Hüseyin-Yattara ve Song

A+A-
Murat TAŞKIN

Lider Trabzonspor için atılan (attığımız) başlıklara bakıyorum..
Çoğundaki ortak noktayı ifade eden başlık, “İyi oynamadı ama kazandı.”
Ya da “Hak etmeden kazandı.”  (Sanki bu ülkede hak edenler kazanıyor da!..)
Sadece bu ülkede değil, bugünkü dünya gerçeğinde, iş artık, Makyavel’in,  “Amaca ulaşmak için her yol mübahtır”  mantığından hareketle “Kazan da nasıl kazanırsan kazan”  anlayışına endekslenmiştir.
Trabzonspor da kazanıyor. Ama, hiç değilse geçmişte birilerinin kullandığı Makyavel mantığına ihtiyaç duymadan bunu yapıyor.
İşin özeti; Trabzonspor öyle veya böyle lider..
Hem de, yüzde 70’i yenilenmiş, daha henüz birbirini tanısa da tam olarak anlamayan futbolcu kadrosu ile..
Durum bu ahvâlde olunca eskiler ile yenileri ortak bir noktada buluşturabilecek, kaynaştırabilecek futbolculara büyük görevler düşüyor.
Böyle bir görev söz konusu olunca eskiler adına takım kaptanı Hüseyin, yenileri temsilen ise şimdiye kadarki davranış ve performansı ile Song akla geliyor.
Arayı bulacak, bağlantıyı sağlayacak kim olabilir? Bu sorunun tek cevabı var. Gineli İbrahima Yattara..
Böyle düşündüğümüz içindir ki, Yattara’yı Hüseyin ile Song arasına koyduk.
Trabzonspor’a geldiği günden beri oynadığı futbol kapasitesinin yüzde 50’si bile olmasa da, takıma büyük yarar sağlayan, 3 sezon önce ligin asist kralı da olan Yattara, oynasa da oynamasa da tribünlerden destek gören, seyirciyi ateşleyen bir oyuncu..
İşte bu Yattara’ya şampiyonluk adına hesaplarını gelecek sezon üzerine yapan Trabzonspor’da büyük görev düşüyor.
Ama, geride kalan 11 maça bakıldığı zaman, Yattara’nın Trabzonspor’un ligin tepesindeki konumuna çok fazla katkısı olduğu söylenemez.
Önce sakatlık, ardından Katar’a gerçekleşmeyen transferi nedeniyle yaşanılan olumsuzlukları yok sayabilmek mümkün değil. Ama, artık oralara takıp kalmak da hiç doğru değil..
Yattara, hem futbolu, hem arkadaşları arasındaki konumu, hem de seyirciden kayıtsız şartsız gördüğü destekle Trabzonspor için, tüm unsurları yapıştırıcı bir misyonun sahibi olabilecek durumdadır.
Hele hele, sadece Trabzonspor’u sevenlerin değil, futbol ile ilgili kesimlerin bile  “Bu sezon da şampiyon olabilir” i yüksek tonda seslendirmeye başladığı bir süreçte Yattara’ya duyulan ihtiyaç çok daha fazladır.
Bunun için Yattara’nın yapması gereken eskilerden Hüseyin’e, yenilerden ise Song’a bakması ve onlara benzemeye çalışmasıdır.
Yattara, bunları yapabilecek özellikleri de olan bir oyuncudur. Sadece özelliklerini hatırlaması ve gereğini yerine getirmesi yeterli olacaktır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları