasını çağrıştırıyor.
Hatırlarsınız Yolaç belli süre içerisinde yarışmacılara “Evet” yahut “Hayır” dedirtmek için uğraşır süre sonunda “Evet” diyen de kaybederdi “Hayır” diyen de. Bu sefer de öyle olacak evet diyen de hayır diyen de kaybedecek. Nasıl ki o yarışmada kazanan “Evet” ve “Hayır”ı hiç ağzına almayan oluyordu ise referandumdan sonra da “evet” yahut “hayır” dememiş olan BTP yani PKK hedefine ulaşacak.
Şimdi siz peki bu iş nasıl olacak diyorsunuz. Dilimin döndüğünce anlatmaya çalışayım. Yapılacak olan referandumdan da önemli olan 2011’deki genel seçimlerdir ve biz sandıklar açıldıktan hemen sonra topyekûn referandum sonuçlarının genel seçimlere nasıl yansıyacağına dair kafa yormaya başlayacağız. Aslında seçim sonuçları da belli gibidir. O seçimlerde gücünden bir hayli kaybetmiş olarak da olsa AKP yine birinci parti çıkacaktır. Kılıçdaroğlu’nun CHP’si, Baykal’ın CHP’sinden azamî, tekrar söylüyorum azamî 10, normalde 7-8 puan fazla bir oyla meclise dönecektir. MHP ise 2011’de meclise mevcuda yakın belki daha küçük bir gurupla girecek gibi gözüküyor.
Biliyorum bu söylediklerime bu üç partiden de yüksek sesli itirazlar yükselecek. AKP ve CHP’nin itirazları tek başına iktidar MHP’nin itirazı ise, daha güçlü geleceğiz şeklinde olacak. Bütün itirazlara saygı duyarım ama görünen köy kılavuz istemez. CHP’nin tek başına iktidar olma ihtimali var mı? Yok. Hangi MHP’liye sorarsanız sorunuz bir “MHP/CHP koalisyonu” onun tek umudu. Böyle bir referandum ve tahmin ettiğimiz gibi neticelenecek 2011 seçimlerinden sonra AKP tek başına iktidar olacak bir sayıya ulaşamazsa ne MHP ile ne DTP ile bir koalisyon hükümeti kurmayacağına göre, geriye tek seçenek olarak CHP kalıyor.
Açık konuşalım seçimlerden AKP değil de CHP birinci parti olarak çıksa bile siz Kılıçdaroğlu liderliğindeki bir CHP’nin MHP ile koalisyon hükümeti kuracağını mı sanıyorsunuz? Öyleyse fena halde yanılıyorsunuz. İkidir yazıyoruz sonunda Devlet Bey de söyledi, okyanus ötesinden bir CHP/AKP koalisyonu kotarılıyor diye. Okyanus ötesi veya değil. Siz CHP olsanız tabanı Türkiye’nin tamamını içine alan ve oyu MHP’yi neredeyse ikiye katlayan bir AKP ile mi hükümet kurarsınız yoksa en ciddi meselelerde bile vuvuzelalı yaklaşımlar sergileyen, gurubumuza bir metre yaklaşanı yakarım tehditli ve meydanlara ip atan bir MHP ile mi?
Velhasıl, Türkiye’de bir şeyler oldu, oluyor. Baykal’a ait kaset, CHP’yi boynu bükük bir Baykal’la seçimlere sokmak ve AKP’yi yeniden tek başına iktidar koltuğuna oturtmak içindi. AKP üçüncü defa tek başına iktidar olduğunda yerel yönetimleri güçlendirme adına “Eyalet sistemine” geçecekti. Eyalet sistemi demek BTP’nin yani PKK’nın zaferi demek olacaktı.  Baykal istifa etti, Kılıçdaroğlu geldi. Hedef değişmedi, aksine daha rahat, suhuletle ulaşılabilir bir durum ortaya çıktı, bunun adı da CHP AKP koalisyonu oldu. Geniş bir taban, biri sol, diğeri sağ, biri devletin kuruluşunda payı olan ve ilk liderinin Atatürk olduğu bir parti, diğeri Atatürk’ten pek hazzetmeyenlerle aralarında ve tabanında radikal sağ olarak bilinen ülkücülerin de bulunduğu bir AKP. Böyle geniş bir tabanda federasyonun ilk adımı olan yerel yönetimlerin güçlendirilmesi kılıflı yasal ve anayasal değişikliklere kim itiraz edebilir ki? Etse bile onları kim dinler ki?
Sen referandumda ister “evet” ister “hayır” de. Ufukta bir CHP/AKP koalisyonu, ufkun arkasında ise referandumda “evet” de “hayır” da demeyecek olan  BDP’nin özlemi federasyon gözüküyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları