İBB'den Pazartesi uyarısı: O saatlere dikkat

İBB'den Pazartesi uyarısı: O saatlere dikkat
Normalleşme adımlarının ardından AVM, berber, güzellik salonları yarın sabah açılırken, İstanbul’da özel araç ve toplu taşıma kullanan vatandaşlar için yeni bir uyarı geldi. İBB, toplu taşıma seferlerinin yüzde 100 kapasiteyle çalışacağını belirterek, " yoğun saatlerde değil sabah 10.00'dan sonra akşam da 16.00’dan önce toplu taşıma araçlarını kullanınız" uyarısında bulundu.

Korona virüs salgınıyla mücadele sürerken normalleşme takviminin ilk aşaması yarın başlıyor. Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ulusa sesleniş konuşmasında 11 Mayıs’ta açılacağını belirttiği AVM, berber, kuaför ve güzellik salonları yarın sabahtan itibaren faaliyete geçiyor.

Pek çok işletmenin tekrar faaliyete geçecek olması nedeniyle, İstanbul'da özel araç ve toplu taşıma kullanımında ciddi bir artış beklenirken; İBB, toplu taşıma araçlarında olağanüstü kısıtlamaların sürdüğünü anımsatarak İstanbulluları uyarılarda bulundu.

8 Mayıs Cuma günü toplu taşımada 1 milyon 336 bin geçişin gerçekleştiği verisini paylaşan İBB, sıkı tedbirlerin uygulandığı ve sosyal izolasyona vatandaşların riayet ettiği 20 Mart'tan itibaren en fazla toplu taşıma kullanılan gün olduğu tespitinde bulundu.

BİSİKLETİNİZ VARSA BİNİN

İBB, salgının toplu taşıma araçlarında hızlı ve kolay yaygınlaştığını anımsattığı açıklamasında, yarın başlatılacak yeni serbestilerle toplu taşıma kullanımının çok daha fazla artacağını öngörerek şu başlıklara dikkat çekti:

1- Salgın halen devam etmektedir, zorunlu olmadıkça lütfen evden çıkmayınız.

2- Toplu taşımayı kullanmak yerine mümkünse yürümeyi ya da bisiklete binmeyi tercih ediniz.

3- Toplu taşımayı kullanmak zorundaysanız, yoğun saatlerde değil sabah 10.00'dan sonra akşam da 16.00’dan önce toplu taşıma araçlarını kullanınız.

4- Otobüs duraklarında, metro istasyonlarında fiziki mesafenizi en az 1-2 metre ile koruyun.

5- Maskesiz toplu taşıma araçlarına binmek yasaktır. Ayrıca yüzeylere, merdiven korkuluklarına, toplu taşıma araçlarındaki tutamaçlara dokunmamaya özen gösteriniz.

6- Kullandığınız maske ve eldivenleri lütfen çöp poşetlerine atınız. Ellerinizi yüzünüze sürmeyiniz ve toplu taşıma kullanımından sonra ellerinizi yıkayınız.

100 KİŞİ YERİNE 25 KİŞİ BİNEBİLECEK

Açıklamada, hali hazırda süren toplu taşıma kısıtlamaları sebebiyle otobüslere ve metrolara ancak koltuk sayısının yarısı kadar yolcu alınabildiğini, ayakta da oturan yolcunun yarısı kadar yolcu taşındığını belirtildi. Bunun da 100 kişilik bir otobüsün yaklaşık 25 kişi, bin 600 kişilik bir metronun 300 kişi taşıyabileceği anlamına geldiği ifade edildi.

Pandemiyle mücadele uygulamaları devam ettiği için Pazartesi günü duraklarda bazı yolcuların bekleme sürelerinin artabileceğini bildiren İBB, herkesi sabırla yeni ve boş araç gelene kadar beklemeye çağırdı.

YÜZDE YÜZ KAPASİTEYLE ÇALIŞILACAK OLSA DA…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamasında şu noktalara da vurgu yapıldı:

Belirtmek isteriz ki, İstanbul'da tüm toplu ulaşım seferleri 11 Mayıs Pazartesi günü yüzde 100 kapasite ile çalışacaktır. Buna rağmen yolcu taşımasında kısıtlamalar nedeniyle sıkıntı yaşanacağı da alenen ortadadır. Yapılan yeni düzenlemeyle ticari taksilerin üç yolcu almasına karar verilmiştir. Bunun anlamı şudur; iki metrekarelik alanda sürücü dâhil dört kişi yolculuk edebilir. Oysa toplu taşıma araçların da böyle bir serbesti henüz başlamamıştır.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58