Hünkar'ın huzurunda

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Hünkar Hacı Bektaş-i Veli'nin huzuruna çıkmaya hazırlanırken, Kırşehir ile ilgili anekdotu paylaşmalıyım. Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ahilik Haftası münasebetiyle Kırşehir'de konuşma yapmış, yanında Yargıtay, Danıştay ve oda yöneticileri de vardı. Devlet ricali, koruma ordusuna rağmen Meral Akşener'i dinlemeye gelenlerin yarısı bile toplanmamış. Geceyi Kapadokya'da geçirdik. Turizmin içler acısı durumuna burada bizzat tanık olduk. Ürgüp-Avanos-Uçhisar'da bu mevsimde otellerde yer bulmak mümkün değildi eskiden. Sokaklarda kalabalıktan yürünmezdi. Şimdi in-cin top oynuyor. Sadece Akdeniz sahillerinde değil kültür turizminin merkezi Kapadokya'da turizm iflas aşamasında. Buna rağmen zibilde açan papatya misali olağanüstü bir tesise sahip Mehmet Özkılıç ile tanıştık. Kendi köyünde 40 yıllık emek ve birikimle inşa ettiği "Kıstar Otel" kervansaray tarzı ile kaya evlerden oluşuyor. Pir Sultan Abdal, Aşık Veysel, Muharrem ve Neşet Ertaş'tan türkülerle ziyafet çekti. Bu arada Ökkeş Şendiller'in Arguvan ağzı ile bağlama çalıp söyleyişi başımızdaki dumanı dağıttı. Uçhişar ve Mehmet Özkılıç ayrı ve uzun bir yazı konusu.

* * *

Ve Hünkar'ın huzuruna çıkmak için Hacı Bektaş ilçesindeyiz. Kahramanmaraş'lı dost Ahmet Dokumacı, Ökkeş Şendiller ve diğer ülkücülerle Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi'ni ziyaret ettik. Türkiye'nin çeşitli illerinden huzura çıkmak için binlerce can gelmiş. Başta esnaf ve ziyarete gelen alevi vatandaşlarımızın hoş görüsünü, Meral Akşener'i karşılamak için heyecanlarını anlatmak mümkün değil.

 

Hacı Bektaş ziyaretinde, Akşener'i adaşı Meral Sekreter isimli esnaf karşılayarak, Hacı Bektaş-i Veli'nin "Ara Bul" ile başlayıp "Kadınları okutunuz" ile devam eden nasihatlarının yer aldığı tabloyu hediye etti. "Hünkarımıza tekrar gelin… Burası sizin, buraya sahip çıkın. Tayyip Erdoğan 13 yıl Başbakanlık yaptı, Cumhurbaşkanı oldu, ama buraya bir kere bile gelmedi. Burası bizim Kerbalamız" diye konuştu. Müzeyi gezen Akşener, Hünkar'ın huzurunda dua ettikten sonra belediyeyi ziyaret etti. Üç dönemdir Hacı Bektaş Belediyesi Başkanlığını yürüten emekli tuğgeneral Ali Rıza Selmanipakoğlu tarafından karşılanan Akşener, ilçenin durumu hakkında bilgi aldı. Kongreden sonra tekrar geleceğini ve sorunların çözümünde yardımcı olacağını belirtti.

 

Bu arada Hacı Bektaş dergahını ziyaret eden Ülkücüler, kongre sonunda adak kurbanı kestirmek için görevlilerle görüşürken, kurban satıp kesen Mustafa Köklübağlı adlı vatandaş, "Meral Abla gelince ben de 50 kurban keseceğim. O'na oy vermezsem Hünkar beni çarpsın" dedi. KahramanMaraş'ın Pazarcık İlçesi Narlı kasabasından olan Köklübağlı "Sekiz yıl önce 3 gün üst üste Hünkar'ı rüyamda gördüm. Gelip buraya yerleştim. Huzur buldum. Bütün ülkücüleri buraya bekliyorum" dedi. Alevi-Türkmen Mustafa Köklübağlı ilgi odağı oldu.

 

1960 yılında askerlik yaptığı sırada Alparslan Türkeş ile tanışan Fikret Altunok bir dönem Gülşehir Belediye Başkanlığı yapmış. "Biz 60'lı 70'li yıllarda Diyarbakır'dan Kars'a kadar her yere gidiyorduk. Şimdi giden yok. Gidip, görülmeyen yer bizim olmaz. Bu yaşta yeniden yollara düşmeye talibim" diye konuştu.

 

Muhafazakar Parti'nin esi genel başkanı Ahmet Özsoy da Nevşehir'de mitinge gelmiş. Kurucu olduğu halde kurucu üyeliğinin Devlet Bahçeli tarafından düşürüldüğünü ifade ederek, Akşener ile beraber MHP'nin iktidara geleceğini belirtti.

 

Yaklaşık 100 bin nüfusu olan Nevşehir'in 6 delegesi var. İl Başkanı Göksel Taşçı, Burak Kalfaoğlu, Eyüp Öz, Abdullah Ergen, Mesut Ünal, Arif Aytekin Üst Kurul Delegesi. Delegelerin tamamı değişim diyor. Akşener'in miting komitesinde tümü yerini almış.

 

Yıllarca Balgat'tan gönderilen adaylar yüzünden milletvekili çıkaramayan Nevşehir'li parti içi demokrasini gerçekleşesi ile MHP'nin birinci parti olacağını vurguluyor. Nevşehir'de ciddi bir CHP damarı var. CHP'liler MHP'deki değişim rüzgarını yakından takip ediyor. Ve mitinge gelip, Akşener'i heyecanla takip ettiler. Nevşehir mitingine çevre illerden de partililer geldi. Yüzlerce araçlık konvoy ile şehre giren Akşener'i sevgi gösterileri ile karşılayan Nevşehir'liler tarihi bir gün yaşadı.

 

  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları