İBB Sözcüsü Murat Ongun açıkladı: “Askıda Fatura sistemine saldırı”

İBB Sözcüsü Murat Ongun açıkladı: “Askıda Fatura sistemine saldırı”
İBB Sözcüsü Murat Ongun, sosyal medya hesabından Askıda Fatura uygulamasının internet sitesine yurtdışı kaynaklı bir siber saldırı gerçekleştiğini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun,Twitter hesabından yaptığı açıklamada saldırının ardından sitenin yurt dışı erişime kapatıldığını duyurdu.

askida-fatura-siber-saldiri.jpg

41 BİN 883 AİLENİN FATURASI ÖDENDİ

Ongun yaptığı paylaşımda ayrıca kampanyaya dair son verileri de paylaştı. Buna göre toplam 41 bin 883 ailenin faturası ödenirken, toplam ödenen miktar ise 5 milyon 27 bin 92 liraya yükseldi.

ASKIDA FATURA UYGULAMASI NEDİR?

İBB'nin yaşama geçirdiği Askıda Fatura uygulaması, korona virüs salgını nedeniyle ekonomik anlamda zor günler gerçiren ihtiyaç sahibi aileler ile hayırseverleri buluşturmayı hedefliyor.

https://askidafatura.ibb.gov.tr adresinden erişilebilen sisteme, İBB tarafından onaylanmış ihtiyaç sahibi aileler, ödeme güçlüğü çektikleri faturalarını bırakıyor. Yine aynı adresten erişebilen herkes de bu sisteme bırakılmış faturalardan istediklerini ödeyerek dayanışmaya katkı veriyor. Böylece veren elin alan eli görmediği bir dayanışma geliştiriliyor ve ihtiyaç sahibi alileler bir ölçüde rahatlatılmış oluyor.

KİMLER ASKIYA FATURA BIRAKABİLİR?

Askıya sadece İBB tarafından sosyal yardım talebi onaylanmış kişiler fatura bırakabiliyor. Daha öncesinde sosyal yardım talebinde bulunmamış kişiler ise https://sosinc.ibb.gov.tr adresinden talepte bulunarak bu süreci başlatabiliyor. İBB sosyal yardım incelemelerini oldukça hızlı sonuçlandırarak ihtiyaç sahiplerini onaylıyor. Askıya eklenecek faturaların, ihtiyaç sahibi olduğu onaylanmış kişilere ait olması gerekiyor.

KİMLER ASKIDAN FATURA ALABİLİR?

Bütçesi el veren herkes aynı sistem üzerinden fatura alarak bir ihtiyaç sahibi ile dayanışma gösterebilir.

İlgili Haberler

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58