Hüsnü Mübarek resimleri

A+A-
Afet ILGAZ

Bu yazıyı, Hüsnü Mübarek’e özel bir hayranlığım sebebiyle yazmıyorum elbette. Üstelik onun Erbakan’a, Mısır ziyaretinde yaptığı kabalığı da unutmuyorum. Amacım, emperyalist medyanın gösterdiği bütün resimlere, onların istediği duygu ve düşüncelerle bakmamanız ve o dünyanın nasıl vahşi ve zalim bir dünya olduğunu düşünmenizi sağlamaktır. Saddam Hüseyin’i de, daha önce Çavuşesku’yu da aynı vahşi tablolar içinde göstermişlerdi. Şimdi kafes içinde kaldığı söylenen ve yattığı yerde acınacak bir hal gösteren Mübarek’in kim olduğu ve vaktiyle İsrail’e nasıl tavırlar koyduğunu özetleyen bir hayat hikayesi sunacağım.
Mübarek, 1973’te İsrail’le yapılan Yom Kippur savaşında Mısır hava kuvvetlerinin önemli başarılar göstermesinde büyük rol oynamıştı. 1975’te Cezayir ve Moritanya arasındaki İspanyol Sahrası’nın geleceği hakkında arabuluculuk yaptı. Enver Sedat’ın başkan yardımcısı idi o sırada. Sedat’ın suikast sonucu ölümünden sonra devlet başkanı oldu ve öteki Arap ülkeleriyle Mısır arasındaki münasebetleri geliştirmeye çalıştı. 1982’de Lübnan’ı işgal eden İsrail’le yakınlaşma politikasından uzaklaştı. Enver Sedat döneminde İsrail’le yapılan barış anlaşması sebebiyle birlikten çıkarılan Mısır, tekrar Arap Birliği’ne alındı. Birçok kere oyların yüzde doksan yedilerde seyreden düzeyini tutturarak başkan seçildi. İlk Körfez savaşı sırasında Arap ülkeleri, İsrail ve FKÖ arasında aracı oldu. Şu Arap Baharı denilen nesnede söz konusu olan “muhalif sesler” onun da peşini bırakmıyordu. Bu mücadelede sert tepkiler aldı. İşte en son HAMAS’a “savaş çıkarma” suçlaması ve İnsani yardım konvoyunun Mısır’a demirlenmesine izin vermemesi, ipinin çekilmesinde kolaylık oldu. Zaten altı kere de suikast teşebbüsü geçirmişti.

***


Bu vahşilerin yaptığı en belirgin fotoğraflama, öldürdükleri, astıkları “diktatör” lerin resimlerini günlerce göstermek oluyor. Borç ödemek için ülkede bir süre kıtlığa sebep olan ama bir süre sonra borçlarını ödeyen, “ulusal” ve “bağlantısız” politikalar izleyen, Warşova paktı ülkelerinin Romanya’yı işgaline engel olmak için ulusal bir seferberlik başlatan ve halkın desteğini de kazanan Çavuşesku “diktatörlük” eğilimleri sebebiyle bir saatlik yargılamadan sonra karısıyla birlikte kurşuna dizildi. Oysa bir zamanlar Batı, onu kendi saflarına çekmek için finans desteğiyle ödüllendirmişti. Sovyetlerin Afganistan’ı işgaline karşı çıktı. Çünkü Romanya’nın Amerikan etki alanına girmesi gerekiyordu.
Saddam’ı biliyorsunuz. Hepimizin gözü önünde, kullanıldı, sonra resimlerini bile seyredemeyeceğiniz bir gaddarlıkla öldürüldü.
Bu resimleri niye gösterirler?
Libya’da, Suriye’de ne yapmak istiyorlarsa, Tunus’ta ne yapmak istedilerse, Somali’deki açlığın sebebi neyse, onun için. Irak üçe bölünmüştür ve Suriye ve İran’dan, ayrıca Türkiye’den alınacak topraklarla ve Mübarek’in Mısır’ından, yani Nil’den başlayarak geliştirilecek federasyonlarla kurulacak Yahudi Kürdistanı’nı oluşturabilmek için. Direnecek “ulusal” güç ve zihniyet bırakmamak için.

Yazarın Diğer Yazıları